Cum sa procedez

Discutii privind Dreptul Penal
routeday

Cum sa procedez

Post by routeday » 21 Nov 2007, 13:37

Salut. Am urmatoarea problema.
In zona blocului meu am avut o altercatie verbala cu un nene de prin alta parte a cartierului (nu ii cunosc domiciliul) pe care l-as putea eticheta "baiat de cartier". In urma acelei altercatii respectivul a incercat sa ma loveasca cu un cutit. Am avut un martor, el fiind insotit de inca 2 persoane. Pe moment n-am sesizat politia ca sa nu complic lucrurile, in contextul in care el a incercat o impacare (pe moment).
De ceva vreme individul a reaparut in perimetrul blocului meu si imi adreseaza tot felul de provocari verbale carora nu le dau curs. E o chestiune de timp pana cand il voi intalni in stare de ebrietate si probabil si isi va repeta gestul, indiferent ca ii raspund sau nu la provocari.
Ma gandesc ca o plangere facuta la politie mai tare l-ar intarata.
Ce pot face? Pot sa sesizez politia comunitara si sa le aduc la cunostinta, fara ca acestia sa il ia la intrebari? Sau care ar fi cea mai buna abordare (legala/favorabila integritatii corporale) din partea mea?
Multumesc.

luc4s

Post by luc4s » 21 Nov 2007, 20:39

Te-a lovit cu manerul sau te-a injunghiat?
Si daca spui la politie, dar nu ia masuri, ce castigi?
Sau macar sa se stie cine te-a injunchiat? :grin:
Fa o plangere penala pt amenintare, lovire si infr prev de Lg 61/91(privind portul in loc public de cutite etc)- nu mai stiu exact parca art 1 alin 1

alexx77

Post by alexx77 » 21 Nov 2007, 22:08

Cunosti daca maimuta este recidivista?

Pappinian

Post by Pappinian » 21 Nov 2007, 23:01

routeday ne spuse :
In urma acelei altercatii respectivul a incercat sa ma loveasca cu un cutit. Am avut un martor, el fiind insotit de inca 2 persoane. Pe moment n-am sesizat politia ca sa nu complic lucrurile, in contextul in care el a incercat o impacare (pe moment).
De ceva vreme individul a reaparut in perimetrul blocului meu si imi adreseaza tot felul de provocari verbale carora nu le dau curs.
Si acum, sa vedem ceea ce avem la indemana, pentru acest caz :
1. LEGE nr. 61 din 27 septembrie 1991 *** Republicata :
ART. 2
Constituie contraventie savirsirea oricareia dintre urmatoarele fapte, daca nu sint comise in astfel de conditii incit, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni:
1. savirsirea in public de fapte, acte sau gesturi, obscene, proferarea de injurii, expresii jignitoare sau vulgare, amenintari cu acte de violenta impotriva persoanelor sau bunurilor acestora, de natura sa tulbure ordinea si linistea publica sau sa provoace indignarea cetatenilor ori sa lezeze demnitatea si onoarea acestora sau a institutiilor publice;
8. portul, fara drept, al cutitului, pumnalului, sisului, boxului, castetului ori al altor asemenea obiecte fabricate sau confectionate anume pentru taiere, impungere sau lovire, precum si folosirea armelor de tir cu aer comprimat, in locuri si imprejurari in care s-ar putea primejdui viata sau integritatea corporala a persoanelor;

Pai, mon cher :
1. Nu ai depus plangere penala la Sectia de Politie pe raza careia s - a produs "evenimentul" (si bine ai facut, intrucat tu aveai un martor iar el avea doi, putandu - te alege in final cu o plangere penala din partea respectivului pe motiv de ... denunt calomnios :!: :-( ), stiindu - se foarte bine ca cercetarea penala se declanseaza numai la plangerea prealabila a partii vatamate ;
2. Ai martori ca iti adreseaza tot felul de provocari (fie si verbale, vezi Art. 2 alin 1 de mai sus :!: ) ???
3. Ai discutat cu politistul de proximitate situatia ???
4. Fa abstractie de faptul ca "Politia" a aparut in perioada decembrista gratie Art. 2 din Decretului - Lege nr. 2 / 27.12.1989 :mrgreen: :mrgreen: si depune o sesizare (ia numar de inregistrare :!: :!: :!: ) la respectiva Sectie de Politie mentionata la pct. 1, privind situatia in sine, astfel incat sa fie nevoiti sa ia masurile prevazute de lege si sa nu sustina, in caz ca situatia escaladeaza, ca habar nu au avut despre problema in cauza, neexistand nici o sesizare oficiala in acest caz, etc.

Acum, sa vedem si parerea celorlalti participanti la Forum (completari, comentarii, cine este pro ? cine este contra ??) ...

Pappinian

Post by Pappinian » 21 Nov 2007, 23:12

alexx77 a spus :
Cunosti daca maimuta este recidivista?
Irelevant cat timp nu a depus plangere penala , si nici nu poate face asta fara martori, in caz contrar riscand el insusi sa devina beneficiarul unei plangeri penale pentru denunt calomnios :!: :!: :!:

Sven

Post by Sven » 24 Nov 2007, 21:42

Salutare!


Iti recomand sa discuti cu respectivul si poate ajungi la o intelegere pe cale amiabila.
Este mult mai util decat sa faci plangere la Politie.

musette

Post by musette » 24 Nov 2007, 21:47

pappinian sa presupunem ca sunt singura pe strada si ma ataca doi si-mi dau un pumn in gura. eu nu am martor dar agresorul are. chiar crezi ca asta ramane nepedepsit. ce lege se aplica in romania, legea junglei? :-D

musette

Post by musette » 24 Nov 2007, 21:52

ca avocat, iti recomand sa vorbesti cu politistul de proximitate. poate acesta il cunoaste si ii stie firea. daca in urma unuei plangeri s-ar calmasau intarata. nu este firesc, sa-ti fie teama ca tu esti unul iar ei sunt mai multi si se pun matori impotriva ta. e foarte simplu sadepistezi un martor mincinos.

stati fratilor, sa nu ajungem sa traim sub teroare!

Pappinian

Post by Pappinian » 24 Nov 2007, 22:49

musette o comise :
pappinian sa presupunem ca sunt singura pe strada si ma ataca doi si-mi dau un pumn in gura. eu nu am martor dar agresorul are. chiar crezi ca asta ramane nepedepsit. ce lege se aplica in romania, legea junglei?
Ma cherie Myra,
Primo : Tinand cont de caraiala pe care ai generat - o din momentul in care ai intrat pe acest forum, eu cred ca ai scapa ieftin daca, in situatia descrisa de tine, ai lua numai un pumn ... :mrgreen: Eu l - as / i - as condamna pe respectivul / respectivii la minim 10 ani de recluziune doar pentru faptul ca s - a / s - au oprit dupa doar un pumn ... :-x ;
Secundo : routeday a spus
In zona blocului meu am avut o altercatie verbala cu un nene de prin alta parte a cartierului (nu ii cunosc domiciliul) pe care l-as putea eticheta "baiat de cartier". In urma acelei altercatii respectivul a incercat sa ma loveasca cu un cutit.
si a continuat
De ceva vreme individul a reaparut in perimetrul blocului meu si imi adreseaza tot felul de provocari verbale carora nu le dau curs.
Poate nu spui si noua unde este subiectul unei plangeri penale ... ca eu nu - l vad (sa mai comentez ca ai nevoie de martori, este inutil sa - ti mai explic ... poate - ti spune ceva "testis unus, testis nulus" :fluierat: ) ;
Terzo : Revenind la exemplul pe care l - ai dat, total nefericit ca formulare si context, cred ca a fost urmarea actiunii pe care tocmai ai descris - o ca fiind posibila [a-propos : cei doi agresori iti dau impreuna un pumn in (peste ... :idea: ) gura, sau fiecare cate unul ... In acest caz, chiar ca - mi devin simpatici :!: :!: :!: :grin: ].

Va urma ...

musette

Post by musette » 24 Nov 2007, 23:51

nu, spuneam ca doar unul din ei ar da un pumn si unul asista. in viata reala le-ar fi cam greu, ca am tot timpul arma cu mine. :roll:


si daca ii intalnesc, sa-i trimit la tine pappi...? :-D

arian

Post by arian » 25 Nov 2007, 19:13

in viata reala le-ar fi cam greu, ca am tot timpul arma cu mine

laser, frate ... kill bill!!! kill bill!!! ... charliens angels ntu-i mama ma-sii :-D

ce-mi imi plac mie fetele astea curajoase, fan lucy liu care au vazut batai numai pe la TV ... 8)
sau crezi sincer ca dupa ce iti frige un mardeias d-asta de cartier (care numai cu d-astea se ocupa) doua-n pupatoare mai apuci sa scoti "arma"? eventual a doua zi la spital, desi cred ca ai fi mai ocupata sa cauti un pai cu care sa sorbi supa si compotul :mrgreen: ... (n-am luat in calcul varianta mai nasoala, aia cu tipul care vrea sa-ti faca un buzunar in abdomen cu sisul, asa cum inteleg ca e cazul in topicul asta)

desigur, mai e si varianta a II-a in care tu precum eastwood impusti orice misca si se apropie la mai putin de 2 metri de tine ... :twisted:

revenind la subiect, pappinian ofera solutii de bun simt, dupa mine ...

serafim

Post by serafim » 25 Nov 2007, 20:09

:-D :-D :-D :aplauze: :aplauze: :aplauze:

andreid

Post by andreid » 25 Nov 2007, 20:09

musette wrote:nu, spuneam ca doar unul din ei ar da un pumn si unul asista. in viata reala le-ar fi cam greu, ca am tot timpul arma cu mine. :roll:

My name is Eastwood , Clint Eastwood!

meri

Post by meri » 26 Nov 2007, 10:50

arian, ai fost...total. Si pe buna dreptate. :-D

Pappinian

Post by Pappinian » 27 Nov 2007, 19:56

Myra, alias musette : Case closed :aplauze: :aplauze: :!: :arrow: Younve got the bullet :!: :!: :!: :mrgreen: :bye: :bye:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests