ce pot face in acest caz?

Discutii privind Dreptul Penal
valentyn

ce pot face in acest caz?

Post by valentyn » 09 Sep 2006, 09:39

Buna ziua.In data de 5.09 am fost atacat in fata unui internet fara motiv de catre o avocata fara nici un motiv care in momentul in care am vrut sa dialoghez cu ea mi-a pulverizat spray paralizant in ochi adresandu-mi amenintari cu moartea..Daca nu fugeam o pateam mai rau pentru ca a dorit sa ma loveasca impreuna cu o persoana adusa special pentru acest fapt.Politia spune ca se poate sanctiona doar cu o contraventie. nu se pot cere despagubiri sau dansa va scapa asa de usor?Astept raspunsurile dumneavoastra.Va multumesc anticipat

mariuca

Post by mariuca » 09 Sep 2006, 12:05

Mai esti sigur ca nu i-ai facut nican avocatei? Daca asa a spus politia asa o fi .

luc4s

Post by luc4s » 09 Sep 2006, 12:26

Nu trebuia sa spui ca e avocata.
Nu te mai ajuta nimeni, aproape toti sunt avocati pe aici, si e solidaritatea de breasla :|

jojo

Post by jojo » 09 Sep 2006, 12:51

Luc4s wrote: si e solidaritatea de breasla :|
:-D :-D :-D

robin_hood_2

Re: ce pot face in acest caz?

Post by robin_hood_2 » 09 Sep 2006, 12:59

valentyn wrote:In data de 5.09 am fost atacat in fata unui internet fara motiv de catre o avocata fara nici un motiv care in momentul in care am vrut sa dialoghez cu ea mi-a pulverizat spray paralizant in ochi adresandu-mi amenintari cu moartea..Daca nu fugeam o pateam mai rau pentru ca a dorit sa ma loveasca impreuna cu o persoana adusa special pentru acest fapt.
...te-a confundat cu cineva?
...ca daca nu, eu zic c-ar mai fi cate ceva de povestit...si vedem dup-aia cum o legam de bara pe advocata asta de care zici...sau nu... :wink:

valentyn

si ce daca e avocata?

Post by valentyn » 09 Sep 2006, 13:06

sa va explic cam cum e povestea si voi trageti concluzia si ce as putea face in cazul acesta..e matusa prietenei mele din spania care mereu a fost impotriva relatiei noastre.,.genul de persoana care se razgandeste foarte des..intr-o zi te iubeste..in cealalta te omoara..asa ca prietena mea s-a certat cu mama ei in ultimele zile si a facut doamna o criza..sora ei..doamna avocata s-a suparat foarte tare si a intrat pe net unde m-a anuntat ca ma omoara cat de curand considerand ca eu sunt vinovat desi eu nu aveam nici un amestec..nu am bagat in seama si m-am dus in oras..cand am ajuns in fatza netului ea era acolo asteptandu-ma impreuna cu un tip pe care il aduse cu ea cu scopul de a ma lovi..era bauta dar asta nu o pot dovedi din pacate..precizez asta pentru ca venise cu taxiul si nu cu masina personala..in taxi tot zicea acel tip ca ma va lovi si etc cand ne vom intalni..din fericire pt el i-a disparut curajul cand a vazut ca eram mai mare ca el fizic..avocata m-a prins de haina si m-a tras dar eu m-am ferit si i-am zis sa discutam frumos despre ce ar fi fost vorba ..clipa in care mi-a dat in fatza cu spray paralizant ..eu am coborat cu greu treptele de langa net si dansa a inceput sa strige ca ma omoara si atunci am inceput sa alerg sa ma ascund ..ea a luat taxi si a inceput sa ma urmareasca dar nu a apucat sa ma prinda..tinand cont ca am si martori..chiar poate scapa doar cu contraventie?

jojo

Re: si ce daca e avocata?

Post by jojo » 09 Sep 2006, 13:23

valentyn wrote:..din fericire pt el i-a disparut curajul cand a vazut ca eram mai mare ca el fizic..avocata m-a prins de haina si m-a tras dar eu
Si avocata era mai mare ca tine?
Fizic, intreb.
Si vorbele ei te-au alarmat? Tare? Adica chiar ai crezut ca te omoara?

Mai valy, macar daca sprayu ala nu era expirat...cateva zile de ingrijiri medicale dadeau bine la dosar.
Fa si tu plangere la judecatorie, nu la politie.

krisstina

Post by krisstina » 09 Sep 2006, 13:36

S-a schimbat procedura plangerii prealabile.

jojo

Post by jojo » 09 Sep 2006, 13:51

Sorry...
Spune cum se procedeaza ca n-am unde sa caut acum.

jojo

Post by jojo » 09 Sep 2006, 14:18

Am gasit.
In lumina noilor modificari...la politie.
Poti incerca si la barou.

valentyn

Post by valentyn » 09 Sep 2006, 14:36

inteleg ca face parte din breasla voastra:) si nici nu era mai mare ca fizic dar nu puteam sa ii iau la bataie si pana la urma sa pic ca inculpat si nu victima..puteam sa sustin eu la nesfarsit ca era legitima aparare..cine ar fi crezut? cum era sa dau in primul rand intr-o doamna si mai ales in matusa prietenei..plus ca imi faceam reputatie proasta.,.si dupa ce ai 2 jeturi de spray de 100 de euro in ochi..mai sari la bataie?sa fim realisti..ceea ce ma intereseaza este daca pot sa ii cer daune morale sau nu in caz ca as apela la un avocat..oricum trebuie sa gasesc pe cineva care nu se intelege cu ea..

mariuca

Post by mariuca » 09 Sep 2006, 15:20

Luc4s wrote:Nu trebuia sa spui ca e avocata.
Nu te mai ajuta nimeni, aproape toti sunt avocati pe aici, si e solidaritatea de breasla :|
pt. luc@ Nu ma asteptam la un asemenea raspuns...ce repede ai tras concluzia... :-? :(

Si ce daca e avocata daca a facut cuiva un rau sa plateasca...am raspuns asa pt. ca Valentin nu daduse toate datele spetei...desi inca mi se pare un pic ciudat...Fa ce au spus colegii de forum!
Bafta!

wittmann

Post by wittmann » 09 Sep 2006, 15:23

valentyn wrote:...ceea ce ma intereseaza este daca pot sa ii cer daune morale...
Aha, asta era problema... :-D :-D :-D

valentyn

Post by valentyn » 09 Sep 2006, 15:26

1.pot sa o dau in judecata pe bazele celor povestite?
2.pot sa ii cer daune morale?
3.ce sanse am de reusita?

un raspuns concludent pot primi de la cineva?

valentyn

Post by valentyn » 09 Sep 2006, 15:28

Aha, asta era problema... :-D :-D :-D[/quote]


de ce sa nu plateasca pt greseala ei? :grin: o merita si plus ca are de unde..dar eu vreau sa stiu sansele de reusita :!:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests