magistratura 2010

INM, examene, rezultate, pareri, barfe, etc.
Post Reply
allynna

Re: magistratura 2010

Post by allynna » 18 Mar 2010, 10:01

elle_cv wrote:...teoria o stiu si eu...
intrebarea mea era alta....dar am gasit raspunsul intr-o carte de-a lui ciobanu
"instante diferite", inseamna si complete diferite, asa cum de altfel a mai raspuns si cineva
Intradevar instante diferite presupune complete diferite, e logic , dar intrebarea ta se referea la complete diferite in cadrul aceleiasi instante: " daca o persoana introduce doua cereri identice prin parti, obiect, cauza in fata aceleasi instante dar se judeca de complete diferite se invoca litispendenta sau conexitatea, avand in vedere dispozitiile Cpc care prevad ca litispendenta se invoca daca cererile se afla in fata mai multor instante."

Prin mesajul scris anterior am vrut sa scot in evidenta ca nu are importanta daca se invoca litispendenta in cadrul aceleiasi instante (aici se poate subintelege complete diferite) sau la instante diferite, important e sa fie instante de fond.

Kateri

Re: magistratura 2010

Post by Kateri » 18 Mar 2010, 23:54

sendre wrote:Stie cineva daca au mai fost admise dosare ale magistratilor in functiune?
Nu de altceva... :-D doar ca sa nu dorm linistit.....
Probabil ca stii: in noiembrie nu au mai fost admise dosare ale magistratilor in functie; sigur n-o sa fie nici acum!

Kateri

Re: magistratura 2010

Post by Kateri » 18 Mar 2010, 23:57

Bafta multa la examen!!! Sa ne auzim cu bine dupa examen! Aveti grija de voi si mai si odihniti-va zilele acestea!

ama

Re: magistratura 2010

Post by ama » 21 Mar 2010, 22:24

Nu spune nimeni nimic? Oare de ce nu se pot deschide subiectele de pe site-ul csm?

sendre

Re: magistratura 2010

Post by sendre » 21 Mar 2010, 23:42

Toata lumea suparata..se pare .... sau obosita... sau si una si alta...
Unii cred ca lucreaza de zor la contestatii...desi cred ca sansele dereusita sunt mici...
eu am facut de 7,05 dar cred ca nu e suficient...voi?

lukcelmic

Re: magistratura 2010

Post by lukcelmic » 22 Mar 2010, 00:06

Eu am 7,90, dar lucrez la contestatie. Cred ca ai dreptate si ca vor fi respinse, dar merita sa incercam. Eu stiu cativa care au luat peste 7, la judecatori... cred ca se va intra cu nota destul de mare... Bafta tuturor! :cafea:

elle_cv

Re: magistratura 2010

Post by elle_cv » 22 Mar 2010, 06:57

cum vi s-a parut intrebarea de la CEDO, cu termenul rezonabil? E corect raspunsul?
DAr cea de la penal cu infractiunea de ultraj si nerespectarea hot judecatoresti ?
De ce se retin trei infractiuni de ultaj? forma agravata absoarbe pe cea ma usoara iar violentele si amenintarile au fost exercitate cu acelasi prilej impotriva a doi politisti. Nu se poate spune ca violenta fata de al doilea a fost in baza altei rezolutii infractionale pentru a retine distinct o noua infr de ultraj
Merge o contestatie la aceasta intrebare?

HERMES29

Re: magistratura 2010

Post by HERMES29 » 22 Mar 2010, 08:45

elle_cv wrote:cum vi s-a parut intrebarea de la CEDO, cu termenul rezonabil? E corect raspunsul?
DAr cea de la penal cu infractiunea de ultraj si nerespectarea hot judecatoresti ?
De ce se retin trei infractiuni de ultaj? forma agravata absoarbe pe cea ma usoara iar violentele si amenintarile au fost exercitate cu acelasi prilej impotriva a doi politisti. Nu se poate spune ca violenta fata de al doilea a fost in baza altei rezolutii infractionale pentru a retine distinct o noua infr de ultraj
Merge o contestatie la aceasta intrebare?
Nici eu nu am fost de acord cu raspunsul pe care l-au dat ei la intrebarea de la CEDO cu termenul rezonabil.
Voi ce contestati?

triton

Re: magistratura 2010

Post by triton » 22 Mar 2010, 11:17

Cedo, termenul rezonabil: fiind vorba de un conflict negativ de competenţă nu poate avea nicio influenţă reclamantul şi nici nu se pune problema de vreo casare cu trimitere in procedura de soluţionare a acestuia.

Ultrajul şi nerespectarea hot. jud.: cu ocazia punerii in executare a hot. s-a săv. o infracţiune de nerespectare a hotărârilor judecătoreşti şi două de ultraj fiind doi poliţişti. A doua zi, când s-a dus socrul la executor a mai săvârşit un ultraj impotriva acestuia pentru că era ameninţare in legătură cu atribuţiile acestuia de serviciu, nu mai era cu prilejul punerii in executare a hot.


Mie mi s-a părut mai greu decât in noiembrie 2009. Cu cât credeţi că se intră, cu 8.00 in "buna" tradiţie a sesiunilor de primăvară?

sendre

Re: magistratura 2010

Post by sendre » 22 Mar 2010, 11:39

Triton! nu ne-ai spus ce ai facut!si mie mi s-a parut greu.... si am sperat ca as avea sanse cu 7....dar din discutiile de pe net... am inteles ca s-au luat note mari...cinste celor care au reusit....
Ce ati contestat?
Mie nu prea imi vine sa contest ceva....... ca am vazut ca e "geaba'.. corb la corb nu-si scoate ochii....

triton

Re: magistratura 2010

Post by triton » 22 Mar 2010, 11:53

Eu cred că am scos un pic peste 8,00 dar până nu văd in dreptul meu scris "admis" incerc să nu mă extaziez prea tare.

sendre

Re: magistratura 2010

Post by sendre » 22 Mar 2010, 13:17

sa nu patesti ca Geoana..nu?oricum FELICITARI e o nota care-ti da sperante...Apropos.... la ce te-ai inscris?

elle_cv

Re: magistratura 2010

Post by elle_cv » 22 Mar 2010, 13:29

well done, triton....la intrebarea cu ultrajul si nerespectarea hot judecatoresti, nu am gandit asa departe...probabil ca trebuie sa stapanesti bine materia...ca sa vezi substratul, altfel e praf in ochi

triton

Re: magistratura 2010

Post by triton » 22 Mar 2010, 13:34

Mulţumesc, mă gândeam şi eu să nu fiu magistrat o săptămână cum a fost cineva preşedinte pentru o noapte...
M-am inscris la judecători.
Şi eu zic că au fost multe capcane, de-asta mi s-a părut greu. Multă baftă tuturor!

sendre

Re: magistratura 2010

Post by sendre » 22 Mar 2010, 13:40

Dintre cunoscutii vostri au mai luat note mari?
Cei cu care am vorbit eu nu au luat peste 7...dar cat de mare e tara....

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests