Arestat in Dubai

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
anamary21

Arestat in Dubai

Post by anamary21 » 22 Aug 2010, 23:10

Buna, ma scuza-ti ca va deranjez, dar sunt asa de trista si as avea nevoie de unele raspunsuri,m-am tot documentat pe net dar nu am gasit nimic, si intr-un final v-am gasit pe voi.De curand am aflat ca sotul meu care a plecat la munca in strainatate mai degraba in dubai,este inchis intr-o inchisoare de-acolo pentru o frauda (spune el), dar nu vrea sa-mi spuna de ceea este vb de fapt, ptr ca telefoanele sunt ascultate,As vrea sa stiu cati ani se primeste ptr astefel de chestii?Frauda nu este un prejidiciu mare ,nici 200 euro.Va rog sa-mi spune-ti daca stitii cum sunt legile acolo, cum este inchisoarea acolo, ar trebui sa angajeze un avocat sau nu stiu, ce este de facut? Va rog ajuta-ti-ma.Va multumesc mult.

angel

Re: sotul meu

Post by angel » 22 Aug 2010, 23:25

UAE si-n speta Dubai,au o legislatie total diferita de a noastra...pedepsele sunt destul de mari...pentru furt se poate ajunge la taierea degetului/mainii...nici hotii nostri profesionisti nu se risca sa fure din Dubai...si din nici o tara musulmana in genere...tocmai datorita acestor pedepse prin mutilare...
in drept, se aplica legea nationala, adica legea Emiratului Dubai in speta sotului dvs...

sfatul meu este sa-si angajeze un avocat... cu siguranta caci consulatul Romaniei din Abu-Dhabi a fost informat cu privire la retinerea/invinuirea sotului dvs...sunt obligati s-o faca...

si...nu va asculta nimeni tel. pt o frauda de 200 USD...sunt intradevar ascultate tel. din incinta locurilor de detinere/inchisori, chiar daca acest lucru presupune inclacarea dr...tot se practica...

anamary21

Re: sotul meu

Post by anamary21 » 23 Aug 2010, 15:03

Poftim??? Sa-i taie degetul sau mana? Doamne dumnezeule nu ma speria-ti ca se poate intampla asa ceva ca si mor. Consulatul de acolo stie de problema lui si zice ca prin decembrie spera sa-l lase acasa. Dar toate astea se vad pe cazierul din Romania?

angel

Re: sotul meu

Post by angel » 23 Aug 2010, 23:27

eu v-am informat cu privire la legislatia islamica si-n speta si a emiratului Dubai...n-am zis ca sotului dvs i se va taia un deget...nu ma pot antepronunta pana ce nu cunosc speta cap-coada...v-am zis-o strict cu titlu informativ...
daca consultatul/ambasada i-au zis ca spera ca in toamna sa fie acasa, asa o fi...ei stiu mai bine speta.
in ceea ce priveste cazierul de Romania, nu stiu ce sa va raspund cu exactitate...intrucat nu cunosc exact ce tratate bilaterale(daca are?!) are incheiate Romania cu Dubaiul, oricum, tind sa cred ca nu-i va afecta cazierul in Romania...

DevilMean

Re: sotul meu

Post by DevilMean » 29 Aug 2010, 01:16

Sa nu mai spunem ca in China pentru transport de stupefiante esti impuscat.

alin1979

Re: sotul meu

Post by alin1979 » 19 Jul 2015, 02:16

buna.. draga doamna stati linistita nu i se va taia degetul.. si legile in emiratul dubai sunt mai mult ca blande.. nu ati intrebat unde trebuie... cautati cu google traducator in siteul politiei dubai si o sa intelegeti cat de blande sunt legile... traficul de droguri si prostitutia sunt mai ,,grele,, pentru genul de frauda care ziceti o sa stea 3-8 luni.. plus ca sunt destule sarbatori unde puscariasii sunt gratiati, una o sa fie in curand inceput septembrie cred, se numeste hagi,,, cautati pe site ul poliziei dubai si o sa gasiti multe acolo... intr-adevar legile sunt putin mai severe in alte emirate dar in emiratul dubai si abu dhabi sunt foarte bland..

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests