ce ma fac eu...!!(CAUT LOC DE MUNCA!)

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
gavril

Post by gavril » 24 Aug 2004, 11:48

... pt. Daro : Incearca sa cumperi carti de pe net !

virtual

Post by virtual » 20 Sep 2004, 09:31

2800000 e salariul minim pe economie...Unde am ajuns...dar oricum e mai bine asa decat ca respectiva/respectivul sa stea acasa..motivul? banu chiar putin e ban si, in primul rand, curge vechimea in munca...

jurist27

Post by jurist27 » 13 Oct 2004, 16:17

Aveau dreptate cei de mai inainte ca foarte greu iti gasesti un post de jurist. Mai ales in Constanta care desi e un oras mare e inchis pt astfel de posturi. Eu m-am angajat mai repede dupa terminarea facultatii, cand nu aveam nici un pic de vechime decat apoi cu cateva luni lucrate in domeniu. Si apoi patronul dupa ce te angajeaza ca jurist mai vrea sa te ocupi si de alte activitati de personal sau de secretariat. Si toate astea pt salariul minim.

procurorul

Post by procurorul » 13 Oct 2004, 18:55

Aceasta este marea problema , din cate am aflat si eu de la fosti colegi care au ajuns in aceasta sfera a juristilor la "firmulite" particulare ... Pe langa munca efectiva , care nu implica cine stie ce treaba , totusi , seful te mai trimite sa-i faci si acte de "comisionariat " , impartit de ciocolatele , cafele si flori pe la diverse "pile"...
Si ... vorba ta ... pentru salariu minim . :roll:

jurist27

Post by jurist27 » 14 Oct 2004, 16:56

Da... ar fi frumos sa faci numai acte de "uns pilele" dar daca mai stii si ceva limbi straine, mai traduci si corespondenta pe hartie frumos si eventual o citesti si sefului ca sa nu se mai oboseasaca el. Apoi te ocupi cu completare de contracte de munca sau alte chstii din acestea pe care ar trebui sa le faca un inspector de personal.
Dar ideea este ca e chiar trist ce se intampla si multi dintre fosti studenti foarte buni ajung sa faca niste munci sub nivelul lor de aspiratie si de pregatire. Si poate de frica plafonarii intr-o firma mica prefera multi sa invete pentru INM.

procurorul

Post by procurorul » 14 Oct 2004, 18:31

In cazul acesta , inseamna ca frica are un efect "constructiv"...Stii tu , frica naste adevaratii curajosi... :wink:
Asa este ... E bataie de joc.Insa unii , saracii , nu au ce face . Stau si inghit .Pana se satura.Si , daca prind ocazia...la carat cu carca , in Occident , din pacate. :cry:

jurist27

Post by jurist27 » 14 Oct 2004, 18:44

Ai dreptate doar la carca in strainatate mai poate fi o solutie de supravietuire pentru unii, chiar si licentiati in drept. Am si eu fosti colegi de facultate in Spania si lucreaza in constructii.
Sunt cam deprimati absolventii, de Drept in general nu? :(

procurorul

Post by procurorul » 14 Oct 2004, 19:27

Trebuie sa privim insa situatia obiectiv.Eu zic ca nu se poate contesta faptul ca este o inflatie pe aceasta piata juridica romaneasca. Exista o suprasaturare .
Traim o epoca in care facultatea de drept a devenit (asa cum mentionam intr-un all mesaj) o chestiune de "moda".Glumeam atunci spunand ca pe langa BMW-ul luat de tatutun , dai bine sa impresionezi si cu calitatea de "student la drept".
Chestia este ca exista acest "revers al medaliei". Aceasta avalansa nestavilita . Plus ca , la cati fac dreptul pe la diverse facultati - fundatii ( :roll: :wink: )...deja nu mai esti "smecher".Sunt atatia "smecheri" in tara aceasta - din acest unhi - incat estimez o reorientare spre ..alt domeniu... :wink:
Poate vom fi in curand o tara de manageri sau experti in marketing...

florinframa

Post by florinframa » 15 Oct 2004, 12:13

Nu e cazul sa descurajati, ci doar sa vedeti realitatea in nuanta sa de gri pronuntat.
In urma cu 7 ani cand am terminat facultatea, am batut la toate usile posibile si am scormonit in sertarul de pile al familiei fara prea mare succes... banii deschid orice usa. In fine ....
Dupa ce m-am consolat cu ideea ca nimeni nu este impresionat de absolventul x, m-am apucat de brokeraj. S-a adeverit spusa unui individ cunoscut intamplator: "Absolvent de drept!..., Hm,... Om de afaceri."
Pentru cei care lucreaza de cativa ani este evidenta criza de cunostinte juridice a managerilor actuali. Experienta a dovedit ca intr-o firma ai nevoie nu numai de un contabil bun, ci si de un jurist bun care sa stie cate ceva si din contabilitate, si din productie, si din... cat mai multe. Legislatia din constructii poate fi zdrobitoare pentru un jurist care lucreaza in domeniul industriei alimentare.
Pana la aplicarea pricipiilor si a celorlalte teorii din facultate, trebuie sa inveti foarte multe. Nu cred ca un jurist poate fi un bun consilier juridic daca nu e constient ca trebuie sa invete si altceva decat drept. Totodata, ii va fi necesara rabdarea de a-i convinge pe colegi de cadrul juridic in care trebuie sa-si deruleze activitatea.
De cate ori nu ajungem in instanta numai pentru ca directorul nu vrea sa asculte ori face numai ce vrea el?!?...
Discutiile pot fi interminabile.
Legea cererii si ofertei functioneaza si pe piata muncii... Bine ati venit!

florinframa

Post by florinframa » 15 Oct 2004, 12:23

Rog colegii sa-mi infirme sau sa-mi confirme o parere, care i-ar putea ghida pe unii dintre aspiranti:" un consilier juridic bun face astfel incat firma care l-a angajat sa nu ajunga la situatii litigioase. Munca desfasurata la instanta poate fi ca si inexistenta."

teo

Post by teo » 15 Oct 2004, 12:51

:lol: florinframa dan crezi k ai tupeu san-zici sefului k e dobitoc shi kn ce face el e o ta^mpenie ???????????
ajungi in litigiu din cauza clegilor care nu-si fac treaba shi a sefului care e " deshtept" a-tzi observat kn e la modan k shefii san le shtie pe toate???
sunt de acord cu cei cre zic kn un jurist face tot feluri de chestii care nu tzin neapanrat de el dar sa privim partea bunan doba^ndeshti cunoshtintze din mai multe domenii shi cred kn nimanui nu i-a stricat cunoashterea
despre faza cu banii mai bine nu mai discutam e deprimant!!1

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 15 Oct 2004, 14:34

mai teo, poti sa-i spui sefului ca-i dobitoc si fara ca el sa se prinda. sau poate ca de-aia si-a si angajat jurist, ca sa-i spuna cand e dobitoc.
Eu sunt de acord cu florinframa desi nu sunt jurist.

fanna

Post by fanna » 19 Oct 2004, 23:06

Sa nu credeti ca numai in estul tari nu sunt locuri de muna pentru absolventi de drept, nici in Arad nu sunt.
Eu am dat licenta in 2000 si in octombrie 2000 m-am angajat....agent imobiliar, ca in ianuarie 2001 sa fiu si sef de personal, si jurist si agent imobiliar.Din pacate cu toate "functiile" mele nu am reusit sa scap patronul de faliment.
Acum am propria mea firma de "consultanta juridica", ridicol spus ca este de fapt acea consultanta in afaceri dupa care ne ascundem e fapt totzi juristii sa putem sa dam si noi o consultanta cit de cit, sau mai bine zis o consultnata la inmatriculari de societati comerciale...ca alceva...si asa nu prea poti sa oferi.
Eh, si pe linga asta, m-am si reprofilat...consultanta in ...publicitate (superb domeniu!!!), nu ajuta cunostiintele juridice...dar ies bani, si aia conteaza.
Acuma nu m-as mai angaja la patron, nici moarta, plus sa nuuitam de noile facilitati date prin legea consilierilor juridici si Statut.

medeea

Post by medeea » 07 Dec 2004, 06:19

kalinee(imi cer scuze daca nu ti-am retinut corect numele),cauta pe net adresele companiilor mari si a bancilor.te duci cu cv-ul in brate si ceri un interviu.spui cine esti,ce pregatire ai si ca-ti cauti un job.
parerea mea,nu cauta in "maruntele afaceri de familie" pentru ca este evident ca n-ai sa patrunzi niciodata fara o relationare adecvata.

mult succes!

stefanmihaiv

Post by stefanmihaiv » 08 Dec 2004, 12:41

Daca asta te consoleaza, afla ca in situatia ta se afla mii de colegi. Este consecinta diplomelor fara acoperire in piata muncii, despre care vorbeam cu alta ocazie. Cazul Constanta nu este singular! Sa nu crezi ca la Bucuresti e altfel! Totusi, daca vrei sa activezi doar in domeniul asta, nu-ti pierde speranta! Eu insumi m-am aflat mult timp in situatia ta si, intr-un moment in care ma convinsesem ca a face rost de un post de jurist e o misiune imposibila, el a apararut. De fapt, eu ma resemnasem si invatam pentru Barou, cand altcineva mi-a depus CV-ul norocos..
Pana atunci am mai lucrat mai mult in alte domenii. Ce era sa fac?
In orice caz, cu riscul de a ma repeta, toata aceasta catastrofa ce decurge din nearmonizarea cererii cu oferta de munca isi are sursa directa innnbuna-credintann a guvernelor de pana acum, care nu s-au sfiit sa-si bata joc Educatia Nationala, emitand diplome fara acoperire si scotand studenti pe banda rulanta. RUSINE!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests