magistratura 2010

INM, examene, rezultate, pareri, barfe, etc.
Post Reply
HERMES24

magistratura 2010

Post by HERMES24 » 04 Dec 2009, 11:13

Cei care v-ati apucat de invatat de unde invatati CEDO?

triton

Re: magistratura 2010

Post by triton » 04 Dec 2009, 15:17

Eu am citit mai demult cartea lui Bîrsan şi mi-am scos nişte notiţe pe care le-am recitit. In rest - speţele. Am impresia că sunt suficiente speţele pentru că aceleaşi principii sunt reluate in multe dintre ele şi iţi rămân in cap până la urmă.
Mai există şi o carte mai subţirică de Bianca Selejan Guţan "Protecţia europeană a drepturilor omului" editura All Beck care mi separe că ajută la familiarizare cu noţiunile şi limbajul CEDO.
Spor!

zbor

Re: magistratura 2010

Post by zbor » 04 Dec 2009, 19:42

spetele sunt suficiente...
dupa un anumit numar de spete, incepi sa prinzi modul de abordare al Curtii si daca esti atent cand le citesti, e mai mult decat suficient....

student_com

Re: magistratura 2010

Post by student_com » 08 Dec 2009, 19:00

Stiti cumva care e cadrul legal care reglementeaza modul de calcul al celor cinci ani vechime pentru admitearea in magistratura ? Ajuta la acest calcul daca am avut doua slujbe de gen , a cate 8 ore , o perioada ? Multumesc !

HERMES24

Re: magistratura 2010

Post by HERMES24 » 09 Dec 2009, 09:32

Poate vreti sa facem niste grile , spete.........ca sa mai exersam un pic

HERMES24

Re: magistratura 2010

Post by HERMES24 » 10 Dec 2009, 10:18

Este prevazuta o incapacitate speciala de instrainare:
a. prin acte intre vii timp de 10 ani in Legea 18/1991
b.pentru imobilele cumparate de chiriasi in baza legii 112/1995
c.in legea 10/2001 cu privire la imobilele cumparate de chiriasi in baza legii 112/1995

triton

Re: magistratura 2010

Post by triton » 10 Dec 2009, 21:00

b sigur. Posibil şi a

seiza

Re: magistratura 2010

Post by seiza » 10 Dec 2009, 21:51

Eu stiu sigur de a). Dar sigur la modul in care nu am legea in fata si nu pot verifica. Adica...posibil ca siguranta mea sa nu duca neaparat la un raspuns corect. :smile: :wall:
Era acolo o incapacitate de instrainare atat pentru cei improprietariti cat si pentru urmasii lor timp de 10 ani de la improprietarire.

HERMES24

Re: magistratura 2010

Post by HERMES24 » 11 Dec 2009, 08:29

seiza wrote:Eu stiu sigur de a). Dar sigur la modul in care nu am legea in fata si nu pot verifica. Adica...posibil ca siguranta mea sa nu duca neaparat la un raspuns corect. :smile: :wall:
Era acolo o incapacitate de instrainare atat pentru cei improprietariti cat si pentru urmasii lor timp de 10 ani de la improprietarire.
Era vorba de o incapacitate de instrainare pentru terenurile pentru care s-a constituit dreptul de proprietate in temeiul articolelor 19,21 si 43 care nu pot fi instrainate timp de 10 ani de la inceputul anului urmator celui in care s-a facut inscrierea proprietatii iar terenurile pentru care s-a reconstituit dreptul de proprietate pot fi instrainate fara vreo limita de timp

seiza

Re: magistratura 2010

Post by seiza » 11 Dec 2009, 20:56

ok Hermes, de acord cu tine. Nu te contrazic, ca asa e. Dar asta stiam. Eu am spus ca este prevazuta o incapacitate de instrainare, nu am particularizat la care din terenuri este prevazuta incapacitatea: daca e vb de cei carora li s-a constituit dreptul de proprietate sau despre cei carora li s-a reconstituit dreptul de proprietate. Vorbeam direct pe grila pusa de tine, nu am intrat in amanunt. In concluzie, tu zici asemeni mie ca raspunsul e a) sau dai si alte solutii? :cafea: Triton zice ca el e sigur ca e b). Tu care zici ca e varianta corecta? Sunt mai multe?

Si daca tot e sa discutam mai in amanunt, din ce imi amintesc eu, e vorba despre o obligatie reala de a nu vinde, a celor carora li s-a constituit un drept de proprietate asupra terenurilor respective.

triton

Re: magistratura 2010

Post by triton » 12 Dec 2009, 20:13

Hermes, dacă ai dat grila, dă şi răspunsul corect...sau spune-ne unde il găsim.

HERMES24

Re: magistratura 2010

Post by HERMES24 » 14 Dec 2009, 08:27

Autoarea grilei - Mihaela Ciobanu- spune ca sunt valabile toate cele 3 raspunsuri

HERMES24

Re: magistratura 2010

Post by HERMES24 » 14 Dec 2009, 08:36

Inca o intrebare
Reprezinta forme de participatie reglementate ca infractiuni distincte:
a. incercarea de a determina marturia mincinoasa, inlesnirea evadarii, determinarea sinuciderii
b. provocarea ilegala a avortului, tainuirea
c. darea de mita, traficul de influenta

triton

Re: magistratura 2010

Post by triton » 14 Dec 2009, 11:54

c

HERMES24

Re: magistratura 2010

Post by HERMES24 » 14 Dec 2009, 13:09

Eu nu inteleg cum e cu daunele cominatorii. Se mai pot acorda sau nu?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests