Represiunea nedreaptă

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
zbuciumel

Represiunea nedreaptă

Post by zbuciumel » 01 Feb 2012, 10:12

Legea nr. 286/2009
Represiunea nedreaptă Art. 283. - (1) Fapta de a pune în miscare actiunea penală, de a lua o măsură preventivă neprivativă de libertate ori de a trimite în judecată o persoană, stiind că este nevinovată, se pedepseste cu închisoarea de la 3 luni la 3 ani si interzicerea exercitării dreptului de a ocupa o functie publică.

Am si eu o rugaminte la cei care inteleg acest articol.
Fapta "de a trimite în judecată o persoană, stiind că este nevinovată" se refera, restrictiv, doar la trimitere in judecata in penal sau cuprinde si trimitere in judecata inclusiv in cauze civile.

Caz concret, un primar, in urma unui conflict pe tema unei autorizatii de construire, a solicitat in instanta demolarea constructiei unui cetatean, desi stia ca persoana in cauza nu se face vinovata de motivul pentru care a solicitat demolarea.

Poate acest primar sa fie anchetat pentru represiune nedreapta in baza prevederilor Art. 283, Cod Penal?

Sigur, nu doresc sa discutam o posibila solutie, ci doar daca aceasta solicitare in instanta, de demolare a constructiei, se poate incadra in faptele prevazute in articolul mentionat.

ignite

Re: Represiunea nedreaptă

Post by ignite » 04 Feb 2012, 17:09

nu

zbuciumel

Re: Represiunea nedreaptă

Post by zbuciumel » 04 Feb 2012, 21:23

Mi-ar fi placut si o dezvoltare dar pentru ce am nevoie imi e suficient si atat.
Mersi mult.

X-ulescu

Re: Represiunea nedreaptă

Post by X-ulescu » 11 Feb 2012, 22:04

Pai cine poate pune in miscare actiunea penala? Numai organul de urmarire penala. Ce treaba are primarul in chestia asta?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests