magistratura 2010

INM, examene, rezultate, pareri, barfe, etc.
Post Reply
triton

Re: magistratura 2010

Post by triton » 05 Mar 2010, 13:22

şi incă ceva: din faptul că sechestrul asigurator şi poprirea asiguratorie se judecă fără citarea părţilor, trebuie să deducem că procedura este necontencioasă, spre deosebire de sechestrul judiciar? Se pare că Voineag şi Leş aşa consideră. Ciobanu s-a ferit să zică ceva pe tema asta...

seiza

Re: magistratura 2010

Post by seiza » 06 Mar 2010, 17:40

triton wrote:şi incă ceva: din faptul că sechestrul asigurator şi poprirea asiguratorie se judecă fără citarea părţilor, trebuie să deducem că procedura este necontencioasă, spre deosebire de sechestrul judiciar? Se pare că Voineag şi Leş aşa consideră. Ciobanu s-a ferit să zică ceva pe tema asta...
Si Ciobau spune ca procedura este necontencioasa. Eu am o editie mai veche in care scrie asta (1997). :cafea:

triton

Re: magistratura 2010

Post by triton » 06 Mar 2010, 18:03

mulţumesc, rămâne aşa, atunci...
Aţi văzut ce ne-am inmulţit? Suntem vreo 900 de candidaţi pt. judecători...
Noroc că şi posturi sunt ceva mai multe altfel era chiar tragic....
Spor!

seiza

Re: magistratura 2010

Post by seiza » 06 Mar 2010, 19:02

triton wrote:mulţumesc, rămâne aşa, atunci...
Aţi văzut ce ne-am inmulţit? Suntem vreo 900 de candidaţi pt. judecători...
Noroc că şi posturi sunt ceva mai multe altfel era chiar tragic....
Spor!
900 de candidati pe cate locuri? Scuza-ma ca intreb, :oops: , dar v-ati inmultit :wink:
Oricum spor la invatat si sa ai bafta! :cafea:

triton

Re: magistratura 2010

Post by triton » 06 Mar 2010, 19:45

85 de locuri, s-au "reportat" cele din nov.anul trecut.

triton

Re: magistratura 2010

Post by triton » 10 Mar 2010, 20:26

Ce faceţi, cum merge?
Vă rog, spuneţi-mi care hotărâre CEDO se referă la aplicarea art. 11 din Convenţie? Eu nu am găsit nici când am invăţat pentru nov. 2009 şi nu găsesc nici acum.
Spor!

sendre

Re: magistratura 2010

Post by sendre » 11 Mar 2010, 01:14

Stie cineva daca au mai fost admise dosare ale magistratilor in functiune?
Nu de altceva... :-D doar ca sa nu dorm linistit.....

elle_cv

Re: magistratura 2010

Post by elle_cv » 11 Mar 2010, 12:28

intrebare: daca o persoana introduce doua cereri identice prin parti, obiect, cauza in fata aceleasi instante dar se judeca de complete diferite se invoca litispendenta sau conexitatea, avand in vedere dispozitiile Cpc care prevad ca litispendenta se invoca daca cererile se afla in fata mai multor instante.
Intreb pentru ca, in practica m-am confruntat cu solutii diferite

AllyMcBeal

Re: magistratura 2010

Post by AllyMcBeal » 12 Mar 2010, 14:11

Daca exista tripla identitate e litispendenta.
Daca difera ceva, e conexitate. Aici cauzele trebuie sa aiba doar stransa legatura.
"instante diferite" se refera la complete diferite.

triton

Re: magistratura 2010

Post by triton » 13 Mar 2010, 20:24

Forumul nostru nu mai e ce a fost...inainte de examenul din noiembrie ieşea fum din calculator, acum...unii scriu prin alte părţi, alţii nu mai scriu deloc...chiar era plăcut!
Baftă tuturor!

elle_cv

Re: magistratura 2010

Post by elle_cv » 14 Mar 2010, 13:52

asta cam asa e..toata lumea tace si invata :grin:
...vor reveni dupa examen sa impartaseasca opinii

allynna

Re: magistratura 2010

Post by allynna » 14 Mar 2010, 21:04

Seara buna la toata lumea. :floare:
Nu am mai intrat de sute de ani pe for...
....lume noua observ, multa lume noua...ma simt batrana :-(
Dintre cei vechi, nu mai intra nimeni...??
Hai succes in toate.
Pupi. :kiss:

andiprofanu

Re: magistratura 2010

Post by andiprofanu » 15 Mar 2010, 19:11

stie cineva unde se va desfasura proba scrisa (testul grila)?
banuiesc ca vom fi anuntati in timp util, nu in ultimul moment (ca la noi la romani!).

allynna

Re: magistratura 2010

Post by allynna » 17 Mar 2010, 13:53

elle_cv wrote:intrebare: daca o persoana introduce doua cereri identice prin parti, obiect, cauza in fata aceleasi instante dar se judeca de complete diferite se invoca litispendenta sau conexitatea, avand in vedere dispozitiile Cpc care prevad ca litispendenta se invoca daca cererile se afla in fata mai multor instante.
Intreb pentru ca, in practica m-am confruntat cu solutii diferite
Spre deosebire de litispendenta, conexarea este un caz de prorogare legala conform caruia partile vor putea cere intrunirea mai multor pricini ce se afla inaintea aceleiasi instante sau instante deosebite de acelasi grad, in care sunt aceleasi parti sau chiar impreuna cu alte parti si al caror obiect si cauza au intre ele o stransa legatura.
Litispendenta presupune ca nimeni nu poate fi chemat in judecata pentru aceasi cauza, acelasi obiect si de catre aceeasi parte inaintea mai multor instante.Deci, trebuie sa existe cel putin 2 cereri cu tripla identitate de obiect, cauza si parti; aceste cereri sa se afle pe rolul aceleiasi instante sau instante diferite dar competente(altfel se invoca necompetenta) si , foarte important, pricinile sa se afle in fata instantelor de fond.
Daca o pricina se afla in fatta primei instante si alta in fata instantei de apel se poate invoca exceptia de litispendenta.
Daca una dintre cereri se afla in fata instantei de recurs se poate invoca exceptia autoritatii de lucru judecat a hotararii .

elle_cv

Re: magistratura 2010

Post by elle_cv » 18 Mar 2010, 08:40

...teoria o stiu si eu...
intrebarea mea era alta....dar am gasit raspunsul intr-o carte de-a lui ciobanu
"instante diferite", inseamna si complete diferite, asa cum de altfel a mai raspuns si cineva

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests