Imoralitatea la magistrati

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
wittmann

Post by wittmann » 03 Oct 2004, 20:46

Daca veti citi raspunsurile mele, veti vedea ca nu generalizez. Si nici nu a fost intentia mea aceasta. Imi place sa cred ca marea majoritate (99,9 %) sunt adevarati profesionisti, care in curand vor deveni "mai profesionisti".

rechtstaad

Post by rechtstaad » 09 Oct 2004, 22:01

Nu stiu daca are rost sa ne grabim in a emite judecati mai mult sau mai putin fondate bazate pe comportamentul magistratului in viata privata.Da, stiu exista un cod deontologic care impune anumite rigori.Sunt de acord ca omul are tendinta de a se comporta "la munca" asa cum se comporta si in viata personala dar totusi ...Nu cred ca astea ar fi marile probleme ale corpului magistratilor .Parerea mea este ca problemele apar in zona celor care au intrat asa cum au intrat in magistratura dupa 90(acestia mi se par a fi mai predispusi spre a lua avand in vedere educatia primita in fostul sistem) si pana la conditionarea intrarii in magistratura de absolvirea INM.Ma indoiesc de faptul ca tanarul care intra pe aceasta cale in magistratura este dispus sa-si riste intreaga cariera pt. o suma de bani (oricare ar fi ea ...cu rezervele de rigoare).Ceea ce s-a scris in ultimul timp despre imoralitatea magistratilor mi se pare a fi doar goana copilareasca dupa senzational a unei prese apatice si evident incompetenta.

procurorul

Post by procurorul » 09 Oct 2004, 22:12

Un punct de vedere foarte obiectiv...

ESTRANG3D

Post by ESTRANG3D » 25 Oct 2004, 10:33

virtual wrote:Ai dreptate. In toate domeniile exista oameni imorali, dar in domeniul nostru poate ei sunt mai mult mediatizati decat in altele.
Plus, sa nu uitam ca suntem, totusi, pe un site de specialitate. Deci nu stiu cine ar fi interesat de imoralitatea la farmacisti, etc pe acest forum..:)
Oricum, asa cum aratam intr-un mesaj anterior, discutiile astea chiar nu ajuta, asa ca, mai bine fara...
Hmmz ... marea diferenta este ca in domeniul nnvostrunn moralitatea este o conditie de a accede in acest sistem ... Sau gresesc?

norocel

Post by norocel » 25 Oct 2004, 11:26

Nu gresesti decat pentru ca dai in cine nu trebuie.

ESTRANG3D

Post by ESTRANG3D » 25 Oct 2004, 11:33

Norocel wrote:Nu gresesti decat pentru ca dai in cine nu trebuie.
Asta cu datul in cine trebuie / nu trebuie e un subiect destul de delicat .. care ar fi criteriile Excelenta? :?:

norocel

Post by norocel » 25 Oct 2004, 11:36

Ma gandeam ca tu te astepti sa gasesti pe aici mari somitati in lumea dreptului si noi suntem doar niste incepatori (cel putin majoriatea, dupa cum am vazut eu)

ESTRANG3D

Post by ESTRANG3D » 25 Oct 2004, 12:01

Norocel wrote:Ma gandeam ca tu te astepti sa gasesti pe aici mari somitati in lumea dreptului si noi suntem doar niste incepatori (cel putin majoriatea, dupa cum am vazut eu)
Nu ma astept sa gasesc nici o somitate ...
Iar despre incepatori .. cateodata au o viziune mai corecta decat somitatile

dricaru

Post by dricaru » 30 Dec 2004, 19:58

rechtstaad wrote:Nu stiu daca are rost sa ne grabim in a emite judecati mai mult sau mai putin fondate bazate pe comportamentul magistratului in viata privata.Da, stiu exista un cod deontologic care impune anumite rigori.Sunt de acord ca omul are tendinta de a se comporta "la munca" asa cum se comporta si in viata personala dar totusi ...Nu cred ca astea ar fi marile probleme ale corpului magistratilor .Parerea mea este ca problemele apar in zona celor care au intrat asa cum au intrat in magistratura dupa 90(acestia mi se par a fi mai predispusi spre a lua avand in vedere educatia primita in fostul sistem) si pana la conditionarea intrarii in magistratura de absolvirea INM.Ma indoiesc de faptul ca tanarul care intra pe aceasta cale in magistratura este dispus sa-si riste intreaga cariera pt. o suma de bani (oricare ar fi ea ...cu rezervele de rigoare).Ceea ce s-a scris in ultimul timp despre imoralitatea magistratilor mi se pare a fi doar goana copilareasca dupa senzational a unei prese apatice si evident incompetenta.


Mda...O opinie pertinenta la care achiesez intru-totul...

ama

Post by ama » 31 Dec 2004, 09:56

Inainte de a incepe orice comentarii pe moralitate trebuie sa vedem ce intelegem prin moralitate: aspecte legate de viata privata, spagi sau solutii date dupa ureche sau persoana care este parte etc.
Cineva spunea ca nu i se pare moral un judecator cu un concubinaj de lunga durata. La prima citire mi s-a parut deplasata aprecierea. Dar, daca stai sa analizezi mai bine, poti fi de acord ca nu e moral: cum poate sa-ti judece un proces de divort o persoana care nu este in stare sa-si faca ordine in propria viata?
Si daca prin moralitate intelegeti o viata privata exemplara, pararea mea este ca un judecator trebuie fie un om integru din toate punctele de vedere.
Si va mai spun inca ceva (celor care spuneti ca sunteti foarte la inceput): poate sa-ti mearga bine in orice domeniu al dreptului (sa-ti placa ceea ce faci si sa castigi si bani), cu conditia sa ai putin noroc si sa muncesti pe branci. Daca ceva m-a determinat sa ma prezint la concursurile de magistratura, acel ceva este ca m-am saturat sa tot primesc de la instante solutii date in functie de cum a dormit judecatorul in acea zi (ca sa nu acuz pe nimeni de nimic).
Pe de alta parte, imi este foarte frica de solutiile gresite pe care eu le-as putea da din eroare. Si asta pentru ca singura justitie dreapta, justitia divina, are grija de noi toti.

TheFaithfulOne

:)

Post by TheFaithfulOne » 31 Dec 2004, 20:42

...singura justitie dreapta, justitia divina, are grija de noi toti
:)

Chiar asa? Doar la asta ne mai e speranta? Aici nu mai pastram nici o speranta? :cry:

ama

Post by ama » 01 Jan 2005, 03:03

Un an bun, plin de sperante si realizari! Sanatate, succese si bucurii! LA MULTI ANI !

dricaru

Post by dricaru » 01 Jan 2005, 17:02

Ama draga...
Cu un mesaj sters si dnala..impaciuitoristun nu prea faci impresie buna...
Denota ezitare, nesigurantza..etc...
Sincer..nu-mi place.

TheFaithfulOne

Un an bun si tie!

Post by TheFaithfulOne » 02 Jan 2005, 19:46

Un an bun si tie Ama! :)
Fie ca anul asta destinul sa-ti implineasca visul! La multi ani si sa ai parte de tot ce iti doresti!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests