Recuperarea cheltuielilor de judecata la onorariu de succes

Ce vreti sa mai vedeti pe acest sit?
Post Reply
indian

Recuperarea cheltuielilor de judecata la onorariu de succes

Post by indian » 30 May 2011, 17:21

Am reprezentat pro bono un client intr-un dosar. In contract am stipulat un onorariu de succes. Maine se judeca procesul si am mari sanse de castig. Cum fac dovada onorariului ce intentionez sa il cer paratului cu titlu de cheltuieli de judecata? Nu pot taia factura si chitanta pt ca defapt nu am incasat acea suma. Depun copie dupa contractul de asistenta ?

vulpacris

Re: cauza preluata pro bono

Post by vulpacris » 31 May 2011, 10:30

Onorariul de succes nu reprezinta "cheltuieli de judecata", onoratele statuand ca acesta trebuie suportat integral de catre client, care astfel a considerat sa-l recompenseze pe avocat pentru faptul ca acesta a castigat procesul, dar neputand fi obligata partea cazuta in pretentii sa achite si aceasta recompensa a avocatului partii castigatoare.

Daca l-ai reprezentat pro-bono :aplauze: :bere: , pentru ca nu avea bani sa suporte cheltuielile si sa achite onorariul, nu ramane decat sa-ti recuperezi cheltuielile din onorariul de succes, ca onorata nu o sa admita nimic.

De aceea in sistemul anglo-saxon avocatii cer un onorariu de 40% din ceea ce obtin pentru clienti, ca sustin in integralitate procesul din banii lor, iar daca pierd, ghinion. :sad:

:cafea:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests