Ce parere aveti?

INM, examene, rezultate, pareri, barfe, etc.
Post Reply
Mike

Ce parere aveti?

Post by Mike » 07 Sep 2007, 08:57

(discutia e de principiu ca oricum nu se mai poate face nimc, iar cei "unii" sa nu se supere pe mine si sa se gandeasca ca ar fi putut fi in cealalta tabara)
Ce parere aveti de faptul ca ca unii au primit 5 sau 6 puncte din grilele anulate ( evident gresite, alaturi de altele, dar fara argumentare) iar unii care rezolvasera corect unele din aceste grile (nu conteaza cum) nu au castigat nimic.
Dupa parerea mea aici nu e echitate si solutia corecta era, dupa mine, scaderea pragului limita de la 80 la 74.
De ce? Astfel, cei care nu le rezolvasera nu castigau nici nu pierdeau ceva iar cei care le rezolvasera la fel.
(sigur cei ce au castigat la grile anulate se vor supara pe mine, dareu ii felicit oricum pentru ca au luat la INM)

gstefan5

Post by gstefan5 » 07 Sep 2007, 10:06

Da, era mai corect sa se scada nota la 74.

Acordarea puncatajului tuturor candidatilor i-a avantajat pe cei care gresisera intrebarile, deci erau mai slab pregatiti in domeniul respectiv, in detrimentul celor care le rezolvasera corect si avand un punctaj mai mare se situatu deasupra celorlalti.

Oricum ei s-au gandit ca locurile nu se ocupa, deci intre cei admisi nu mai este concurenta si nu conteaza notele de la grila, important este pentru cei admisi sa ia punctaj minim la celelalte probe

Daca scadeau nota la 74, indiferent de numarul celor admisi se reactiva concurenta in probele urmatoare, deoarece se putea ca in functe de notele de la probele urmatoare sa se pice sub 7

rrroxana

Post by rrroxana » 07 Sep 2007, 17:33

Nu am dat examenul anul acesta, deci pot fi obiectiva. Mi se pare incorecta solutia pe care au ales-o ei. Cei care au raspuns corect la cele patru grile considerate mult prea dificile sunt dezavantajati clar.
In conditiile in care mereu sunt probleme la examnul asta, cred ca e de datoria celor care se ocupa de organizarea lui sa faca tot ce pot sa limiteze probleme care pot sa apara. Ori, mereu se admit contestatiile la barem. Cred ca buna organizare ar trebui sa inceapa de aici. Ar fi un semn de respect pentru cei care sustin examenul.

emy

Post by emy » 07 Sep 2007, 22:57

Asa s-a procedat in toti anii. Bun sau rau, tratamentul grilelor anulate se stia dinainte, el intrand oarecum in cutuma. Asta nu inseamna insa ca nu ar fi loc si de mai bine. De pilda, ce-ar fi daca nu s-ar mai gresi grile, ca sa nu fie ce sa se anuleze ?

kaizersoze

Post by kaizersoze » 08 Sep 2007, 02:02

emy wrote:Asa s-a procedat in toti anii. Bun sau rau, tratamentul grilelor anulate se stia dinainte, el intrand oarecum in cutuma. Asta nu inseamna insa ca nu ar fi loc si de mai bine. De pilda, ce-ar fi daca nu s-ar mai gresi grile, ca sa nu fie ce sa se anuleze ?
ATENTIE MARE...exista cineva care sa mi spuna unde se regaseste posibilitatea de anulare a unei intrebari in regulament?si daca exista nu ar trebui motivata sa stie tot omun de ce .... :aplauze: oarecum..???

flaviusnet

Post by flaviusnet » 10 Sep 2007, 11:47

dupa cum am zis in alt topic, corect era sa se modifice variantele de raspuns, nu sa se anuleze intrebarile pt ca sunt grele...

kaizersoze

Re: Ce parere aveti?

Post by kaizersoze » 14 Sep 2007, 21:12

Mike wrote:(discutia e de principiu ca oricum nu se mai poate face nimc, iar cei "unii" sa nu se supere pe mine si sa se gandeasca ca ar fi putut fi in cealalta tabara)
Ce parere aveti de faptul ca ca unii au primit 5 sau 6 puncte din grilele anulate ( evident gresite, alaturi de altele, dar fara argumentare) iar unii care rezolvasera corect unele din aceste grile (nu conteaza cum) nu au castigat nimic.
Dupa parerea mea aici nu e echitate si solutia corecta era, dupa mine, scaderea pragului limita de la 80 la 74.
De ce? Astfel, cei care nu le rezolvasera nu castigau nici nu pierdeau ceva iar cei care le rezolvasera la fel.
(sigur cei ce au castigat la grile anulate se vor supara pe mine, dareu ii felicit oricum pentru ca au luat la INM)
ooops..eroare..mike..exista contecios..si in max 2 ani CEDO...wish me luck...timp si rabdare e berechet....armele lor le avem si noi doar ca ne e frica sa le folosim...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests