Baroul Constitutional Deva

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
ginu

Post by ginu » 15 Feb 2005, 00:06

Si totusi baroul lui Bota a fost desfiintat de ceva sau cineva?Mai functioneaza ,chiar si asa clandestin?

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 15 Feb 2005, 10:46

Oarecum da.
In sensul ca nu se mai cheama Baroul Constitutional, in Bucuresti exista "Baroul Bucuresti", il vedeti daca treceti pe langa Inalta Curte ca acolo isi au sediul, au si un banner maricel la poarta.

dinubocos

Post by dinubocos » 15 Feb 2005, 13:42

Problema acestui mult hulit sau din contra adulat BCR depaseste limitele sale legale sau statutare.
Este de fapt o reactie la atitudinea unor dinozauri din baroul clasic, la celebrele de acum semnaturi de recomandare si la imposibilitatea unor tineri absolventi care invata 5 ore pe zi sau 12 ore pe zi, care chiar au cunostintele necesare pentru a presta aceasta meserie dar nu o pot face pentru ca prin statutul meseriei exista aceasta conditie care excede conditiile prevazute de L.51: semnaturile de recomandare.

Daca accesul in avocatura ar fi independent de vointa sau implicarea avocatilor existenti si ar depinde doar de capacitatea intelectuala a individului nu cred ca am avea experimente si ciudatenii ( e ciudat sa vorbesti de ciudatenii intr-o tara ciudata ) gen BCR.

Si ca s-a vorbit de superioritatea avocatilor dupa ce dau 5 sau 10 examene pentru admitere in Barou: aplicand aceasta regula ar insemna ca mereu in confruntarea avocati-consilieri juridice primii sa triumfe. Asa o fi?

croc

Post by croc » 15 Feb 2005, 14:15

:lol: :lol: :lol:

am fost consilier juridic timp de 5 ani;
am sustinut si promovat in iarna cele 5 examene de admitere in barou;
dupa ce termin cu hartogaraia voi fi avocat definitiv;
fara spaga, fara semnaturi, fara plecaciuni;
tot eu sunt, va asigur; la fel pledez, la fel imi pregatesc dosarele, la fel gandesc;
mi-a folosit examenul pentru ca am revazut intreaga materie; este foarte bine sa revezi materia dupa ceva practica;

sunt convinsa insa ca sunt consilieri juridici mai buni decat mine, chiar daca nu au dat examenul, precum sunt la fel de convinsa ca exista avocati mai putin pregatitit desi ei au dat doua examene: admiterea si definitivatul;

trageti voi concluziile care se impun!

pilu

Post by pilu » 15 Feb 2005, 20:47

nu stiu de ce se inscriu unii in baroul constitutional. pentru a se prezenta in instanta tot trebuie sa treaca pe la notar. si degeaba. tot nu pot pune concluzii

avo_mircea

Post by avo_mircea » 27 Feb 2005, 15:51

intra pe www.uar.ro
este decizie a CEDO care este clara referitor la legalitatea Baroului constitutional. citeste si legea 51 modificata si vezi ce scrie. nu e greu
si practic in instanta e ca nu au ce cauta av constitutionali. stiu un caz in care reclamantul si acum umbla dupa banii pe care i i/a luat un av constitutional si nici macar nu i/a introdus actiunea :(

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests