inselaciune-bilet la ordin

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
lex68

inselaciune-bilet la ordin

Post by lex68 » 09 Sep 2006, 22:01

Emiterea unui bilet la ordin,refuzat la plata de catre banca constituie inselaciune? 215 face vorbire doar de cec.Sau este inselaciune pe 215 al 2,3- parca( prezentarea ca reala....).cunoasteti vreo speta?

luc4s

Post by luc4s » 10 Sep 2006, 01:37

Au fost cazuri cand a mers inselaciune si la bilet la ordin, cand emitatorul nu a avut deloc rulaj pe contul respectiv si daca imi amintesc bine, au fost si mai multe parti vatamate.

BABI

Post by BABI » 12 Sep 2006, 14:41

Indiferent de mijlocul de plata cu care s-a intrat in incidenta bancara, fapta exista, acum depinde daca a fost sau nu intentia de a prejudicia. De obicei, anchetatorii cauta toate posibilitatile sa vada daca omul este un escroc sau a fost un caz nefericit, cand s-a introdus fila mai devreme decat intelegerea avuta. Daca nu este un caz grav, scapa numai cu o amenda penala. Eu am avut si mai am spete asemanatoare, una chiar cu prejudicii de miliarde. :cafea:

AllyMcBeal

Post by AllyMcBeal » 13 Sep 2006, 18:06

Interpretand legea ad litteram,emiterea unui bilet la ordin nu e inselaciune prin CEC. Stiu concret o speta in care s-a obtinut achitare pe nnfapta nu e prevazuta de legea penalann.
Cum astfel de fapte s-au inmultit,m-as mira ca acum sa nu se interpreteze legea in spiritul ei si sa se considere,totusi,inselaciune (in conventii).
Am gasit si speta cum ca daca beneficiarul CEC-ului stia ,la momentul emiterii,ca nu este disponibil in cont,fapta emiterii nu e inselaciune prin CEC,ci infractiune la legea CEC-ului,pedepsita muuult mai usor.(e o decizie de la un recurs in interesul legii).Dar de astea poate ca stiai...

ADR

Post by ADR » 14 Sep 2006, 14:01

e inselaciune in conventii 215 alin.3 daca exista intentie directa

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests