Judecatori numiti fara examen

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
cyclop

Post by cyclop » 27 Mar 2007, 00:49

alinutzza wrote:Imi declin sumara cunoastere a Legii 303, dar parca din cate stiam eu intrarea in magistratura pe post de judecator se face prin INM si prin concurs! Astia de ce pot sa intre in magistratura pe baza de interviu?
Concursurile sunt doar pentru fraieri?
S-ar putea sa ma-nsel, dan aici nu e vorba de admitere in magistratura, ci de promovarea la ICCJ. Deci, cei care au sustinut interviul respectiv erau deja magistrati.

norocel

Post by norocel » 27 Mar 2007, 06:06

In aceeasi sedinta au fost audiati si judecatorii pentru ICCJ dar niciunul nu a intrunit numarul necesar de voturi.

andana_va

Post by andana_va » 29 Mar 2007, 13:24

:-x :-x :-x :-( :-( :-( :-( :-( fratilor!!!!!!!mai vin?eu am deja unul aici cu care ma bat sa ii explic de la sf. anului trecut ca in cauza penala instituirea sechestrului asigurator se face de catre instanta care prin executor judecatoresc stabileste/individualizeaza bunurile.i-am citit in sala de judecata art. din pr.pen., i-am facut notite din tratate de specialitate,i-am explicat fiecare notiune in parte, si el vrea sa ne judecam pe fond!nu mai vreau!!!!!!!!destul!!!!!!!!!si eu care ma gandeam sa fac un memoriu la CSM in ceea ce il priveste pe magistratul meu!!!!!!!!grav!foarte grav!!!!!!

andana_va

Post by andana_va » 29 Mar 2007, 13:26

si sa nu mai amintim ca la el procedura de citare prin afisare nu exista!ce este asta?
:-(

raket

Post by raket » 20 Apr 2007, 23:31

Astia este, cu astia defilam! 8)

judge

Deh...

Post by judge » 29 Apr 2007, 14:04

Asta este, ce sa-i faci! Ideea de baza este sa fim noi mai bine pregatiti. Sa nu ne luam dupa astfel de exemple negative. Sistemul si mentalitatea se schimba cu greu. Daca cei care vin din urma inteleg ca trebuie sa fim bine pregatiti in domeniile noastre, ca legea trebuie sa fie aplicata corect, ca trebuie sa fim incoruptibili si ca trebuie sa schimbam un sistem de lucruri care nu functioneaza corect, atunci, cu timpul, magistratii foarte slab pregatiti vor disparea.
De obicei legile au si lacune, portite de scapare. Nu trebuie sa ne dam batuti.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests