Speta

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
mariusms

Post by mariusms » 22 May 2008, 07:25

ALLKOZ wrote:
........ (trecem peste crepusculara-ti deductie :-D cum ca uzucapiunea este impiedicata de faptul ca bunul poate fi confiscat). .......... Cum vine vorba de sinteze si corelatii de institutii juridice va transformati subit in melcisori.
Amuzant, foarte amuzant. Aberantul ăsta de ALKK chiar nu înţelege noţiuni elementare. O scrie în cărţile de civil că uzucapiunea (mod originar de dobândire a proprietăţii) paralizează revendicarea (la imobile spun cei mai mari autori), dar să treci peste o dispoziţie imperativă care spune că este imprescriptibilă confiscarea (normal că dacă avem şi o persoană vătămată i se restituie ei bunul, conform legii nu macacilor), trebuie să ai o mare problemă cu dreptul (în general, nu numai cel penal).
Şi vrea dreptul penal înapoi. :-D Ce pretenţii să am de la cineva care încearcă să impresioneze prin invenţii care mai de care mai stupide, atunci când nu copiază jalnic din literatura de pe net, evident, cu scoaterea diacriticelor (ş, ţ, î etc). Mai şi spune cu senilitate că e coincidenţă. Hehe. :(|) :(|) :(|) :-(

Almira

Post by Almira » 22 May 2008, 11:39

Va dati seama ca de fapt, intai si la origini, marii profesori se contrazic intre ei, astfel ca aceasta contradictie se perpetueaza si la invataceii lor?? Daca unul preda/studiaza penalul la Iasi sau Cluj n-o sa aiba aceeasi parere cu cel de la Bucuresti. De aici toata razboiala voastra. La fel s-ar parui si marii nostri profi pe spetza cu pricina...
Unde e adevarul? Depinde in ce oras esti cand intrebi!
Parerea mea, care nu-s din localitate!! :|

arian

Post by arian » 22 May 2008, 11:43

dar totusi esti cu CFR-ul !! las-o dracun.
hai prefabricate modelu! forza vanju mare!

mariusms

Post by mariusms » 22 May 2008, 11:46

parole wrote: Draga, matahari, imi face placere sa vad ca ai raspuns la mesajul meu nesimtit. :lol: Recunosc. Este nesimtit. Cand il faci pe un om tampit, nu poti fi decat nesimtit. Eu nu as fi raspuns la un astfel de mesaj. Hai pa.


Ţi-ai dat arama pe faţă puişor? O să ieşi mai nepregătit decăt eşti, din facultate. E prea dificil şi prea chinuitor dreptul pentru tine.
Şi nu cred că Mata Hari te-a făcut, nici tâmpit şi nici altfel. Te-a făcut altcineva, aşa cum eşti. Dacă te făcea ea, însemna să se fi împuşcat până acum, sau să se fi apucat serios de băutură. :-D

Almira

Post by Almira » 22 May 2008, 11:47

:mrgreen: Hihihihi, DA, is cu CFR-ul!!!
Hai si sechestru jilava!!

mariusms

Post by mariusms » 22 May 2008, 11:50

Manchester, tradiţie şi performanţă. :grin:

agenda

Post by agenda » 22 May 2008, 12:12

aproape de fiecare data cand intru pe topicul asta palesc 8O
parca va luptati pt stabilirea recordului mondial la distribuire de jigniri!
ma ia ameteala cand vad forta colosala a "argumentelor" voastre"

mai fratilor! putin DOAR PUTIN respect pt materia asta!

MataHari

Post by MataHari » 22 May 2008, 16:53

Parole ai conceput la ura o insulta bastarda, nici macar originala, dar ce sa astept de o imitatie gratuita de barbat ? Ratiunea ta pacatuieste crezand ca ai atins vreo coarda sensibila, sunt de mult timp pe un drum pe care cei ca si tine nu imi mai pot trezi nici un fel de emotie.


Mariusms, :floare: :floare:

kinga

Post by kinga » 22 May 2008, 18:58

agenda wrote:aproape de fiecare data cand intru pe topicul asta palesc 8O
parca va luptati pt stabilirea recordului mondial la distribuire de jigniri!
ma ia ameteala cand vad forta colosala a "argumentelor" voastre"

mai fratilor! putin DOAR PUTIN respect pt materia asta!
mda.. si daca tot sunt la moda citatele... imi permiti???

"De bun simt toata lumea are nevoie. Putini il au si fiecare crede ca il are."


"Ironia este felul cel mai rafinat de a expune defectele altora. Dar nu
toata lumea are talentul de a manui o treaba atat de gingasa si dificila."

si in rest scumpo.....

sa stii ca G. B. Shaw a avut dreptate:
Tacerea este cea mai perfecta expresie a dispretului. :( :( :( :( :( :(

in traducere libera... nu mai pierde timp sa citesti topicul... io asa fac.. :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :kiss: :floare:

agenda

Post by agenda » 22 May 2008, 22:04

kinga wrote:
agenda wrote:aproape de fiecare data cand intru pe topicul asta palesc 8O
parca va luptati pt stabilirea recordului mondial la distribuire de jigniri!
ma ia ameteala cand vad forta colosala a "argumentelor" voastre"

mai fratilor! putin DOAR PUTIN respect pt materia asta!
mda.. si daca tot sunt la moda citatele... imi permiti???

"De bun simt toata lumea are nevoie. Putini il au si fiecare crede ca il are."


"Ironia este felul cel mai rafinat de a expune defectele altora. Dar nu
toata lumea are talentul de a manui o treaba atat de gingasa si dificila."

si in rest scumpo.....

sa stii ca G. B. Shaw a avut dreptate:
Tacerea este cea mai perfecta expresie a dispretului. :( :( :( :( :( :(

in traducere libera... nu mai pierde timp sa citesti topicul... io asa fac.. :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :kiss: :floare:
asa e scumpete ....ai dreptate ca de obicei :kiss: :floare: :floare:

jojo

Post by jojo » 23 May 2008, 06:33

Almira wrote::mrgreen: Hihihihi, DA, is cu CFR-ul!!!
Hai si sechestru jilava!!

:aplauze: :aplauze: :aplauze:
Lasa Almira, astia nu ne pot ierta, ca suntem CEI MAI BUNI! :grin: :-D
Oare niciodata? :roll:

cyclop

Post by cyclop » 23 May 2008, 10:12

JOJO wrote:
Lasa Almira, astia nu ne pot ierta, ca suntem CEI MAI BUNI!

Daa, sigur... :grin:

Almira

Post by Almira » 23 May 2008, 13:37

Pai...adevarul e ca suntem cei mai buni. Si... lasa ca destul si-au batut joc de fotbal alte echipe de pe la noi. Nu dau nume... :-D
In rest, tot asteptam cicolata aia a lu nea Jiji.

mariusms

Post by mariusms » 09 Jun 2008, 11:11

La tainuire avem un subiect activ calificat, respectiv cel care cunoaste faptul ca bunul pe care il dobandeste provine dintr-o fapta prevazuta de legea penala.
Din cate am observat, o parte dintre colegi nu accepta ca "dobandirea" poate insemna si "luare".
Unii au spus ca bunul dobandit este cel obtinut exclusiv printr-un contract. Altcineva (allkoz) a venit cu un argument total ilogic, ajuridic si amuzant, in care, foarte grav - pentru cei care gandesc, nu si pentru el - bunul dobandit nu provine in urma unei actiuni de dobandire, pentru ca "dobandit" ar fi un adjectiv !!! (allkoz: "In niciun caz termenul “dobandIT” nu trebuie echivalat cu termenul “dobandIREA”, element material al laturii obiective, prezent in cadrul infractiunii de tainuire din partea speciala. In partea generala el este adjectiv, in cea speciala este verbum regens. In partea generala reprezinta rezultatul, in cea speciala tocmai actiunea prin care infractorul a intrat in posesia bunului").
Acesta nu poate fi un silogism , pentru ca ar trebui sa sune cam asa: premisa majora: prin dobandire rezulta bunuri dobandite. Premisa minora: bunurile de la tainuire sunt obtinute prin dobandire. Concluzia logica este: bunurile de la tainuire sunt bunuri dobandite. Concluzia lui allkoz: bunurile de la tainuire nu sunt bunuri dobandite. De ce nu ma mira (again and again)?. Vezi mai, tufa de venetia, esti citat pe avocatura. Fugi si flutura din coada. :pig:
Dar la ce sa te astepti de la cineva care decreteaza ca mobilele se apara prin actiuni posesorii !!!, ca restituirea prevazuta la masura confiscarii ar fi prescriptibila, desi conditioneaza confiscarea propriu-zisa (imprescriptibila expres) !!!, ca poti uzucapa in 30 de ani un mobil a carui destinatie legala este confiscarea (bineinteles, daca in prealabil nu se restituie) !!! :(|)
Astfel cum insasi legea penala admite (la masurile de siguranta) ca "dobandire" inseamna "luare", obtinut prin inselaciune etc, iar cum la tainuire se cere un subiect activ calificat, adica cel care stie ca dobandeste (implicit si ia) un bun provenit dintr-o fapta penala, rezulta ca cel care "fura" un bun despre care stie ca a fost furat, savarseste tainuire.
Opinia aceasta, desi minoritara, este totusi conforma cu legea penala si cu principiul incriminarii.

jojo

Post by jojo » 22 Sep 2008, 11:07

arian wrote:dar totusi esti cu CFR-ul !! las-o dracun.
hai prefabricate modelu! forza vanju mare!
Stiu ca savarsesc o fapta foarte foarte urata si rusinoasa :oops: , dan in mod intentionat am intrat sa o comit :grin:

http://www.sportival.ro/detaliiStire/CF ... ne_81-4544#;

Ca sa vezi, totusi, ca-s o fata cu sufletul de aur, deci, consider ca am fost lasati sa castigam (ra-r ai dracu de prefabricate si unguri mercenari!) :razz:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests