CUM IMI POT SCAPA COPILUL DIN ACEASTA SITUATIE

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
famiro07

CUM IMI POT SCAPA COPILUL DIN ACEASTA SITUATIE

Post by famiro07 » 05 Jul 2008, 18:21

Locuiesc in Spania, in urma unui concubinaj(nu eram casatoriti legal, am locuit mereu impreuna, totul pe numele la amndoi, conturi, tot) cu XXX avem o fetita de 6 ani si 10 luni, la data de 01.11.2006 mi s-a facut o denutie de maltrato, am fost condamnat la 6 luni cu suspend si un ordin de alejamento de 500m, o sentinta cu foarte multe lucruri neclare, si la ora actuala detin dovezi ca totul a fost doar o inscenare, ce ma preocupa este fetita mea. Eu am primit drept de a vedea fetita la fiecare doua saptamani de sambata de la 10:00, pana duminica la 20.00, iar din septembrie 2007 o pot vedea si miercurea de la 17:45--20:00. Eu platesc 350 euro pensie alimentara, plus ca ii cumpar tot ce ii este necesar ca copilul meu sa nu ii lipseasca nimic. De fiecare data cand este la mine nu vrea sa se intoarca la mama ei, pot dovedi cu martori. Cand a fost sa imi iau fetita in 27.07.2007 prezenta o lovitura la bratul drept facut de amicul mamei( care este avocat) in prezenta mamei, deoarece a schimbat calal la televizor, detin certificat medical, cand am luat-o in vacanta de primavara a.c. fetita prezenta o lovitura la frunte facuta de acelasi Javier, de foarte multe ori o amentita pe fetita, mama nu se preocupa de fetita, numai eu ii cumpar imbracaminte de cand ne-am despartit, pot dovedi, cand vine la mine nu ii da haine de schimb de ajuns, fetita a avut de mai multe ori vulvovaginitis, detin certificatele medicale, in 2004 fetita a facut convulsie febrila datorita ca a fost dusa cu varicela la gradinita fara sa aiba medicamente si fara sa fie informati cei de la gradinita, si la 08:35 a fost dusa la Spitalul universitar Miguel Servet din Zaragoza, in stare de inconstienta, de la acest episod fetita a avut probleme cu ochi, pana sa ne despartim mergeam cu ea mereu la oculist la 3 luni, dupa cum eram programati, in toamana am fost anuntat de invatatorul fetitei ca nu vede departe si ca sa merg cu ea la medic, ca i-a spus mamei dar, nu a fost. Am cerut de mai multe ori sa ii fie lasata fetita sa pot merge cu ea la medic, nu am fost lasat. Cum eu o am doar sfarsitul de saptamna, nu am unde sa merg. Acum doua luni am ajuns cu fetita in stare de soc la urgenta insotiti de politie in urma amenitarilor facute de mama. Am depus plangere la politie, procesele sant de mai multe luni prin istanta, mereu mi se spune ca se fac verificari. Cred ca nu se v-a rezolva nimic, deoarece amicul mamei este avocat, mi s-a transmis ca mai bine ma las. Fetita este cetatean roman, are expirat pasaportul din 27.11.2007, nu este lasat in casa sa vorbeasca limba romana, si pe timp ce trece o pierde, meru ma intreaba cum se spune la diverse lucruri, ca nu isi mai aduce aminte. Am sesizat ambasada, trimitand toate probele, implicarea ambasadei a fost ca si nula.
AS DORI SA STIU CE POT FACE CA SA POT SA IMI SCAP FETITA DIN ACEST CALVAR. NU MA MAI INTERESEAZA PRIN CE AM TRECUT SI CATE AM PIERDUT, DOAR COPILUL MEU VREAU SA IL STIU BINE
MULTUMESC.

elisav

Post by elisav » 13 Jul 2008, 18:45

poti solicita instantei sa-ti incredinteze tie copilul, insa depinde de ce esti in stare sa dovedesti la proces

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 17 Jul 2008, 08:55

in opinia mea Spania, ca orice alta tara civilizata, trebuie sa aiba o autoritate care sa se ocupe de protectia copiilor. i-as sesiza pe acestia asadar, as merge la spital cu vanataile copilului, m-as lupta, ce sa zic....
Si da, as cere instantelor modificarea hotararii de tutela.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests