talharie sau abuz de incredere???

Discutii privind Dreptul Penal
biancabianca

talharie sau abuz de incredere???

Post by biancabianca » 03 Dec 2005, 12:56

daca e de ras...asta e

inc e arestat , pe 211 alin 2
speta e cam asa
intr o noapte, pe la 4am, inc si inca 2 persoane se deplasau pe starda. la un moment dat au observat un tanar ce avea la gat un tel mobil. inc s-a dus la tanar si i-a spus sa-i dea tel sa dea un beep. acesta a refuzat. la insistentele inc, pvat i-a dat tel, iar inculpatul l-a luat si l-a bagat in buzunarul drept. partea vatamata l-a rugat sa-i restituie telefonul, iar inc a refuzat, spunandu-i ca daca nu pleaca il bate.
in momentul cand inc a vrut sa se departeze, apare si pol romana cu dl sabbagh , se filmeaza, ii ia pe toti 4 si pleaca la sectie.
ceva interesant aci!! declaratiile pvat si a inc mentioneaza ca "a refuzat sa mi dea tel si a amenintat ca ma bate"
pv de flagrant , rechizitoriul si declaratiile luate de organul cp pe formular " a refuzat sa i dea tel si l-a imbrancit si amenintat ca l bate "


intrebarile mele... nu radeti prea tare
pot sa-l INCERC un abuz de incredere?
pot cere ca proba caseta lui sabbagh?!

va multumesc:)

biancabianca

Post by biancabianca » 03 Dec 2005, 13:00

inc nu are antecedente penale, am uitat sa spun:)

wittmann

Post by wittmann » 03 Dec 2005, 13:04

Talharie, cu tot cu lipsa antecedentelor.

ildi

Post by ildi » 03 Dec 2005, 13:11

Nu cred ca rade cineva de tine, cel putin sper ca nu!, eu consider ca nu poate fi vorba de abuz de incredere, vezi un pic prin cursurile de drept penal.

biancabianca

Post by biancabianca » 03 Dec 2005, 13:16

vroiam sa incerc...
e f mare pedeapsa pt 211 2b, de aia, si nici macar nu pot cere suspendare.
tre sa audiez [pvat sa vad ce i cu amenintarea...asta e:)

elena_av

Post by elena_av » 03 Dec 2005, 16:43

e talharie, am o speta identica, si al meu e arestat
partea vatamata nu a remis telefonul de bunavoie, ci de frica (amenintare)
iar inculpatul a avut intentia initiala de a fura telefonul, nu de a-l imprumuta

inchizitia

Post by inchizitia » 03 Dec 2005, 18:40

Daca subiectul pasiv al infr. ii dadea tel de la inceput de buna voie (fara sa se simpta amenintat de ceva)iar apoi inc. refuza sa i-l restituie fara sa-l ameninte,ar fi fost abuz de incredere.
Dar sub. pasiv a refuzat.
In ce fel a insistat inc.?Daca s-ar fi rugat de sub. pasiv invocand o urgenta iar sub. pasiv i s-ar fi facut mila si i l-ar fi dat ,dupa care inc. ar fi refuzat sa i-l inapoieze fara sa fie violent ar fi fost inselaciune.
E talharie intrucat " l-a imbrancit si amenintat ca l bate ".

wittmann

Post by wittmann » 03 Dec 2005, 21:09

inchizitia wrote:Daca subiectul pasiv al infr. ii dadea tel de la inceput de buna voie (fara sa se simpta amenintat de ceva)iar apoi inc. refuza sa i-l restituie fara sa-l ameninte,ar fi fost abuz de incredere.
Dar sub. pasiv a refuzat.
In ce fel a insistat inc.?Daca s-ar fi rugat de sub. pasiv invocand o urgenta iar sub. pasiv i s-ar fi facut mila si i l-ar fi dat ,dupa care inc. ar fi refuzat sa i-l inapoieze fara sa fie violent ar fi fost inselaciune.
E talharie intrucat " l-a imbrancit si amenintat ca l bate ".
Si asa ar fi fost talharie (in cazul ambelor variante).

inchizitia

Post by inchizitia » 03 Dec 2005, 21:23

Daca victima ii dadea de buna voie telefonul ,iar inc. nu folosea violenta,amenintarea?Nu ar fi luat bunul din detentia altuia fara consimtamantul aceluia,doar refuza sa-l restituie...

wittmann

Post by wittmann » 03 Dec 2005, 21:30

Ca sa avem abuz de incredere, ar trebui ca obiectul material sa se afle asupra faptuitorului cu un anumit titlu; in cazul tau simpla inmanare a telefonului pentru a da un apel nu semnifica ca telefonul a trecut in posesia sau detentia faptuitorului.

elena_av

Post by elena_av » 03 Dec 2005, 22:16

[quote="inchizitia"]Daca subiectul pasiv al infr. ii dadea tel de la inceput de buna voie (fara sa se simpta amenintat de ceva)iar apoi inc. refuza sa i-l restituie fara sa-l ameninte,ar fi fost abuz de incredere.

nu, ar fi fost furt
daca i-ar fi imprumutat telefonul o saptamana, dupa care i l-ar fi cerut inapoi, ar fi fost abuz de incredere

inchizitia

Post by inchizitia » 03 Dec 2005, 22:22

furt calificat:loc public-pe strada-

lawprofile

Post by lawprofile » 03 Dec 2005, 22:28

Inalta Curte spune ca e talharie(desi jurisprudenta curtii pe aceasta tema e destul de derutanta si criticabila)

mariusms

Post by mariusms » 03 Dec 2005, 22:38

In speta avem talharie in varianta agravata (noaptea, loc public).

inchizitia

Post by inchizitia » 03 Dec 2005, 22:39

In cazul de fata sigur e talharie pentru ca victima a fost imbrancita si amenintata cand a cerut bunul inapoi.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests