Uniunea Consilierilor Juridici din Romania

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
judge

Post by judge » 21 Sep 2004, 13:24

ideea de baza este ca pana va ajunge Uniunea Colegiilor Consilierilor Juridici din Romania la nivelul Uniunii Natinale a Barourilor din Romania va mai curge multa apa pe Mures. vina apartine in primul rand celor din Parlament dar si actualilor consilieri juridici. de ce nu am venit noi cu propuneri de lege? legea are intradevar multe lipsuri dar e un pas inainte. cat priveste interpretarea legii si a statutului ....am sa o fac si in cel mult 2 zile o sa va dau parerea mea.

judge

Post by judge » 27 Sep 2004, 10:27

costurile de intrare in UCCJ din HD se cifreaza undeva la 1 milion lei. statutul nu este opozabil angajatorilor, dar articolul referitor la plata costurilor de intrare in uniune face trimitere la niste legi. acelea sunt opozabile angajatorilor. ar trebui ca statutul sa fie recunoscut de ministerul justitiei.

Zgabeata_Iftode

Post by Zgabeata_Iftode » 27 Sep 2004, 11:14

Pentru Judge,

Colega, iti multumesc pentru raspuns. Din pacate nu pot spune ca ma satisface. Imi place sa cred ca pe acest forum vorbim ca intre oameni de meserie si ne lepadam de obisnuinta de ne disimula in spatele unor argumente bune numai pentru a ne prosti directorii.
Consider ca problemele legate de statutul consilierilor juridici ne privesc pe toti cei care avem aceasta calitate.
In opinia mea incercarea de a ne "legitima" din punct de vedere profesional prin acordarea de legitimatie/insigna/roba si alte "drepturi" este de apreciat. Dar Statutul adauga la lege. Iar acest lucru este inacceptabil pentru mine ca profesionist. Nu am nevoie de o asemenea "pomana"(vezi darea de data certa/ suportarea taxelor de inscriere) si nu cred ca este etic sa mai si ma platesc pentru asta niste cotizatii si taxe.
Si chiar astept sa fiu actionat in instanta de Uniune/colegiul local Bucuresti pentru " exercitarea fara drept a profesiei" in conditiile in care mi-am dobandit statutul de consilier juridic prin semnarea unui contract de munca, anterior legii 514/2003.
Cu deosebit respect,

Consilier juridic DT

solitaryPisces

Post by solitaryPisces » 27 Sep 2004, 12:33

Stiti ceva despre Iasi sau Vaslui? Daca s-a constituit deja asa ceva si cat ar fi taxele? Dupa cum am citit eu, cred ca da aceasta inscriere e obligatorie pt. a putea profesa. Daca imi plateste institutia unde lucrez inscrierea si apoi imi schimb serviciul in alt judet, trebuie sa ma inscriu si acolo?
Totusi, taxele acestea nu mi se par o idee prea buna. Si asa, posturi de consilieri sunt f. putine. Cand aude o societate ca pe langa salarii, mai are de platit si altele, s-ar putea sa se lase pagubasa. Si noi nici nu suntem precum avocatii sau contabilii, sa lucram la mai multe societati, asa ca nu mi se pare normal sa fim comparati cu celelalte uniuni, ca nu ne putem permite. Nu compari consilierul juridic cu notarul.
:twisted: Asta apropos de abordarea emotionala.

judge

Post by judge » 27 Sep 2004, 13:45

legea 514 din 2003 face trimtere la legea 51 din 1995 a avocatilor si la statutul acestora. intradevar, statutul uniunii colegiilor consilierilor juridici adauga la lege. e interesant de vazut in ce masura se aplica prevederile legii 51/1995 asupra activitatii consilierilor juridici.

22geo

consilier juridic

Post by 22geo » 02 Oct 2004, 20:40

acst statut si legea deranjeaza , mai ales pe cei care incearca sa monopolizeze inca activitatea de reprezentare

22geo

Post by 22geo » 04 Oct 2004, 19:44

O IMBUNATATIRE VA FII DAR OPOZITIA AVOCATILOR MAI ALES DIN VECHIA GARDA O SA FIE DURA SI NELOIALA PS. CITI DEPUTATI SI SENATORI SUNT AVOCATI-

Roxanika

Post by Roxanika » 15 Oct 2004, 10:16

Dragi consilieri juridici si juristi in general, va recomand cu caldura situl: www.ccj.ro, unde veti gasi tot ce aveti nevoie pt aceasta profesie, inclusiv legi, statut, filiale!
Si taxele ce se platesc sunt:
1 ,5 mil pt admitere si cate 1, 5 mil pe semestru, taxa ce se plateste anticipat! ( asta din cate stiu eu)

teo

Post by teo » 15 Oct 2004, 11:05

situl amintit e in principiu bun,dar nu are toate informaziile care ne intereseazan. de exemolu dacan intri la colegile din tara nu ganshesti nici o informatzie. panrerea mea e k este iar un sit care uitan kn bucureshtiul nu e toatan tzara. Informazile valabile pt Bucureshti nu sunt valabile pt restul tzanrii mai ales in privintza taxelor

timi

Post by timi » 11 Jan 2005, 09:42

Roxanika wrote:Dragi consilieri juridici si juristi in general, va recomand cu caldura situl ccj.ro, unde veti gasi tot ce aveti nevoie pt aceasta profesie, inclusiv legi, statut, filiale!
Si taxele ce se platesc sunt:
1 ,5 mil pt admitere si cate 1, 5 mil pe semestru, taxa ce se plateste anticipat! ( asta din cate stiu eu)
In Mures se plateste 120 Euro (nu include nici roba, nici stampila)!

fanna

Post by fanna » 11 Jan 2005, 19:14

Teo, adminii de la sit-ul ccj.ro asteapta informatiile din partea colegiilor din tara, ei nu se vor pune sa adauge ei pe site despre acestea, ci asteapta material din tara, care...nu mai ajunge, ca se pare ca nici un colegiu nu e interesat de aceasta problema.
Chiar eu la Arad, am propus sa fac pagina Colegiului Arad, si nici acum nu am mai fost contactata.
E dezinteres!

croc

Post by croc » 11 Jan 2005, 22:08

nu m-am inscris dintr-un singur motiv: reglementarea robei, insignei, etc., etc., prin statut si nu prin lege m-a facut sa le percep sa fiind "furate", pedeapsa pentru furaciune nevenind pentru ca cineva s-a milostivit si de amaratii astia si i-a lasat sa se impopotoneze cum doresc, deocamdata;

de abia asteptam sa-mi interzica acest colegiu sa profesez :lol: ;

din pacate, am hotarat sa intru in avocatura, asa ca nu ma mai pot bate cu consiliul :evil: ;

teo

Post by teo » 12 Jan 2005, 09:24

fanna, sunt de accord ca sunt unele probleme dar nu e traba mea. sa le rezove! de aia sunt pusi acolo si incaseaza bani.
in afara de asta in Timisoara se vorbea, la data cand am trimis mesajul anterior, de o marire a cotizatiei lunare pt ca o parte din bani sa mearga la Bucuresti. Eram si sunt deranjat de ideea de a plati si pt. Bucuresti. Si asa dau o groaza de bani la Bucuresti... si ce primesc in schimb? ....nimic!
despre dezinteres eu vad problema altfel:
nu sunt administratie locala sa-i doara la basca.. noi dam niste bani acolo asa ca treaba cu dezinteresul nu tine.....traiesc isi platatesc darile din banii membrilor ......sa o lase mai moale cu dezinteresul.

fanna

Post by fanna » 12 Jan 2005, 22:20

Aici iti dau dreptate Teo.
In mesajul anterior vroiam sa subliniez faptul ca nici in teritoriu nu exista prea mult interes.
Dar nu este interes nici din partea consilierilor juridici inscris in Colegiu.Cel putin la noi s-a depus juramintul in ca drul festiv, cu Primarul, Decanul de Barou, Presedintele de tribunal...etc, si au venit la juramint jumatate din cei inscrisi...halal constiinta.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests