ce ma fac eu...!!(CAUT LOC DE MUNCA!)

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
kalinee

ce ma fac eu...!!(CAUT LOC DE MUNCA!)

Post by kalinee » 24 Jul 2004, 01:48

Am terminat facultatea de drept in iulie 2003 ...,de atunci caut si eu un loc de munca in domeniul juridic...si, aici in renumitul oras Constanta...nu sunt asemenea locuri de munca!
Intr-adevar ,a existat totusi un loc de jurist in Mangalia,dar fiind in perioada iernii ,cand angajatorul m-am contactat telefonic ...m-am gandit ca,sigur voi gasi undeva mai aproape, in oras,adica Constanta si bineinteles :aveam sperante la vremea aceea si la un salariu mare...,dar cu timpul am revenit cu picioarele pe pamant in aceasta privinta!
:cry: :cry:
AM SI EU O INTREBARE ! Si poate..cineva ma va ajuta cu un sfat ca sa-mi racapat macar optimismul ca ,va fi si bine...!
LA CE USI MA SFATUITI SA BAT ,CA SA GASESC SI EU UN LOC DE MUNCA CA,M-AM SATURAT SA IAU ZIARUL IN FIECARE ZI SI SA NU AM CE VEDEA(si putinele oferte care..totusi au aparut au fost:experienta minim 3 ani :cry: )).....!!!!
SUNT ATAT DE DEZAMAGITA...SI MAI ALES CA AM AJUNS SA CERSESC UN LOC DE MUNCA..IN DOMENIUL IN CARE AM TERMINAT O FACULTATE...!

dellutza

Post by dellutza » 27 Jul 2004, 17:12

Si eu am terminat dreptul tot la Constanta si crede-ma am incercat din rasputeri sa-mi gasesc ceva in domeniu. Din pacate Constanta e un oras inchis si doar o minune te poate face sa practici dreptul acolo. Probabil ca asteptai un raspuns mai optimist dar..........asta e.

alrofa

Post by alrofa » 29 Jul 2004, 08:26

Am vazut cateva posturi de consilieri juridici chiar in Constanta. Una dintre societati cauta chiar un consiier juridi stagiar. Este intr-adevar greu sa-ti gasesti un loc de munca in domeniul asta, dar nu dispera.
Succes!

kalinee

Post by kalinee » 29 Jul 2004, 18:29

Iti multumesc ,alrofa ,pentru raspunsurile pe care mi le-ai dat ! De aceste site-uri stiam,deoarece le urmaresc destul de des !
De acel post ,de care ai scris,din pacate,nu am avut ocazia sa-l vad pe vreun site...,ma interesau macar conditiile cerute de catre angajator.
Problema care ma sperie pe mine mai mult decat faptul ca, inca nu am gasit nimic de munca este faptul ca,ma gandesc ca ,oricine face angajari..,probabil , cauta tineri care au absolvit cat mai recent..si de aceea sunt destul de suparata..pentru ca,in cazul meu a trecut deja un an :cry: !

innuenda

Post by innuenda » 29 Jul 2004, 19:32

kalinee, termina cu lamentarile si cu atitudinea asta de perdanta care nu face decat sa-ti submineze orice sansa. Eu sunt sigura ca daca o sa te aduni putin si o sa pui mai mult pret pe tine si pe cunostintele pe care le-ai dobandit in anii de facultate o sa realizezi ceva profesional. Inceputurile profesionale sunt intotdeauna mai abrupte, dar daca o tii tot asa cu descurajarile, la primul job care o sa ti se ofere te vei duce cu caciula in mana, umila si convinsa din start ca te-ai prezentat pe campul de lupta al unei batalii pierdute si exact asta se va intampla. Asa ca...hai, capul sus, fa-ti una-doua scrisori de motivatie care sa-ti speculeze atuurile, inarmeaza-te cu o atitudine de invingator si vei vedea ca ocaziile nu vor intarzia sa apara.

kalinee

Post by kalinee » 29 Jul 2004, 21:27

Innuenda,multumesc pentru incurajari ,chiar daca au un continut mai sever.......poate ca ,din subiectul meu, de pe acest site, reiese ca ma plang cam mult si exagerez cu tot ce mi se intampla...,dar totul e din cauza ca am fost increzatoare ,gandindu-ma ca am sa gasesc un loc de munca in maximum 6 luni ,dupa absolvirea facultatii.
Faptul ca, pana la momentul actual ,tot in cautari sunt ,ma face sa cred ca daca nu cunosti o persoana care sa-ti acorde si acel vot de incredere cand e vorba de angajare,e destul de greu sa obtii un post in acest domeniu juridic.
Nu stiu, daca ceea ce am afirmat e rezultatatul unor barfe sau e realitatea cu care se confrunta majoritatea absolventilor care termina o facultate si in mod special, facultatea de drept.
Si atunci ...,cum sa nu am "atitudinea asta de perdanta " cand angajarea mea,..a ta sau a altora este conditionata si de alti factori... ,chiar daca esti stapan pe cunostintele acumulate de-a lungul anilor de facultate..??!?!?!
Si mai am un argument pentru cele afirmate ...:-cum de se intampla sa existe un post de consilier juridic in cadrul primariei si acel post sa nu fie facut public si...mai sunt foarte multe asemenea cazuri asemanatoare ca, desi......."cica"....sunt facute publice in toate ziarele locale...le cauti.......:si UNDE SUNT...plus ca, trebuie anuntata Agentia Locala de Ocupare a Fortei de Munca cand exista un asemenea loc disponibil??!(aceleasi lucruri si in cazul regiilor autonome...)...sau mai era un anunt ,tot intr-un ziar local in care se specifica ,clar, ca se angajeaza ..cu sau fara experienta ,consilier juridic,dar BARBAT...
??!??!?!.......
Pana la urma...,poate ai dreptate si trebuie sa am rabdare ca ,"orice shut...e un pas inainte"!! :)

EllaB

Post by EllaB » 30 Jul 2004, 07:30

Eu te inteleg perfect, deoarece am terminat facultatea in 2000, si abia in 2003 am gasit un loc de munca in domeniu.Insa daca te plingi ca Constanta e un oras mic, stai sa vezi ce-i in Braila. aici apareau posturi care cereau vech. de minim 5 ani. Am avut CV depuse la toate firmele din oras, si nu numai ptr un post de consilier juridic, ci ptr orice. Si intre timp am inceput sa ma perfectionez: am luat de la capat materiile de baza din facultate, am invatat zi lumina, am inceput si alte cursuri, cum ar fi unul de operare Pc etc. Problema era ca la majoritatea concursurilor care se iveau, era o bibliografie alcatuita din legi speciale, iar bibliografia se comunica destul de tirziu, in nici un caz de la data anuntarii concursului. Si participam, desi plecam mereu de la premisa ca merg degeaba, ca oricum nu o sa reusesc.
Pina in 2003, cind mi-am zis pe 1 ian. ca anul acesta voi obtine un post in domeniu. Si la primul concurs la care m-am prezentat am fost prima din 35 de candidati.
Concluzia: Totul este sa vrei, sa tii neaparat sa obtii ce-ti doresti si sa te prezinti cu inima deschisa.
PS: Postul respectiv e insa la o institutie bugetara, unde sunt tinuta sa mucegaiesc, unde ma ocup mai mult de probleme de personal, desi activitate in instata ar fi cu circa. Iar salariul e f. mic. Acum caut in alta parte, si ma lovesc de aceeasi problema, nu exista nici o oferta in Braila. Dar ma gindesc sa ma reprofilez pe resurse umane deoarece e la mare cautare acum, si va fi si in viitor. Asta nu inseamna strict carti de munca, salarii, dosare personale si comunicari. Ci strategii. Cred chiar ca imi place mai mult.

DanFranga

Post by DanFranga » 10 Aug 2004, 12:48

Din pacate situatia colegelor din Constanta este cat se poate de reala.
O singura recomandare : Luati legatura cu Colegiul Teritorial al Consilierilor Juridici ( vezi www.ccj.ro) si macar obtineti legitimarea oficiala a calitatii de consilier juridic stagiar (conform Statutului Profesiei).
Nu stiu cat va va ajuta dar in mod sigur va va folosi. :D

rrroxana

INCREDERE

Post by rrroxana » 11 Aug 2004, 20:43

kalinee trebuie sa ai incredere in tine si sunt sigura ca vei reusi. Eu am terminat in 2002 si inca mai caut. E drept ca incerc sa ma reprofilez putin intre timp. Nu crezi ca e o idee buna si pentru tine? Ma gandeam la un master sau la INM. Poti sa cauti o bursa...ai multe sanse. Important e sa le constientizezi si sa le cauti. Chiar iti doresti sa fii consilier juridic?
Bafta!

Daro

Post by Daro » 19 Aug 2004, 17:35

Sunt in aceeasi situatie cu voi :rrroxana si kalinee!!!!
Sun licentiata din 2002 si tot incerc sa caut un post de consilier juridic....ca de altceva nici nu putem vorbi....dar ma izbesc de "mult iubita intrebare": Ce experienta ai in domeniu?
Experienta am doar in domeniul medical...si credeti-ma ca am incercat sa ma angajez la spitalul unde lucrez (mai bine zis unde lucram) caci postul de consilier juridic e liber...dar mi s-a spus ca nu e pentru mine,ca-l tine ministerul.
rrroxana catree ce reorientare te gandesti?...eu sun in SUA pentru cateva luni si tot nu reusesc sa gasesc ceva scurt...ca bani nu am pt. mai mult

rrroxana

REprofilare

Post by rrroxana » 19 Aug 2004, 20:53

Eu fac un master in managementul proiectelor internationale (SNSPA). E un domeniu tare interesant si cunostintele juridice sunt bine venite. Cred ca e ceva care poate sa-ti asigure "un viitor". Acum voi incerca la INM pe 28 august, desi stiu ca sunt sanse minime sa trec de testul grila, darmite sa intru. La anul voi reveni cu forte proaspete. Merita sa muncesti si sa inveti ca sa intri la INM. E visul meu sa fiu judecator si sper din tot sufletul ca voi reusi. Anul acesta voi fi, din pacate, "un turist" - cum plastic (si, vai! adevarat) s-a exprimat cineva chiar pe acest site.
Sunt consilier juridic la o firma, dar am salariul 2 mil 800 :?: :?: :?: :?: . Nu sunt multumita din nici un punct de vedere si trebuie sa demonstrez ca merit mai mult.
Voua tuturor care va confruntati cu problema acesta - nu gasiti loc de munca-: incercati sa va doriti cat mai mult si sa nu acceptati jumatati de masura. Meritati mult! Credeti, munciti cu curaj si veti obtine totul.
Multa bafta tuturor!

conjurnd

Post by conjurnd » 20 Aug 2004, 08:18

2 800 000 ????
dar ce fel de contract de munca ai tu, part-time sau cum?
daca e cu norma intreaga patronul ar trebui macar sa-ti dea acei indici de ierarhizare prevazuti de CCM national
parerea mea ca 2800 000 sunt buni cel mult numai ca o prima pentru un jurist
in primul rand daca toti am face astfel de compromisuri cum faci tu, ar fi totul ieftin in tara asta.doar pentru ca esti tanara nnu inseamna ca nu poti si cere minim 200 euro pentru studiile tale
ce cand te duci la un mester sa-ti taie o bucata de geam te tocmesti la pret?
nu , pentru ca habar n-ai cum se taie un geam
la fel si cel care cere asistenta juridica trebuie sa plateasca dupa valoarea studiilor

laleli

Post by laleli » 20 Aug 2004, 12:43

ete nu e chiar asa, se speculeaza faptul ca nu ai experienta si cauti intr-o mare de someri loc de munca cel putin pt vechime!
e greu sa gaseseti acel loc de cel putin 200 euro, daca ai pe cineva... poate
Succese nebanuite! :P

rrroxana

2 milioane 800

Post by rrroxana » 20 Aug 2004, 20:35

2 milioane 800 nu e "pretul meu" Vreau mai mult si sunt sigura ca voi obtine. Ideea din mesajul meu era: poate nu merita sa incerci atat sa gasesti un post de jurist cand poti sa faci atatea altele. Nu cred ca daca ai terminat facultatea de drept nu poti fi decat jurist, avocat sau magistrat.
Postul pe care mi l-am gasit e part time. Sunt multumita pentru ca imi pot continua studiile si am timp sa fac multe alte lucruri. Oricum, e mai bine decat 200 de euro si cel putin 8 ore pe zi intr-un birou nenorocit...nu crezi?
Bafta tuturor celor care dau examen la INM pe 28 august.

Daro

Post by Daro » 23 Aug 2004, 18:42

este bine daca ai timp si pentru altceva...si sa nu uitam ca esti jurist ,deci o sa ai ceva experienta. Cat despre un master..el este un instrument care pe langa un CV bine construit va avea valoare.
Eu am vrut sa incep ceva la SNSPA ...dar tot nu o sa am experienta,decat cea medicala....poate ma lamureste si pe mine cineva ce sa fac cu ea?
Acum sunt in SUA si deci mai pierd un an.
Incerc sa fac voluntariat...ceva care sa ajute in tara nu prea am gasit.
Asi incerca la INM la anul cand revin acasa...dar nu am carti ,dupa ce sa invat.?..si mai pier un an.
Bafta la examen!!!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests