Impozit pe veniturile din strainatate

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
Post Reply
dansigeo

Impozit pe veniturile din strainatate

Post by dansigeo » 28 Aug 2004, 11:08

Buna ziua, as dorii sa stiu in ce conditii pot obtine un impozit pe venitul obtinut in strainatate cat mai mic dar sa raman in limita legalitatii.

Declaratia de impozit pe venit nu are termeni prea clari: daca lucrez mai mult de 183 de zile afara din tara, cu un contract, atunci nu mai platesc impozit in Romania?Eu am inceput contractul in Iulie 2004 si va dura pana in Iulie 2005. Tot DGFP precizeaza ca trebuie depusa declaratia pana la 15 mai a anului viitor. pana atunci eu voi avea 183 de zile.

Stau insa si ma intreb, daca platesc impozit, ce primesc in schimb de la statul roman? In afara faptului ca-mi tin banii in bancile lui?

Cine ma poate sfatui care este cea mi buna declaratie? sa declar suma totala? sau sa nu declar nimic? Cine stie...cat de "exhaustiv" este sistemul finantelor publice? Adica au access la conturile din banci ale fiecarei persoane? Se face asa ceva pentru orice persoana fizica sau fac asta doar in cazul unor reclamatii ale unor binevoitori?

As dori sa precizez ca veniturile din strainatate sunt printr-un contract de munca intocmit exclusiv cu o firma din strainatate. Nu am avut nevoie de nici un document de la statul roman. Le-a fost suficienta experienta mea si faptul ca am trecut cu brio interviul. Precizez asta pentru a se intelege ca veniturile nu inseamna dividende, castiguri din activitati imobiliare sau jocuri de noroc.


Este foarte important sa raman in legalitate. Ma gandesc serios sa renunt la cetatenia romana daca nu voi gasi o cale legala de a nu plati peste 40% din venitul meu unui stat care nu-mi returneaza nimic din acesti bani sub forma unor servicii competente, CAS-uri sau orice altceva.

Multumesc anticipat pentru orice exemplu concret sau un sfat de la cineva care a avut de a face cu asa ceva.

Toate cele bune,
Dan

Werx

Post by Werx » 12 Sep 2004, 19:59

In primul rand ca sa platesti impozit mic pe venitul in strainatate trebuie sa vezi cat e acolo impozitul. Deci vei lucra mai mult de 183 de zile, adica cum scri tu un an. Deasemenea trebuie sa vezi daca Romania cu statul respectiv are conventie de evitare a dublei impuneri si atunci pentru veniturile din strainatate platesti impozitul in strainatate, deci iti declari acolo veniturile aferente, iar la sfarsit poti " repatria " bani castigati fara probleme ( impozit de plata in Romania ).
Sfatu meu e sa te adresezi biroului de metodologie din cadrul DGFP cu toate datele in scris sub forma de cerere si sa astepti raspuns tot in scris, daca nu iti raspund in 30 de zile, ceea ce ai scris tu devine lege.
Ca si idee finala parerea mea e ca nu vei plati de doua ori impozit pe aceeasi bani castigati.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests