Cadastru in neconcordata cu realitatea

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
Crtistina

Cadastru in neconcordata cu realitatea

Post by Crtistina » 30 Aug 2006, 17:20

Ce sanse sunt sa fie condamnat cadastristul pentur intocmirea unei docuemtnatii cadastrale neconforme cu realitatea, in conditiile in care docuemntatia se intocmeste pe baza docuemntelor din arhiva Oficiului judetean de cadastru si a Primariei si pe baza declaratiei pe propria raspundere a proprietarului.

In speta, cadastristul a intocmit docuemntatia la incepututl acestui an, conform declaratiei pe prpria raspundere a proprietarului, avand la indemana o singura schita de la Priamrie, schita facuta prin 98 de mana si fara vecinatati.

Proprietarul pe baza acestui cadastru vinde bucata de terne altcuiva. Ulterior dobanditorul descopera ca vecinul il acuza ca se afla de fapt pe terenul sau, opunandu-i o alta schita din care rezulta o alta amplasare a terenurilor.

Impotriva cadastristului s-a inceput cica.. urmarirea penala.

dem

Post by dem » 31 Aug 2006, 12:30

Pentru savarsirea carei infractiuni s-a inceput urmarirea penala?

luc4s

Post by luc4s » 31 Aug 2006, 19:48

dem wrote:Pentru savarsirea carei infractiuni s-a inceput urmarirea penala?
Sigur abuz in serviciu :)
Cadstritul avea obligatia sa verifice situatia personal, sa mearga el la teren?

dem

Post by dem » 01 Sep 2006, 16:44

Luc4s wrote:Sigur abuz in serviciu :)
De ce? cadastristul era functionar public? :) :?

luc4s

Post by luc4s » 01 Sep 2006, 19:19

Cadastristul nu e functionarul de la cadastru? :roll: :?
Aia sunt functionari publici.

actor

Post by actor » 01 Sep 2006, 19:54

eu zic ca e functionar public(in sensul legii penale).

dem

Post by dem » 01 Sep 2006, 21:49

Eu cred ca, totusi, "cadastristul" e un topograf autorizat, care face documentatii cadastrale si, de regula, are propria lui firma. :?
Dar, Crtistina, unde esti, lamureste-ne te rog, cine si, mai ales, ce este "cadastristul"! :roll:

Crtistina

Post by Crtistina » 01 Sep 2006, 23:57

intre timp am mai descoperit niste lucruri


in primul rand, urmarirea penala s-a inceput impotriva cadastristului pt fals intelectual.

Se pare ca una dins chitele pe care s-a bazat cadastrstul pe langa declaratia pe propria raspundere a vanzatorului/proprietarului, era falsificata.
In ceea ce-l priveste pe vanzator, s-a inceput urmarirea penala pt inselaciune si uz de fals.

Cadastrstul este persoana fizica autorizata. Ei lucreaza independent

Parerea mea e ca e cam greu sa demonstreze implicarea cadastristului dc a avut declaratia pe propria raspundere a vanzatorului. Ce nus tiu, este dc cadastrstul trtebuia sa accepte docuemtneele si schitele ce i-au fost aratate numai in original sau certificate de o autoritate si atunci nu se mai poate apara ca nu avea cum sa stie despre neconcordanta cu realitatea a schitei.

luc4s

Post by luc4s » 02 Sep 2006, 09:43

Ar trebui sa ii dea scoatere
A fost participatie improprie, fara vinovatie

ADR

Post by ADR » 08 Sep 2006, 10:23

nu cred ca poate fi vorba de fals intelectual cat timp nu se dovedeste intentia de a falsifica


dar sincer va spun ca cadastristii acestia sunt uneori mai rau intentionati decat credem si mai aes ca se intampla foarte des sa mai dea si numere cadastrale duble pt a se face aranjamente.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests