ajutati-ma

Ce vreti sa mai vedeti pe acest sit?
Post Reply
ghibi79

ajutati-ma

Post by ghibi79 » 18 May 2008, 13:25

am trait in concubinaj 8 ani, iar de 9 luni ne-am casatorit. acum patru ani eu si sotul meu am deschis o firma, firma ce este trecuta doar pe numele lui, dar din bani comuni. am muncit amandoi din greu sa ajungem sus. el acum si-a gasit pe altcineva, dar nu vrea sa divorteze de mine. din profitul firmei am cumparat apartament, masini, utilaje, etc....., toate pe societate. intrebarea mea este: daca divortam se impart bunurile pe care le-am achizitionat in 9 ani, chiar daca acestea s-au cumparat pe societatea in care eu nu apar in hartii?

bobocel

Re: ajutati-ma

Post by bobocel » 18 May 2008, 19:01

ghibi79 wrote: am trait in concubinaj 8 ani, iar de 9 luni ne-am casatorit................daca divortam se impart bunurile pe care le-am achizitionat in 9 ani, chiar daca acestea s-au cumparat pe societatea in care eu nu apar in hartii?
se impart bunurile comune dobandite in alea 9 luni din timpul casatoriei. Pentru bunurile din timpul concubinajului - fiecare ia doar bunurile proprii. Cat despre firma, se impart bunurile in raport de contributia adusa in firma de fiecare.

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 21 May 2008, 12:25

nu se impart bunurile firmei. Doar partile sociale daca sunt dobadite in timpul casatoriei.
BUNURILE SOCIETATII NU SUNT BUNURI COMUNE ALE SOTILOR. Sunt bunuri ale societatii, care este persoana juridica distincta

alinutzza

Post by alinutzza » 21 May 2008, 15:47

Eu zic ca sotul neasociat are un drept de creanta asupra patrimoniului firmei corespunzator cotei parti ce-i revine (sa zicem 1/2) - raportat la cota de participare la capitalul social a celuilat sot. E practica pe tema asta.
Faci expertiza contabila si de evaluare (daca ai acces la lista mijloacelor fixe, balante etc), martori etc.
Ia-ti avocat obligatoriu. Si sa stie comercial.

wittmann

Post by wittmann » 23 May 2008, 12:24

Corect. Se partajeaza valoarea patrimoniala a societatii .

nicole

Post by nicole » 24 May 2008, 00:06

avocat obligatoriu. unul bun. se imparte patrimoniul si nu partile sociale!!!

ghibi79

Post by ghibi79 » 24 May 2008, 08:29

expicati-mi si mie ce reprezinta valoarea patrimoniala

wittmann

Post by wittmann » 24 May 2008, 15:17

Firma are un patrimoniu: capital social, terenuri, masini, mobilier, disponiblitati banesti, marfa, etc., patrimoniu care are o anumita valoare. Cand se trece la partaj, nu se impart bunurile de mai sus, ci doar valoarea lor (sotul asociat ramane cu firma intreaga, insa este obligat sa plateasca partea celuilalt sot).

ghibi79

Post by ghibi79 » 24 May 2008, 15:21

crede-ti ca ne-am putea vedea si discuta mai amanuntit despre situatie? chiar sunteti avocat si din galati? eu sunt tot din galati . astept un raspuns pe adresa mea de mail ghibi79@yahoo.com. multumesc mult de tot.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests