modificarea c.proc.pen

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
Post Reply
cardozzo

modificarea c.proc.pen

Post by cardozzo » 15 Oct 2004, 20:17

ce parere avetidespre noile modificari ale c.de proc.pen? eu unul ma asteptam la altceva. prin oug 72/2004 s-au spulberat toate sansele de afirmare a procurorilor tineri, "ierarhici inferiori"

wittmann

Post by wittmann » 16 Oct 2004, 09:01

Teoretic, este ceva normal. Practic, aceasta modificare va crea numai probleme.

elis

Re: modificarea c.proc.pen

Post by elis » 03 Nov 2004, 14:42

[quote="cardozzo"]s-au spulberat toate sansele de afirmare a procurorilor tineri, "ierarhici inferiori"[/quote]

De ce crezi asta cardozzo?

cardozzo

Post by cardozzo » 03 Nov 2004, 19:15

cred ca subordonarea ierarhica ar trebui limitatta in asa fel incat sa se asigure "impartialitatea" si "stabilitatea" procurorilor. ma intreb cum poate un procuror nierarhic inferiorn sa apere interesele generale ale societatii cand procurorul superior poate oricand sa-i infirme actele

teo

Post by teo » 03 Nov 2004, 22:02

chestia asta cu ierarhizarea aduce mai de graba cu un sistem militar decat cu unul civil

virtual

Post by virtual » 04 Nov 2004, 12:11

Nu stiu, dar am o puternica senzatie de deja vu.
Istoricul OUG 72 e simplu. L, 304 / 2004 a abrogat prea mult din L. 92/92, asa ca a intervenit aceasta reglementare care inlocuieste abrogarea textului corespondent din legea 92.
Oricum intareste un principiu fundamental al Parchetului si anume subordonarea ierarhica, principiu care exista si inainte.
Asa ca mai degraba decat sa o consideram ca o subordonare fortata a procurorului, poate ar fi mai bine sa o vedem ca o garantie a legalitatii actelor procurorului...cel putin o garantie procedurala, daca ma intelegeti.
Oricum de lege ferenda ar trebui ca inclusiv actul de punere in miscare a actiunii penale sa fie autorizat de un judecator care "palpeaza" doar fondul, dupa modelul legislatiei europene in general

innuenda

Post by innuenda » 04 Nov 2004, 12:39

Mi se pare interesant raspunsul tau, virtual. Pentru varianta oficiala, copiez aici notele de fundamentare a acestui OUG.

Nota de fundamentare - O.U.G. nr. 72/30-09-2004
Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.72/2004 pentru completarea art.209 din Codul de procedura penala
Publicata in M.Of. nr. 909/06-10-2004

Amploarea pe care a luat-o in ultimul timp fenomenul criminalitatii organizate, specializarea infractorilor, constituirea unor retele infractionale la nivel national si transfrontalier impune cu stringenta instituirea unor mijloace juridice eficiente prin care organele de urmarire penala sa actioneze in mod corespunzator, cu maxima urgenta pentru tragerea la raspunderea penala a unor astfel de infractori.
In acest scop, este necesar ca procurorului sa-i fie atribuite, prin lege, competente sporite si posibilitati de a actiona imediat si adecvat pentru combaterea formelor grave de criminalitate care se manifesta indeosebi in ultima vreme.
In acest context, a fost promovata prezenta Ordonanta de urgenta, care da dreptul procurorilor de la parchetele ierarhic superioare sa preia si sa efectueze urmarirea penala in cauze de competenta parchetelor ierarhic inferioare, din dispozitia conducatorului parchetului ierarhic superior.
In felul acesta se da o eficienta mai mare urmaririi penale a unor persoane care savarsesc infractiuni grave, uneori comise pe raza de competenta a mai multor parchete.

Comentarii?

virtual

Post by virtual » 06 Nov 2004, 23:21

O stiam....si a mai fost publicata pe acest site oricum...
Dar nu ma mira, imi sustin opinia, traim intr-o frumoasa societate legala! sau nu?
Scuze, devin cam patetic...e cam tarziu si poate ar trebui sa ma retrag...

Oricum, astept critici. Atat la partea cu codul, cat si la cea cu societatea

innuenda

Post by innuenda » 06 Nov 2004, 23:55

virtual wrote: traim intr-o frumoasa societate legala! sau nu?
Nu ma ispiti...ca e ora tarzie si prietenii dorm. Ai mare dreptate cu ceea ce ai formulat. Dar e un adevar trist pe care nu vreau sa-l comentez cu voce tare; de fapt, refuz si sa-l pun sub lupa, fiindca mi-e frica de ce-as putea vedea si intelege.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests