Condamnat penal pentru vatamare corporala grava...

Discutii privind Dreptul Penal
arian

Post by arian » 12 Apr 2008, 00:38

incerc sa-mi inchipui cate amenzi ati luat, la gandul cator politisti voinici imbracati in uniforma, cu pulan si chipiu v-ati excitat fara finalizare .... oricum, excesiv mediatizata meseria asta dupa mine ...

pojy:

- prosti si corupti sunt peste peste tot, nu doar la militie .... pojy, vrei sa-ti dau de doua ori mai multe linkuri cu judecatori/procurori dobitoci, incompetenti si/sau corupti? nu de alta dar e putin spus ca problema prestigiului scazut al magistratilor, atat la munca cat si acasa, e de notorietate.
- sa nu crezi ca da barbatia afara din judecatori. uite ce a patit danilet care a spus la modul general ca "e coruptie in sistem". :grin: cine mai face ca el? cine a mai facut ca el? cine o sa mai faca? tu? te astept pe tine si te aplaud anticipat pentru barbatie si verticalitate.... zi-le tu lor ca doar tu nu ai capul plecat, nu? :cafea:

- chestia cu politistii care dirijau traficul e atat de evidenta si de bine remarcata de paisie, incat nu are rost s-o mai reiau. in plus, din cate stiu (desi e posibil sa ma insel), la accidentele de circulatie tren sa astepti salvarea. nu de alta, dar daca misti pe unu cu gatu rupt, mai bine ii tragi una in cap de la inceput ca merge mai repede .... :twisted:
- cu faimosii anarhisti, treaba e de asemenea clara ... o haita de adolescenti sau post-adolescenti intarziati cu ceva bani, timp liber si parinti mult prea intelegatori care ignorand orice regula, nu neaparat de drept, ci si de bun simt, cred ca libertatea de asociere si expresie sunt niste drepturi absolute. prost, ca de obicei.

uitati un lucru esential.... politistii, ca fiecare dintre noi, au calitati si defecte. dar au un mare merit ... ala ca isi asuma o meserie ingrata, ca sa ma exprim elegant, ca sa dormim noi mai bine si sa ne plimbam prietenele prin parc, fara sa fie ele batute si noi violati (sau invers). unui asemenea om ii datorezi respect, chiar daca respiratia ii miroase a ceapa, in porthart are slanina si vodca, injura si ii put picioarele .... de fapt vremea porthartului si a cizmelor pana la genunchi s-a cam dus, dar asa sunt eu, melancolic .... :)

era de altfel o replica celebra a lui jack nicholson in "a few good men" spunandu-i lui tom cruise ca el nu e obligat sa dea explicatii unuia care doarme, mananca si munceste in libertatea si siguranta pe care i-o ofera el .... :-P foarte tare frate ...

asa ca pot trece peste un politist care da un pumn bot anarhistului sau ia spaga sau fura din italia, atata timp cat sunt mii care stau in strada indiferent de vreme, care fug dupa hoti, care intra in canalizari si scot hoituri ultra imputite, care leaga traficanti de droguri, care sparg batai intre galeriile echipelor de fotbal sau intre multiplele bande de interlopi, care au familie acasa, care se gandesc ca boul are un cutit in mana iar el daca face uz de carpati da cu subsemnatul un an fara sa stie cum se termina povestea, asa ca mai bine intra in incaierare cu pumnii din dotare, care audiaza pedofili sau violatori de bunicutze fara sa le crape capul ca pe niste pepeni, care vidanjeaza latrine ca sa scoata nou-nascuti aruncati acolo de mame, etc. ...

pentru toti acesti din urma politisti, de la arian numai respect ... ca sa parafrazez o reclama de pe la televizor

si vorba lui paisie, nu sunt politist... :lol:

pojy

Post by pojy » 12 Apr 2008, 07:50

arian, in oarecare masura ai dreptate... am cel putin "barbatia" sa recunosc atat.

insa as fi foarte curios sa te mai aud despre politisti dupa anul care urmeaza de stagiatura si dupa vreo 10 ani de exersat meseria de procuror si luat contactul zilnic cu acesti "asumatori de meserie ingrata" ...care insa nu isi vor "asuma" [a se citi: iti vor face cu picioarele] ... dosarele in care supraveghezi tu urmarirea penala...
as vrea sa vad daca vei mai avea atata consideratie pentru "meseriasii" militieni... :grin:

iar in legatura cu "asumatul" pot sa zic numai atat, citand o persoana cunoscuta amandurora, viata e nedreapta 8O . nu ii obliga nimeni sa-si castige painea astfel.pot oricand, fiind plini de calitati, sa se reorienteze profesional.



PS: nu am luat, pana in prezent, nicio amenda, prin urmare opinia mea nu a fost generata de vreo cauza de ordin personal.

arian

Post by arian » 12 Apr 2008, 10:17

dreptu-i.
stiu si eu ca in mod traditional politistii se impart in prosti si hoti dar mai cred ca o asemenea generalizare dihotomica e simplista, falsa si paguboasa.
ok, stiu ca sunt multi politisti cu bube de tot felul in cap, poate in proportie mai mare decat in alte meserii, desi sunt pline stirile de popi beti care provoaca accidente venind de la cazinou, de profesori atasati mai mult decat s-ar cuveni de elevele lor sau care sparg capetele copiilor, de medici care isi arunca amantele minore pe geam sau sfarteca penisuri cu sublima frenezie.
pe politisti i-am vazut, le-am ascultat basmele si le-am citit si operele cand restituiam in draci. totusi, politistul inseamna mai mult de atat si daca noi, oameni educati si asezati nu ii tratam cu respectul cuvenit, ce sa mai zicem de anarhisti, ultrasi, puscariasi, interlopi de tot felul, etc.
evident ca politia tre sa se schimbe. eu zic ca procesul a inceput deja de ceva timp, dar trebuie sa-l mai catalizam si noi cumva. si mi-e teama ca tot abuzand de cliseul politistului prost, burtos, betiv, violent si corupt facem mai mult rau decat bine.

dupa mine, politistii pacatuiesc printr-un prea slab si ineficient PR aflat in starea asta poate si din cauza conducerii imbatranite, a limbii de lemn folosita in comunicatele de presa, a imaginilor cu politisti inalti, zvelti si imbracati in uniforme de parada, cand noi toti ii vedem pe strada ca sunt oameni intre doua varste care bat drumurile, tocindu-si talpile pantofilor pe care si-i cumpara singuri pt ca IGPR n-are bani de incaltaminte si uniforme, ori de benzina pt faimoasele loganuri, si asa mai departe

pe de alta parte, daca nici politistii nu misca un deget sa arate lumii ca personajele de legenda din bancurile comuniste au disparut, putem noi sa tastam pana poimaine.

am vazut odata un reportaj de prin londra cu unii care s-au incaierat intr-un bar. doua haite de betivani violenti care iti dadeau cu scaunele in cap au intepenit cand a intrat un bobbie (apropo astia nici arme nu au) pe usa, chemat de un client care iesise cand a vazut scandalul, desi daca ii faceau un vant ala era politistul.... nimeni n-a mai dat, s-au oprit toti ca niste copii prinsi de mame batandu-se cu perne.
ala respect pentru politie frate .... la noi, gastile s-ar fi unit ca sa ii dea in cap lui garcea, ca doar ce dracu ... mai intra si ei pe forumuri juridice si vad oameni cu pregatire in domeniu care daca nu incurajeaza asa ceva, macar ii dau un aer amuzant, cochet, de primavara .... "1, 2, 3 ... mana pe oua si rosii si hai sa dam in militian"

arian

Post by arian » 12 Apr 2008, 10:19

in alta ordine de idei .... nicio amenda? :x
frate, pai tu nu ai iesit din casa ....? :grin:

Darius

Parte vătămată

Post by Darius » 21 Aug 2019, 17:02

:kiss: Buna ziua În urma cu 4 luni m-am băgat pentru o fată de 20 de ani pe care un barbat o agresa și trăgea de ea față plângea și era speriată El avea un topor în mașină pe care la luat și mi-a dat 4 lovituri de topor în piciorul stâng și m-am ales cu femurul rupt și zdrobit și am pierdut mult sânge am fost operat mi s-a introdus o tija la prima operație am avut 115-120 de zile medici legale după o lună când am fost la control a fost nevoie de o a doua operator deoarece mi s-au deplasat bucați osoase de la locul lor și aveam piciorul strâmb mi s-a înlocuit tija cu o altă tija și vinovatul a cerut expertiza la zilele medicale dacă eu am depus și a doua ieșire din spital oare o să primeasc mai multe zile sau mai puține?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests