furt ciudat

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
Post Reply
transportator

furt ciudat

Post by transportator » 15 Sep 2004, 16:55

Din un depozit care nu are de cat o singura cale de acces, pe usa, dispare o cantitate insemnata de marfa peste noapte.
Depozitul se sigileaza seara si dimineata sigiliu este intact ????
Cum sa putut sustrage marfa ????
Cine este vinovat ? Firma de paza ? Gestionarul ?
Care este valoarea unui sigiliu

erc

Post by erc » 15 Sep 2004, 17:09

In primul rand ce obiect de activitate are firma? Despre ce fel de produse este vorba? Ca sa iti raspund la intrebare, cel care are drept atribut sa sigileze este cel care e primul luat la intrebari; NU pot disparea peste noapte anumite bunuri care existau la momentul aplicarii sigiliului fara ca acesta sa fi fost afectat in vreun fel. Cat despre sigiliu, ce valoare are el, nu iti pot da un raspuns pana nu imi raspunzi la intrebari.

procurorul

treaba cu sigiliul...

Post by procurorul » 15 Sep 2004, 20:02

datele furnizate sunt lacunare...Probabil cantitatea "din acte" intrata in depozit a fost diminuata intentionat anterior depozitariii...
Adica s-a zis ca s-au introdus 10 tone , de exemplu , insa 2 au fost oprite si s-au introdus , in fapt 8...Deci , furtul s-ar fi produs anterior...Asa s-ar explica neconcordantele relatate de tine...ca nu ar fi fost posibila sustragerea din depozitul sigilat...
Cat despre sigiliu...nu are valoare economica...ci , in cazul asta , are doar valoare de fapt,adica sa se constate daca a fost sau nu violat...

virtual

Post by virtual » 20 Sep 2004, 09:25

Problema este mai mult de fapt decat de drept...;)
In privinta sigiliului acesta nu are nici o valoare...el consta de obicei intr-un lantisor de cupru sau dintr-o bucata de ceara autentificata prin aplicarea pe suprafata ei fierbinte a unui sigiliu...
Cat despre speta ofera-ne mai multe date concrete...

medeea

Post by medeea » 07 Dec 2004, 06:11

eu nu cred ca el se referea la valoarea sigiliului in sine, ci mai degraba la consecintele ruperii lui si din cate imi amintesc ruperea de sigilii constituie infractiune.

virtual

Post by virtual » 09 Dec 2004, 18:27

Multumesc Medeea...chiar nu stiam ca ruperea de sigilii constituie infractiune...
Sper ca ai remarcat sarcasmul afirmatiei mele, asta daca acolo in Canada nu te=ai invatat si tu sa fii om perfect ca cei de acolo.

Ma refeream in raspunsul anterior la faptul ca discutia se poarta mai mult in fapt decat in drept... Iar intrebarea despre valoarea sigiliului cred, din datele precizate, ca se referea la valoarea pecuniara si la eventualele consecinte. Daca tu ai mai multe info, pls share...

dricaru

Post by dricaru » 30 Dec 2004, 17:22

Achiesez intru-totul Procurorului (pe care il consider unul dintre cei mai pragmatici si bine pregatiti juristi de pe chat. Probabil e chiar procuror...si nu glumesc)
Problema expusa este de fapt...o falsa problema...
NU ESTE ALTCEVA DECIT CLASICA SPETA A DELAPIDARII CE SE INCEARCA A FI MASCATA PRINTR-UN FURT!!!!
E o speta scoala pe care o invata studentii in anul 2 la Academia de Politie

Krondet

variante

Post by Krondet » 03 Jan 2005, 18:17

sunt posibile doua variante:
1.Falsificarea documentelor de transport...in sensul descris de "procuror"
2.Furtul...savarsit de mai multe persoane...nu este obligatoriu sa aiba loc prin fortarea usii ori a sigiliului! Exista geamuri, trape, gauriin tavan...si multe alte modalitati de efractie!
3.Firma de paza: de obicei salariatii sunt prost platiti, asa ca-si fac treaba superficial....Or, cei din tura, mai aveau un sigiliu, si au conlucrat cu hotii!
....corect spus....prea lacunara descrierea!

michell

Post by michell » 05 Jan 2005, 23:32

Aplicarea unui sigiliu nu constituie altceva decat o modalitate de certificare a unei stari de fapt, in situatia de fata a existentei a bunurilor depozitate in cantitatile inscrise in actele de introducere in depozit. In mod normal anterior aplicarii unui sigiliu se intocmeste un proces verbal in care sunt inscrise bunurile existente la momentul respectiv, bunuri foarte bine individualizate. Un sigiliu nu se aplica asa la voia intamplarii de dragul de al aplica.
Variantele expuse de Procuror si de Krondet sunt intr-adevar cele mai probabila. Pentru a putea clarifica situatia in mod just se au in vedere o multime de criterii, cum ar fi natura bunurilor, dimensiunile acestora si multe altele.Spun asta pentru ca, spre exemplu, daca este vorba de o teava lunga de 5m de un diametru mediu, o asemenea teava cantareste cateva sute de kilograme bune si atunci ar fi imposibila sustragerea ulterior depozitarii, decat daca nu a fost facuta de un angajat al societatii, cea mai probabila fiind varianta falsificarii actelor.
Problema trebuie privita din foarte multe puncte de vedere si cu foarte mare atentie.

ADR

Post by ADR » 08 Jan 2005, 02:12

cunosc o persoana sofer pe tir care reuseste sa sustraga la fiecare transport cam 10% din marfa fara sa deranjeze sigiliul asa ca este posibil dar trebuie sa stim si exact planul cladirii cantitatea furata etc

plus ca nu cred ca un sigur sigiliu era antifurtul firmei respective adica eventualii hoti au venit cu o masina cu un camion au intrat pe o poarta in curtea depozitului

cel care sigileaza nu are singur toata raspunderea pt ca el doar pune un sigiliu care ateseta ca usa nu a fost deschisa dar asta nu impiedica intotdeauna furturile

de exeplu un profesor de-al nostru ne spunea ca toate containerele din thailanda sau singapore ajungeau cu lipsuri desi sigiliul era in perfecta stare

KYAN

Furt ciudat

Post by KYAN » 10 Jan 2005, 22:13

Sustragerea s-a produs prin spargerea acoperisului .

ADR

Post by ADR » 13 Jan 2005, 01:13

si marfa care era intr-o canttate insemnata cum au scos-o? cu macaraua? sau cu scripeti?

mai simplu ar fi fost sa scoata usa direct din balamale fara sa atinga sigiliul dar cum au mai spus si altii inaintea mea tot trebuie sa existe urme ale furtului iar daca nu exista inseamna ca este o inscenare

KYAN

furt ciudat

Post by KYAN » 10 Mar 2005, 00:08

Bade ADR,probabil lucrezi la aprozar intrucat in datele problemei este vorba de o cantitate insemnata,nu spune nimeni nimic de volum s.a.m.d. iar eu am avut cazuri in practica judiciara(ceea ce nu e cazul tau) cu acest "modus operandi"-in traducere directa pentru tine"sa mai mergi cu caprele dupa scripeti etc....!"

adviser45

Post by adviser45 » 10 Mar 2005, 13:32

In primul rand gestionarul trebuie sa solicite conducerii, in functie de complexitatea depozitului, elemente suplimentare de securitate.
In acest sens iti vine in ajutor Hotararea 2230/08.12.1969.Coroborat cu fisa postului vei vedea tu in ce masura se face vinovat gestionarul.
Cat despre firma de paza, vezi contractul de prestari servicii.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests