vreau o confirmare sau o completare:) va rog

Examene, rezultate, pareri, etc
Post Reply
bianca_r

vreau o confirmare sau o completare:) va rog

Post by bianca_r » 11 Jun 2008, 15:51

Cu riscu de a fi injurata ca am redeschis un subiect mai vechi vreau sa ma asigur ca am inteles bine din ce am citit pe forum.
Deci ca sa fii avocat cu acte in regula (in bucuresti)dupa ce iti iei licenta la o facultate de drept din bucuresti, dai baroul in noiembrie unde pt inscriere platesti cam vreo 850 ron. Dupa ce iei baroul ca sa iti elibereze decizia mai platesti o taxa(nu am inteles exact cat). Apoi tb timp de 2 ani sa faci stagiatura, iar in acesti 2 ani tb sa platesti 10% din veniturile tale la barou. Dupa 2 ani dai definitivatu.
Dupa care gata esti avocat:).Deci am omis ceva sau asase desfasora lucrurile? :roll:

av_radu_sava

Post by av_radu_sava » 12 Jun 2008, 01:08

:aplauze:
da, ai inteles bine, 850 ron pentru inscriere examen, isupa care, nscriere pe tabloul avocatilor stagiari 2400 ron si pe timpul stagiaturii, respectiv timp de 2 ani, platesti o suma minima de aprox 250 ron si cari si geanta maestrului... :roll: , ce parere ai?...., suporti?

accesio

Re: vreau o confirmare sau o completare:) va rog

Post by accesio » 29 Jun 2008, 18:44

bianca_r wrote: Dupa care gata esti avocat:)
Aş zice că nu eşti niciodată ‘gata’, ci mereu ‘pe locuri, fiţi gata..’ :)

Almira

Post by Almira » 23 Jul 2008, 09:13

av_radu_sava wrote::aplauze:
da, ai inteles bine, 850 ron pentru inscriere examen, isupa care, nscriere pe tabloul avocatilor stagiari 2400 ron si pe timpul stagiaturii, respectiv timp de 2 ani, platesti o suma minima de aprox 250 ron si cari si geanta maestrului... :roll: , ce parere ai?...., suporti?
Suport eu!!! :mask:

av_radu_sava

Post by av_radu_sava » 23 Jul 2008, 15:51

sa inteleg ca esti suportrer CFR CLUJ?

oana_bad

Post by oana_bad » 10 Sep 2008, 12:42

av_radu_sava wrote::aplauze:
da, ai inteles bine, 850 ron pentru inscriere examen, isupa care, nscriere pe tabloul avocatilor stagiari 2400 ron si pe timpul stagiaturii, respectiv timp de 2 ani, platesti o suma minima de aprox 250 ron si cari si geanta maestrului... :roll: , ce parere ai?...., suporti?
Platesti 10% din veniturile obtinute in fiecare luna, maxim 850 ron, nu la barou, ci la Casa de Asigurari a Avocatilor (echivalentul CAS-ului din sistemul public de pensii).

DanyT

Post by DanyT » 10 Sep 2008, 19:09

av_radu_sava wrote::aplauze:
inscriere pe tabloul avocatilor stagiari 2400 ron si pe timpul stagiaturii..
Care e suma reala: 2400 sau 240 RON ?

av_radu_sava

Post by av_radu_sava » 10 Sep 2008, 21:34

Este greu de crezut..., nu-i asa?
da....24milioane vechi... si cred ca s-a modificat si zeciuiala (10%) ,precizata de oana_bad , cred ca s-a dublat la 20%...
e greu de crezut..., dar asta este realitatea..
baroul este una din cele mai bune afaceri realizate de mafioti...dupa revolutie...un tun tras de unii..luna de luna.., an de an....(consilieri, decan si altii...), bani din cotizatiile "miilor de muncitori obedienti"...

paisie

Post by paisie » 10 Sep 2008, 23:21

danyt la iasi e mai ieftin e numa 1500 lei :P

oana_bad

Post by oana_bad » 11 Sep 2008, 16:42

av_radu_sava wrote:Este greu de crezut..., nu-i asa?
da....24milioane vechi... si cred ca s-a modificat si zeciuiala (10%) ,precizata de oana_bad , cred ca s-a dublat la 20%...
e greu de crezut..., dar asta este realitatea..
baroul este una din cele mai bune afaceri realizate de mafioti...dupa revolutie...un tun tras de unii..luna de luna.., an de an....(consilieri, decan si altii...), bani din cotizatiile "miilor de muncitori obedienti"...
Nu s-a modificat "zeciuiala"... :)
Taxa e 2400 ron se plateste o sg data, la intrarea in barou, iar daca imi amintesc eu corect, conform statutului, se suporta de maestru. Oricum, orice SCA care se respecta si-o va asuma.

av_radu_sava

Post by av_radu_sava » 13 Sep 2008, 17:05

Cred ca Oana glumeste... :lol: vreau sa stiu si eu un SCA (societate civila de avocati) care a platit unui stagiar suma de 24 milioane pt inscrierea pe tabloul avocatilor...., cred ca ar fi o grozavie daca macar ar plati impozitul pe venitul realizat din contractele de colaborare...de obicei sunt la valoarea minimului pe economie... dar sa plateasca 24 mil... ar fi ceva extraordinar...daca cunoasteti asemenea societati sa le nominalizati sa le felicitam si sa le punem la "panoul de onoare".... :razz:

serafim

Post by serafim » 13 Sep 2008, 21:57

si nici CIA care are stagiar nu am auzit sa-i fi platit taxa :-D :-D :-D

oana_bad

Post by oana_bad » 15 Sep 2008, 16:35

av_radu_sava wrote:Cred ca Oana glumeste... :lol: vreau sa stiu si eu un SCA (societate civila de avocati) care a platit unui stagiar suma de 24 milioane pt inscrierea pe tabloul avocatilor...., cred ca ar fi o grozavie daca macar ar plati impozitul pe venitul realizat din contractele de colaborare...de obicei sunt la valoarea minimului pe economie... dar sa plateasca 24 mil... ar fi ceva extraordinar...daca cunoasteti asemenea societati sa le nominalizati sa le felicitam si sa le punem la "panoul de onoare".... :razz:
Din motive de confidentialitate, prefer sa nu dau nume, insa va garantez ca exista astfel de firme.

Nu prea inteleg la ce "impozit pe venitul realizat din contractele de colaborare" te referi. Contractul stagiarului cu SCA-ul? Da, ar fi frumos sa il suporte firma, insa asta nu se prea intampla - ar fi cam dificil si tehnic vorbind. Contractul se incheie pe onorariul brut, astfel incat e problema avocatului colaborator ce cheltuieli deductibile are - si, prin urmare, ce impozit plateste.

Asta e la avocati colaboratori, nu stiu cum e la avocatii salarizati in cadrul profesiei. Poate ne spune cineva mai in tema.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests