Legalizarea marijuanei

Discutii filosofice pe teme actuale.
procurorul

Post by procurorul » 26 Aug 2005, 15:27

Cu tot respectul ; eu nu ma refeream la libertatea de opinie... Esti un pic prea acid(a)...
Ma refeream la aspectul de constiinta individuala si colectiva...
Nu mi se pare normal sa interpretezi libertatea de maniera aceasta...
Nu tot ceea ce este posibil poate fi ascuns sub masca libertatii...
Ar fi posibil sa spun despre tine ca esti ... nu stiu cum...Nu inseamna ca am si libertatea ... de a te califica de o anumita maniera...
E o chestie de nuanta...maestre... 8O

procurorul

Post by procurorul » 26 Aug 2005, 15:30

Este infiorator de cat teribilism pot da unii dovada...Oameni cu o facultate , implicit cu o varsta trecuta de perioada tendintelor juvenile , oameni care ar putea sa fie parinti ... fac reclama ... mortii... :-?

Magritte

Post by Magritte » 26 Aug 2005, 15:44

procurorul wrote:Este infiorator de cat teribilism pot da unii dovada...Oameni cu o facultate , implicit cu o varsta trecuta de perioada tendintelor juvenile , oameni care ar putea sa fie parinti ... fac reclama ... mortii... :-?
Sunt de acord ca libertatea nu poate fi invocata in orice situatie. Dar acesta este unul din cazurile in care libertatea joaca un rol important... tocmai prin faptul ca este calcata in picioare.

De unde esti atat de convins ca se face "reclama mortii"? Ai stat pentru o clipa sa citesti macar mesajele anterioare? Ai incercat sa contempli posibilitatea ca ceea ce este scris acolo sa fie adevarat? Sau refuzi din start orice discutie sau argument, bazandu-te pe informatiile furnizate din surse exterioare?
Din intamplare, de la inceputul istoriei inregistrate si pana acum (deci cateva mii de ani bune) oamenii au consumat cannabis in toate culturile si in diverse scopuri (recreative, religioase, medicale). Ai idee cati oameni au murit din aceasta cauza? S-ar putea sa te socheze: zero.

inconnu

Post by inconnu » 26 Aug 2005, 15:50

procurorul wrote:Cu tot respectul ; eu nu ma refeream la libertatea de opinie... Esti un pic prea acid(a)...
Ma refeream la aspectul de constiinta individuala si colectiva...
Nu mi se pare normal sa interpretezi libertatea de maniera aceasta...
Nu tot ceea ce este posibil poate fi ascuns sub masca libertatii...
Ar fi posibil sa spun despre tine ca esti ... nu stiu cum...Nu inseamna ca am si libertatea ... de a te califica de o anumita maniera...
E o chestie de nuanta...maestre... 8O

E libertatea de opinie si libertatea de alegere. Lege avem impotriva drogurilor dar asta nu ne-a impiedicat sa avem si drogati. E la fel ca si cu prostitutia, avem si lege si avem si prostitutie, nu?
Pentru ca legea nu te poate proteja de tine insuti, vrea omu s-o faca, gaseste o modalitate s-o faca, n-are legea cum sa-l impiedice.

Eu am fumat si m-am lasat. Dar am ales si ca vreau sa fumez si ca vreau sa ma las. E libertatea mea sa aleg ce vreau sa fac cu mine. La fel puteam sa ma si droghez, legal, in Amsterdam. Dar nu m-a interesat, nici macar de curiozitate. Dar a fost alegerea mea, nici nu m-a impiedicat nimeni s-o fac, si nici nu mi-a bagat nimeni tigarea-n gura.

Pe de alta parte am respectat s-o sa respect totdeauna alegerea celorlalti, ca nici eu nu m-am dus sa-i scot din carciuma p-aia care fumau si sa le smulg tigarea din gura. Si d-aia am fost acid pentru ca nu cred in "binele" impus cu forta, fiecare e responsabil pentru propriul lui bine, si asta e o expresie a libertatii.

procurorul

Post by procurorul » 26 Aug 2005, 15:59

Adica pentru a-ti da cu parerea despre un asemenea subiect trebuie sa fi consumat...???
Mi se pare aberant...
Sa te intreb altfel???
De ce sa consumi ??? Pentru ce ???
Din lasitate , din neputinta , din nemultumire...
Omul trebuie sa isi faca viata mai frumoasa in planul realului , nu al halucinatiilor...
Mi se pare un exemplu limpede de lasitate...Nemultumirea de sine , deziluzia , lipsa oricarei incercari de imbunatatire a propriei existente sunt " corectate " - prin ce ???
Prin drog ???
Asta ti se pare tie o mare izbanda a individului???Alunecarea in ireal , in fantezie , in incontrolabil ???
Acest gen de abordare a vietii vrei tu sa fie urmat ???
nu vreau sa fac si referire la aspectul infractional derivat din consumul drogurilor , fapt ce afecteaza oamenii ... normali...
Nu voi face asta , nu isi are rostul ...
Dar , te mai intreb , asta este solutia infruntarii realitatii , fie ea cat de dura...?
Caderea in coltii drogului si ai irealului ??? :?: :?: :|

procurorul

Post by procurorul » 26 Aug 2005, 16:00

Adica pentru a-ti da cu parerea despre un asemenea subiect trebuie sa fi consumat...???
Mi se pare aberant...
Sa te intreb altfel???
De ce sa consumi ??? Pentru ce ???
Din lasitate , din neputinta , din nemultumire...
Omul trebuie sa isi faca viata mai frumoasa in planul realului , nu al halucinatiilor...
Mi se pare un exemplu limpede de lasitate...Nemultumirea de sine , deziluzia , lipsa oricarei incercari de imbunatatire a propriei existente sunt " corectate " - prin ce ???
Prin drog ???
Asta ti se pare tie o mare izbanda a individului???Alunecarea in ireal , in fantezie , in incontrolabil ???
Acest gen de abordare a vietii vrei tu sa fie urmat ???
nu vreau sa fac si referire la aspectul infractional derivat din consumul drogurilor , fapt ce afecteaza oamenii ... normali...
Nu voi face asta , nu isi are rostul ...
Dar , te mai intreb , asta este solutia infruntarii realitatii , fie ea cat de dura...?
Caderea in coltii drogului si ai irealului ??? :?: :?: :|

inconnu

Post by inconnu » 26 Aug 2005, 16:11

procurorul wrote:Adica pentru a-ti da cu parerea despre un asemenea subiect trebuie sa fi consumat...???
Mi se pare aberant...
Sa te intreb altfel???
De ce sa consumi ??? Pentru ce ???
Din lasitate , din neputinta , din nemultumire...
Omul trebuie sa isi faca viata mai frumoasa in planul realului , nu al halucinatiilor...
Mi se pare un exemplu limpede de lasitate...Nemultumirea de sine , deziluzia , lipsa oricarei incercari de imbunatatire a propriei existente sunt " corectate " - prin ce ???
Prin drog ???
Asta ti se pare tie o mare izbanda a individului???Alunecarea in ireal , in fantezie , in incontrolabil ???
Acest gen de abordare a vietii vrei tu sa fie urmat ???
nu vreau sa fac si referire la aspectul infractional derivat din consumul drogurilor , fapt ce afecteaza oamenii ... normali...
Nu voi face asta , nu isi are rostul ...
Dar , te mai intreb , asta este solutia infruntarii realitatii , fie ea cat de dura...?
Caderea in coltii drogului si ai irealului ??? :?: :?: :|

Mie mi-ai raspuns, ca asa mi se pare??? Totusi eu n-am scris nicaieri ca trebuie sa fi consumat ca sa-ti dai cu parerea...

Poate n-am fost clar, am zis ca am fumat tigari, d-alea normale, cu tutun. Si ti-am dat un exemplu de alegere. Libertate inseamna sa poti sa alegi.

procurorul

Post by procurorul » 26 Aug 2005, 16:13

1. Inconnu , raspunde -mi , te rog , la postarea mea anterioara ...
2. Nu amesteca prostitutia cu consumul de droguri . Nu au nici in clin , nici in maneca ...
3. Avem o rata a furturilor de nu iti poti inchipui . Ce propui - pe acelasi argument logic al tau ? Sa " legalizam" ??? :grin: :grin: :grin:
CONCLUZIE : Imi este mila de cei ca voi ... SINCER ! E infiorator sa fii atat de slab sa nu poti sa iti duci viata cu propriile resurse , fara a apela la " betia " iluziilor... :-? :-? :x :-x

procurorul

Post by procurorul » 26 Aug 2005, 16:19

"Maestre" , ca sa fiu in ton cu tine ... :-D
E vorba de conceptie ...Nu ma intereseaza pe mine ce faci tu...Sa fii sanatos..
E chestie de nuanta ...Dar daca te zvarli ca magarul in ceata ... intelegi aiurea... ;-)

croc

Post by croc » 26 Aug 2005, 16:21

haideti mai terminati-o :) cu tonul asta;
discutia poate fi interesanta, dar nu va jigniti ca nu are sens;

procurorule, asculta un pic, eu am inteles ca inconnu a fumat tutun, nu iarba, nu-l mai include in categoria celor de care-ti e mila;

opreste-te putin, nu vezi ca faci monolog :)


:floare:

procurorul

Post by procurorul » 26 Aug 2005, 16:21

Innuenda , pe unde esti , colega ??? :lol:
Lasa , baga tare , ca mai e putin ... ;-)

inconnu

Post by inconnu » 26 Aug 2005, 16:27

procurorul wrote:1. Inconnu , raspunde -mi , te rog , la postarea mea anterioara ...
2. Nu amesteca prostitutia cu consumul de droguri . Nu au nici in clin , nici in maneca ...
3. Avem o rata a furturilor de nu iti poti inchipui . Ce propui - pe acelasi argument logic al tau ? Sa " legalizam" ??? :grin: :grin: :grin:
CONCLUZIE : Imi este mila de cei ca voi ... SINCER ! E infiorator sa fii atat de slab sa nu poti sa iti duci viata cu propriile resurse , fara a apela la " betia " iluziilor... :-? :-? :x :-x


Nu stiu de ce sa consumi. Si nu stiu de ce consuma cine consuma, dar nu e treaba mea, el are motivele lui, eu le am pe ale mele, si fiecare e liber sa faca ce vrea cu viata lui.

Iti mai dau un exemplu. Cand am fost prima oara in germania, acum multi ani, am fost socat sa vad un politist care purta ochelari de soare cu lentile rosii si cercel in ureche, si mi-am zis, iata, o lume libera!

Banuiesc ca un politist cu cercel in ureche e de neconceput in romania cu toate ca regulamentul nu interzice, nu? Iar tu ai sa ma intrebi de ce sa-si puna cercel, ce motive are? Nu stiu ce motive are, dar stiu ca e om liber si nu sclav si ca poate face ce vreau cu urechea lui.

procurorul

Post by procurorul » 26 Aug 2005, 16:27

Dar nu am zis eu asa ceva ... Inconnu a incercat sa ma intepe , aruncandu-mi in fata libertatea de a ... consuma ..droguri !?!?
Cum 1 + 1 = 2 , rezulta ca eu si cu el sustinem conceptii opuse...
Cat despre jigniri , unde ai vazut tu ???
Si ce esti , ma rog , politia forumului ??? :grin: :grin: :grin:

croc

Post by croc » 26 Aug 2005, 16:30

da, sunt, ca m-a luat comisarul sub aripa :mrgreen: ;

ce, daca ai optat,(felicitari, speram sa schimbati ceva) te crezi sefun politistilor deja? :twisted:

inconnu

Post by inconnu » 26 Aug 2005, 16:32

procurorul wrote:Dar nu am zis eu asa ceva ... Inconnu a incercat sa ma intepe , aruncandu-mi in fata libertatea de a ... consuma ..droguri !?!?
Cum 1 + 1 = 2 , rezulta ca eu si cu el sustinem conceptii opuse...
Cat despre jigniri , unde ai vazut tu ???
Si ce esti , ma rog , politia forumului ??? :grin: :grin: :grin:

Da nu inteleg de ce faci distinctie intre diverse feluri de libertati?

N-am zis ca sunt pentru legalizare, dar sunt impotriva reprimarii.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests