6 zile - pe saptamana

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
Firtzy

6 zile - pe saptamana

Post by Firtzy » 19 Jul 2006, 22:03

Ce ati face voi 6 zile pe saptamana avand in vedere ca nu trebuie sa faceti nimic exceptand-o pe a 7-a , cand avem obligatia cel putin morala sa mergem la Biserica ?

orange

Post by orange » 20 Jul 2006, 00:49

Eu m-as apuca de citit Decameronul. :-D :-D :-D
Acum serios, chiar m-as apuca de citit multe carti pe care le-am inlocuit cu tratate de drept.

innuenda

Post by innuenda » 20 Jul 2006, 01:19

Exact despre asta vorbeam astazi, orange, cu cineva. Am ajuns ca atunci cand iau in mana o carte care nu este de drept sa ma simt vinovata.

cyclop

Post by cyclop » 20 Jul 2006, 08:45

Innuenda wrote:Exact despre asta vorbeam astazi, orange, cu cineva. Am ajuns ca atunci cand iau in mana o carte care nu este de drept sa ma simt vinovata.
Cred ca asta simt toti juristii interesati.

Firtzy

Post by Firtzy » 20 Jul 2006, 16:13

Eu nu m-as apuca de citit Decameronul.Eu m-as plimba, dar nu stiu pe unde, sincer sa fiu.
Tot respectul pentru cei care au citit Decameronul.Eu am stiut la un moment dat despre ce era vorba si poate tocmai pentru ca nu m-a interesat prea tare am uitat si cine l-a scris si de ce .
Acum incerc sa citesc "Arta si Comunicare".
Problema mea este asa cum s-a mai spus aici ca nu reusim din pacate decat prea rar sa ne detasam da legi . Si si mai rar sa ne ridicam deasupra lor pentru a urmari cine, cum si de ce la aplica .Si mai ales : ce efecte PRODUC?

retry

Post by retry » 24 Jul 2006, 03:30

Firtzy wrote:Problema mea este asa cum s-a mai spus aici ca nu reusim din pacate decat prea rar sa ne detasam da legi . Si si mai rar sa ne ridicam deasupra lor pentru a urmari cine, cum si de ce la aplica .Si mai ales : ce efecte PRODUC?
Hai mai, ca tipun e apsolut mortal. :-D :-D :-D

Run, Forrest, run. :-D :-D :-D

razvan_c

Post by razvan_c » 28 Jul 2006, 11:49

As pilota un avin, o masina de curse, as schia, as naviga cu iahtul, si multe-multe altele: AS TRAI :!:

Firtzy

Post by Firtzy » 29 Jul 2006, 22:44

retry wrote:
Firtzy wrote:Problema mea este asa cum s-a mai spus aici ca nu reusim din pacate decat prea rar sa ne detasam da legi . Si si mai rar sa ne ridicam deasupra lor pentru a urmari cine, cum si de ce la aplica .Si mai ales : ce efecte PRODUC?
Hai mai, ca tipun e apsolut mortal. :-D :-D :-D

Run, Forrest, run. :-D :-D :-D
Eu ma intreb daca tu ai inteles ceva vreodata din ceea ce am scris ??
Si mai ales de ce nu continui sa te pregatesti pentru un viitor mai bun.
Nu te pune cu prostul,s-ar putea ca lumnea sa nu faca diferenta!-proverb chinezesc.
In plus, eu ma consider un simplu jurist si sunt 99% ca eu sa nu profesez avocatura(ofera momente frumoase,poate prea frumoase-dar si mult prea rar).Si cand o sa am nevoie de un jurist o sa angajez unul foarte bun, care se bazeaza pe INTUITIE.INTELIGENTA SI FOARTE PUTINA PREGATIRE.TREBUIE DOAR SA STIE UNDE SA CAUTE SI CE . :mrgreen:
NU NOD IN PAPURA.
CAT DESPRE CE A SPUS RAZVAN_C: DA , VREAU !!! :aplauze: :aplauze: :aplauze:

Si ca sa inchei : "Life itns like a box of chocolates.You will never know what you gonna get ".

Forrest gump? - one of my favorites movies of all times.De-ar fi toate la fel!

innuenda

Post by innuenda » 30 Jul 2006, 00:05

Si acum legat de unii co-forumisti... Mai oameni buni, mi se pare mie sau ceva este in neregula la unii care posteaza tot felul de aberatii. Va intreb pentru ca va invidiez lejeritatea aparenta in comunicarea cu ei. In zilele noastre, mie mi se pare mai potrivit sa spui uneori doar:" da, esti Napoleon" decat sa incerci sa il convingi pe cel in cauza ca nu e Napoleon.

Firtzy

Post by Firtzy » 30 Jul 2006, 00:06

Leapsa

Sa aduci in mediul de afaceri romanesc d4espre spiritul ludic s-a dovedit a fi o gluma.Mai mult sau mai putin reusita.Fireste ca am gasit cativa interlocutori dispusi sa ne impartaseasca unele consideratii , dar rezultatul a fost mai degraba o inventariere a virtutilor jocului :rol in socializare, metoda de invatare sau experiment.Previzibil si util .Recunosc cinstit ca aveam alte steptari . Speram sa descoperim joaca in formele ei mai concrete . Sa aflam cu surprindere ca nu sunteti atat de consecventi in a va lua in serios .
Faceti un exercitiu de imaginatie .Ce-ar fi daca intr-o buna zi v-ati pune rolele pustiului in picioare si ati traversa alunecand pe ele holurile institutiei .(Cel mai bine iese imaginea daca institutia este o banca si daca in afara rolelor el, TINUTA E TIP BUSINESS).Ar iesi toti de prin birouri sa vada care e sursa duruitului, s-ar amuza si vi s-ar duce vestea.Vestea ca ce?Ca a innebunit Popescu .Chiar daca Popescu si-ar face treaba la fel de bine ca pana acum.VEDETI CAT DE TARE AM INTEPENIT?CAT SUNTEM DE BOLNAVI DE REGULI?

FIRESTE CA UN ARTICOL DINTR-O REVISTA N-O SA SCHIMBE FUNDAMENTAL LUCRURILE.NU INDRAZNESC SA CRED CA VA DUCETI MAINE LA SERVICIU-N.R. E DUMINICA IN FOND-CU PISTOALELE CU APA.Dar daca tot cititi aceste randuri , lasati putin garda jos si jucativa cu mine.O sa enumar cateva "strigaturi" DE PE VREMEA CAND IESEAM AFARA IN PANTALONI SCURTISI NU AVEAM ALTA GRIJA PE LUME DECAT CUM SA MA JOC MAI BINE:CINE NU E GATA, IL IAU CU LOPATA!ESTI!TE PUI TE-AM SCUIPAT!nu ma mai joc cu tine...Cine zice ala este, ca magarul din poveste...Piua!Vi le-ati amintit? Cum a fost exercitiul?Am ratat ceva?Pentru ca tot plecam in vacanta, va dauu tema pentru acasa:scrieti-ne ce v-ati mai amintitdespre timpul cand erati doar baietei si fetite, si nu manageri-V.AVOCATI.LEAPSA E LA VOI

Firtzy

Post by Firtzy » 30 Jul 2006, 00:07

Innuenda wrote:Si acum legat de unii co-forumisti... Mai oameni buni, mi se pare mie sau ceva este in neregula la unii care posteaza tot felul de aberatii. Va intreb pentru ca va invidiez lejeritatea aparenta in comunicarea cu ei. In zilele noastre, mie mi se pare mai potrivit sa spui uneori doar:" da, esti Napoleon" decat sa incerci sa il convingi pe cel in cauza ca nu e Napoleon.
Interesant punct de vedere pentru cineva care isi spune Innuenda.Fac pariu ca in acte scrie altceva. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Sper ca nu am fost prea dur, in fond , nu demult te jucai cu degetele pe butonul "delete profile" sau asa ceva.Ia-o incet ,nici pentru mine nu e usor sa tin pasul cu voi! :cafea: :cafea: :cafea:
Din pacate alergati CU O INCAPATANARE DESAVARSITA inapoi pentru"a descoperi" ce au emis altii. :aplauze: :aplauze: :aplauze:
Si asta pentru ca MAJORITATEA LEGILOR SE INSPIRA DIN TRECUT/EXPERIENTA, DEPINDE CUM VREI TU SA II SPUI FARA SI REPET F A R A SA TINA CONT DE TREND, DE CE VREA NEA GHEORGHE, .UE.,ETC.
PENTRU CATE LEGI S-AU FACUT STUDII DE TESTARE A PIETEI ????????????

innuenda

Post by innuenda » 30 Jul 2006, 23:17

Firtzy, aberezi!

Firtzy

Post by Firtzy » 03 Aug 2006, 20:09

Ma gandeam doar ca am putea face si noi ceea ce ar fi trebuit sa faca mult prea discretul Institut de Cercetari Juridice.La asta si la faptul ca noi cei care frecventam forumul de pe acest site nu am putut realiza nici un proiect comun.
Si atat.
Poate sa imi spuna CINEVA cum va arata Dreptul in Romania peste 20 de ani daca noi nu ne implicam acuma???

denominatus

Post by denominatus » 03 Aug 2006, 21:48

Firtzy, pastilele :!: Si fara scandal, te rog...

Get a job, man, si-o sa ai de facut nu 6, dar macar 5 zile pe saptamana.
Fa-te util.
Da ceva inapoi la societatea asta care te-a facut mare, ti-a dat de toate, pana si acces la internet.

daca nu poti, macar da-ne pace.

raket

Post by raket » 04 Aug 2006, 08:44

Ati observat ca pe forum Firtzy e MAESTRU????? :mrgreen:
Ne depaseste pe multi din punctul asta de vedere.
Ar trebui sa conteze si valoarea postarilor, nu doar nr.lor.
Parerea mea...
:? :? :?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests