Probleme bani falsi

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
alexandra_2010

Probleme bani falsi

Post by alexandra_2010 » 02 Aug 2010, 13:16

Buna ziua,

Anul acesta am fost cu prietenul meu in Viena. In ultima zi a excursiei am vrut sa mergem sa vizitam un muzeu. Cand am vrut sa platim biletele, s-a dovedit ca hartia pe care o aveam (de 20 euro) era falsa. Prietenul meu a scos alta hartie de 20 euro, care era de asemenea falsa. Mentionez ca noi nu aveam habar de existenta lor, ceilalti bani pe care ii aveam la noi fiind buni. A fost chemata politia, am fost dusi la sectie, si in urma cercetarilor au hotarat sa ne aresteze (cu toate ca nu am mai avut niciodata vreun conflict cu legea). Din cate vedeam din atitudinea lor, se distrau pe seama noastra, noi neintelegand germana. Dupa ce am fost dusi la o alta sectie unde am dat declaratiile, ni s-a dat drumul, spunandu-ne ca nu se va incepe urmarire penala impotriva noastra (Procurorul a decis sa nu se inceapa urmarirea penala), ca a fost o exagerare din partea celor de la prima sectie. Ce consecinte poate avea acest incident asupra noastra? In cazier apare ?

Va multumesc.

DevilMean

Re: Probleme bani falsi

Post by DevilMean » 04 Aug 2010, 00:53

Nu va aparea.
Se presupune a fi eroare judiciara.

angel

Re: Probleme bani falsi

Post by angel » 04 Aug 2010, 00:56

DevilMean wrote:Nu va aparea.
Se presupune a fi eroare judiciara.
devil, vezi ca lucrurile s-au complicat intre timp...sunt 2 topicuri al aceluiasi autor...asta era dublura si de aceea n-am raspuns...pana una ,alta..sunt suspecti ca facand parte dintr-o retea de falsificatori de moneda :wink:

DevilMean

Re: Probleme bani falsi

Post by DevilMean » 04 Aug 2010, 22:58

Da... am citit topicul initial.
Totusi, ma refeream la eroare judiciara in sensul de cum au aplicat astia metodele.
Era normal sa anunte politia romana de ce s-a petrecut.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests