ce salariu sa cer ptr. patr time (jurist)

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
anaisia

ce salariu sa cer ptr. patr time (jurist)

Post by anaisia » 27 Mar 2006, 21:49

Va salut,
A dat Dumnezeu si a iesit soarele si pe strada mea..., mi-sa oferit un post de consilier juridic(part time). De 5 ani am terminat facultatea si lucrez in alt domeniu. Acum am reusit, saptamana viitoare incep activitatea, numai ca nu am discutat exact despre salariu. Am nevoie de un sfat de la voi: cu cat sa fiu multumita? Cat sa cer? Care sunt salariile in domeniu? Voi lucra cam 10-15 zile pe luna. Va pup.

ARESS

Re: ce salariu sa cer ptr. patr time (jurist)

Post by ARESS » 27 Mar 2006, 22:09

anaisia wrote:Va salut,
A dat Dumnezeu si a iesit soarele si pe strada mea..., mi-sa oferit un post de consilier juridic(part time). De 5 ani am terminat facultatea si lucrez in alt domeniu. Acum am reusit, saptamana viitoare incep activitatea, numai ca nu am discutat exact despre salariu. Am nevoie de un sfat de la voi: cu cat sa fiu multumita? Cat sa cer? Care sunt salariile in domeniu? Voi lucra cam 10-15 zile pe luna. Va pup.
parerea mea este sa nu te arunci de la inceput sa ceri cine stie ce sume.Oricum se plateste destul de prost. Sunt consilieri juridici care si dupa ani de munca primesc in jur de 6-7 ROL salariu si asta full time. :(

redd

Post by redd » 28 Mar 2006, 07:36

eu zic sa nu te "vinzi" ieftin , chiar daca sunt multi juristi platiti prost, doar n-o sa te duci pe 2 mil pt ca altii sunt platiti cu 6-7 mil dupa ani de munca.
E alegerea ta. Succes !

lauraC

Post by lauraC » 28 Mar 2006, 09:24

eu am cerut 300 de euro pentru un post part time in Bucuresti. Inca nu am primit acceptul de angajare :-D :razz: Dar sunt de acord cu ideea de a nu te vinde ieftin.

innuenda

Post by innuenda » 28 Mar 2006, 10:16

Uita-te la "imaginea firmei", daca este una relativ opulenta, cere 300 euro. Daca e mai amarata, cere 200 euro. Daca este de stat, 150 de euro e maximul pe care-l vei putea obtine. Nu pierde totusi din vedere ca este un part time, deci iti vei completa veniturile si cu un alt job. Succes!

denominatus

Post by denominatus » 28 Mar 2006, 11:00

:lol:

Intreaba-te intai ce stii tu sa faci de banii pe care-i ceri si cat sunt ei dispusi sa plateasca pentru volumul de munca ce trebuie facut.

Perioada de proba, sa va evaluati reciproc? Cu renegociere?

Ca poti sa ceri si sa-ti dea si 500 pe luna, si dupa o luna te concediaza.
Sau poti sa iei 100, si sa te frece de sa-ti iasa untul, si sa lucrezi part-time 10 ore pe zi.

anaisia

hey

Post by anaisia » 28 Mar 2006, 18:31

Mda, aveti cu totii dreptate. Nu e bine sa te vinzi ieftin, asta inseamna ca valorezi putin. Dar pana una-alta..., pana cand voi dovedi eu cat valorez..., trebuie sa accept cam ce mi-se ofera. Voi negocia daca mi-se pare prea putin. Dar mai stiu ca volumul de munca nu e prea mare. Si pe ce sa-mi dea bani multi? Hmmmm... Accept postul ptr. ca trebuie sa incep de undeva. Zic ca e mai bine sa fac mofturi la salariu cand voi fi bazata, acum nu-mi permit.

ARESS

Post by ARESS » 28 Mar 2006, 19:02

ca debutant in meserie raman la convingerea ca nu e bine sa ceri un salariu foarte mare de la inceput.Nu a zis nimeni sa te vinzi ieftin, insa nici sa sperii angajatorul :grin:

anaisia

Post by anaisia » 28 Mar 2006, 19:22

Aress, poti sa-mi zici parerea ta..., cat sa cer? Firma e una modesta si fostul jurist stiu ca a avut 700 ron (full time). Mie mi-a dat impresia ca imi va oferi mai mult...850 ron (full time). Asa am vorbit la interviu (ca idee), dar ptr. part time nu am stabilit nimic.

nicuvar

Re: hey

Post by nicuvar » 28 Mar 2006, 19:24

anaisia wrote:Mda, aveti cu totii dreptate. Nu e bine sa te vinzi ieftin, asta inseamna ca valorezi putin. Dar pana una-alta..., pana cand voi dovedi eu cat valorez..., trebuie sa accept cam ce mi-se ofera. Voi negocia daca mi-se pare prea putin. Dar mai stiu ca volumul de munca nu e prea mare. Si pe ce sa-mi dea bani multi? Hmmmm... Accept postul ptr. ca trebuie sa incep de undeva. Zic ca e mai bine sa fac mofturi la salariu cand voi fi bazata, acum nu-mi permit.
Imi place cum gandesti :floare: .
Daca vei dovedi cat valorezi (eu cred ca vei dovedi), atunci iti vor oferi angajatorii mult mai mult, numai sa nu pleci. Succes.

ARESS

Post by ARESS » 28 Mar 2006, 19:45

anaisia wrote:Aress, poti sa-mi zici parerea ta..., cat sa cer? Firma e una modesta si fostul jurist stiu ca a avut 700 ron (full time). Mie mi-a dat impresia ca imi va oferi mai mult...850 ron (full time). Asa am vorbit la interviu (ca idee), dar ptr. part time nu am stabilit nimic.
Eu zic ca pentru inceput un salariu de 8.500.000 ROL full time e bine. Pt part time eu as inclina sa conving angajatorul in jurul a 5.000.000 ROL. Depinde de puterea ta de convingere, de experienta pe care o ai. Bafta. :floare:

anaisia

Post by anaisia » 28 Mar 2006, 19:55

Experienta mea ca jurist e nula, am experienta in relatii clienti si vanzari (e buna si asta la ceva...ma pricep la oameni)

redd

Post by redd » 28 Mar 2006, 20:44

Are dreptate nicuvar.
Fiind la inceput de cariera, lipsita de experienta, accepta postul in conditiile negociate , tinand cont de faptul ca volumul de munca nu e mare si de perspectivele pe care le poti avea. Succes ! :floare:

lauraC

Post by lauraC » 29 Mar 2006, 09:41

Exista si riscul sa dovedesti ca poti face multe lucruri si bine. Si atunci sa-i spui angajatorului ca doresti o marire de salariu. Si sa nu iasa bine deloc. Mi s-a intamplat. Au inceput sicanele si...am plecat. Fara marire de salariu :-D

ama

Post by ama » 29 Mar 2006, 13:39

Nu ne-ai spus daca faci aceeasi munca pe care o facea si cons.jur. cu full time.
Daca da, poti cere 700 RON fara probleme.
Daca nu, vezi cat iti ofera si mai negociaza ceva, in caz ca simti ca poti.
E greu de dat sfaturi, acolo unde nu te astepti apar suprize. Si apoi, cred ca esti foarte buna pe contracte si consultanta, avand experienta in vanzari.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests