Ce nu am invatat noi niciodata si ce sau cum ar fi trebuit .

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
Post Reply
Firtzy

Ce nu am invatat noi niciodata si ce sau cum ar fi trebuit .

Post by Firtzy » 19 Jul 2006, 21:59

As trece aici toate cursurile , dar mi-e rusine . Oricum , as propune sa trecem aici tot ce a trecut in desuetudine, sau urmeaza sa treaca.
Si cum ar fi trebuit sa ne fie prezentata materia ca sa nu ne displaca asa de mult incat sa o boicotam, prin neprezentare, neparcurgere, sau nepromovare-asta ar fi varianta cea mai grava, la care as dori eu sa ma opresc .
Cu alte cuvinte: cum ar fi trebuit sa arate scoala, daca am fi facut-o si noi .Nu ca am fi noi mai destepti decat profesorii, sau ei mai destepti decat noi, ci noi la fel de pretentiosi cu ei, ca si ei cu noi.

PS Tocmai am terminat de repetat acest mesaj si la INM si la BAROU , tocmai in ideea ca eventualele raspunsuri ar fi cat mai bine sa fie diferentiate. Imi cer scuze daca am deranjat pe cineva, dar cred AR FI BINE SA NE INTERESEZE SI PE NOI CE INVATAM. POATE REUSIM SA SCHIMBAM CEVA.POATE .CHIAR IN BINE .

Baltazar

Re: Ce nu am invatat noi niciodata si ce sau cum ar fi trebu

Post by Baltazar » 19 Jul 2006, 23:03

Firtzy wrote:Si cum ar fi trebuit sa ne fie prezentata materia ca sa nu ne displaca asa de mult incat sa o boicotam, prin neprezentare, neparcurgere, sau nepromovare-asta ar fi varianta cea mai grava, la care as dori eu sa ma opresc .
Pe ritm de manele e bine? :grin:

Firtzy

Post by Firtzy » 20 Jul 2006, 18:06

Perfect.Poate putin prea stilat.Si prefer fara manele,
Pana una alta :
Cugetari din putul gandirii !

1. Viata e asa de tragica: azi esti aici, miine iarasi....
2. Poate ca banii vorbesc, dar cu auzul nu stau prea bine, pentru ca niciodata nu vin cind ii chem.
3. Traieste fiecare zi, ca si cum ar fi ultima. Apoi, intr-o zi, asa se va si intimpla.
4. Viata mea e ca un film care nu are distributia prea reusita. Si nu ii intelg nici actiunea.
5. Femeile sunt ca medaliile olimpice: trebuie sa lupti pentru ele, apoi iti atirna de git o viata intreaga.
6. Timpul vindeca orice, insa nu e un bun chirurg plastician.
7. Dupa ce te casatoresti, vei afla ce e fericirea. Numai ca va fi prea tirziu.
8. Un semn sigur ca ai imbatrinit este ca luminarile de pe tort costa mai mult decit tortul.
9. Poti invata o pisica sa faca orice vrea ea.
10. Foarte multi oameni isi petrec viata culcindu-se cind nu le e somn si trezindu-se cind inca le este.
11. Mult mai multi barbati si-ar parasi nevestele, daca ar sti sa isi faca bagajele.
12. Nu e destul sa fii tu norocos, trebuie ca ceilalti sa nu fie.
13. Nu conteaza daca esti sarac sau bogat. Conteaza sa ai bani!
14. Daca ti-e foame - maninca sare : o sa iti fie sete!
15. Stresul inseamna sa te trezesti urlind, apoi iti dai seama ca nu dormeai.
16. Nu ma duce pe mine in ispita, gasesc drumul singur.
17. Daca ajuti pe cineva, ai sa vezi ca isi va aminti de tine si data viitoare cind are nevoie de ajutor.
18. Dumnezeu a creat lumea din nimic. Nimicul se mai vede pe ici-colo.
19. Vacanta de vara este perioada cind parintii isi dau seama ca profesorii nu sunt platiti suficient de bine.

mariuca

Post by mariuca » 20 Jul 2006, 19:27

Faine rau cele 19....mai Firtzy da glumet mai esti :lol:

retry

Re: Ce nu am invatat noi niciodata si ce sau cum ar fi trebu

Post by retry » 24 Jul 2006, 03:16

Firtzy wrote:As trece aici toate cursurile , dar mi-e rusine .
Nu-ti fa probleme, Firtzy, noi ne-am prins cum sta treaba. ;-)
Firtzy wrote: Oricum , as propune sa trecem aici tot ce a trecut in desuetudine, sau urmeaza sa treaca.
Dreptul roman :-P Codul lui Hammurabi.
Firtzy wrote:Si cum ar fi trebuit sa ne fie prezentata materia ca sa nu ne displaca asa de mult incat sa o boicotam, prin neprezentare, neparcurgere, sau nepromovare-asta ar fi varianta cea mai grava, la care as dori eu sa ma opresc .
1. Carti de colorat, Firtzy? :-P
2. N-ai boicotat tu materia. Te-a boicotat ea pe tine :-D
Firtzy wrote: Cu alte cuvinte: cum ar fi trebuit sa arate scoala, daca am fi facut-o si noi .
Firtzy, acum e de discutat. Intr-o opinie, cei ce au facut ceva scoala au fost facuti de ea. :-P Ceilalti raman placut uscati. :grin:
Firtzy wrote: Nu ca am fi noi mai destepti decat profesorii, sau ei mai destepti decat noi, ci noi la fel de pretentiosi cu ei, ca si ei cu noi.
1. Nu ca indiscutabil un prof stie mai multe decat un student, dar zic si eu. :grin:
2. Ar fi trebuit sa arate cum arata acum Oxford, Cambridge, Harvard sau Sorbonne.
Si sa promoveze doar 15% in fiecare an. Erau mai putine probleme dupa.
Firtzy wrote:PS Tocmai am terminat de repetat acest mesaj si la INM si la BAROU , tocmai in ideea ca eventualele raspunsuri ar fi cat mai bine sa fie diferentiate. Imi cer scuze daca am deranjat pe cineva, dar cred AR FI BINE SA NE INTERESEZE SI PE NOI CE INVATAM. POATE REUSIM SA SCHIMBAM CEVA.POATE .CHIAR IN BINE .
Eu zic sa scrii mesajul asta la fiecare topic, sa nu cumva sa ratam ocazia sa dam raspunsuri diferentiale.

Recunosc ca partea cu "sa ne intereseze si pe noi ce invatam" imi eludeaza momentan meandrele concretului. Sunt realmente confuz si bulversat. Adica cum adica?

Iar cu schimbarea, eu zic sa nu va apucati sa schimbati nimic. Deocamdata functioneaza. Cu ceva rebuturi, dar functioneaza.
Daca va apucati sa o schimbati, cine stie ce-o iesi? mai ales daca initiatorul proiectului o fi deputat-agronom, am pus-o.

kinga

Post by kinga » 24 Jul 2006, 07:23

:aplauze: :aplauze: :aplauze:
sunt pentru Retry .... nu cumva sa interpretezi gresit Firtzy.... :-P :-P

Firtzy

Post by Firtzy » 26 Jul 2006, 00:48

Pentru kinga :floare: :floare: :floare: si o intrebare:de care dintre mesajele mele ai fost pacalita ca si altii ca nu as stapani foarte bine materia? Diferenta dintre noi este data poate doar de faptul ca eu s-ar putea sa ma descurc ceva mai bine la teste-grila si mai putin la subiecte sinteza. Si cum cele din urma s-au cam desfiintat...
Oricum este departe de mine ideea ca eu nu as mai avea nimic de invatat.Problema este ca nu mai am de la cine sa invat.Cat despre aplauze , orice interdictie creeaza o dorinta, incepand de la Adam si Eva, pare-mi-se.

Pentru cel care m-a atacat fara sa ii fi adresat vre un cuvant :idea: :idea: :idea:Dreptul roman este foarte actual , daca binevoiesti al include aici fie si numai pe Justinian, ca sa nu mai vorbim de Decalog in care se regasesc multe din principiile din Codul lui Hamurappi si care s-au pastrat pana astazi.La ce profesori si la ce materii ai tu note mari ??????
Pana una alta habar nu ai cate sute de carti am citit sau cat de solide sunt cunostintele mele juridice si de la ce profesori am luat note mici si la ce profesori am luat note foarte mari .
Incearca si tu sa vezi cine e un Chagal, un Miro, Durer si chiar si Bocaccio .Ca despre Utrillo cred ca ai auzit ca joaca la Milan.Deh! la Juve nu joaca sigur, aproape toata lumea buna a plecat de acolo.Mai putin Buffon si Del Piero.Poate si pentru ca au caracter .

Ubi bene ibi patria si toate cele bune!!!

Imi cer scuze fata de cei care au asistat la astfel de schimburi de replici in loc sa beneficieze de o inodare a traditiei din manualele de drept din perioada interbelica, necesitatile actuale si provocarile viitorului.
Toate astea ar fi trebuit sa respecte notiuni de metodica si epistemologie.
Din pacate, eu ma simt prea mic iar ceilalti care au scris aici prea pe-dinafara.
Avand toate cele de mai sus in vedere declar thread-ul inchis.Cu mentiunea ca cei interesati ma pot contacta si poate vom reusi ceea ce altii au fost incapabili: sa pacalim istoria.Sa facem abstractie de Comunism si de faptul ca in perioada aceea nota 10 si premiul I este nivelul cel mai inalt la care poate ajunge mintea omeneasca.
Bietu-ce Einstein ! A luat nota 4.Si ce om de stiinta ar fi putut sa fie . Avea ceva potential. Promitea mult, pana intr-o zi cand i s-a explicat ca lumea nu are nevoie de baieti destepti si s-a facut sofer. Din nefericire a murit,de tanar .S-a imbolnavit de oftica .Doar formula E=mcc a ramas celebra.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 12 guests