cum pot ajunge NOTAR PUBLIC?

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
ruiamit

cum pot ajunge NOTAR PUBLIC?

Post by ruiamit » 20 Feb 2006, 22:14

As dori daca se poate sa primesc niste sfaturi de la cineva care activeaza deja in acest domeniu,si anume ce facultate ar trebui sa urmez si cam care sunt pasii pana pot sa-mi deschid propriul meu cabinet notarial.Multumesc mult pentru eventualele raspunsuri. :mrgreen:

nicuvar

Post by nicuvar » 20 Feb 2006, 22:37

Cred ca dreptul. Apoi, mai vezi.

ildi

Post by ildi » 20 Feb 2006, 23:37

Sigur dreptul.
Apoi, mai vezi. :mrgreen:

ruiamit

hmmmm...

Post by ruiamit » 21 Feb 2006, 10:59

Si dupa acest APOI, oare ce mai trebuie sa vad? Ce pasi mai trebuie sa urmez? Stie oare cineva si cum se face dar intr-un mod mai concret? :-P

retry

Post by retry » 21 Feb 2006, 11:30

Ce misto intrebarea.
Ca sa te faci notar cred ca-ti trebuie dreptul.

(Sau era politehnica? Nu, cred ca medicina. Desi ... filosofia?)

Poti sa pui deoparte cate 25.000E pe an?
Ca banul la ban trage.
Desi... daca poti sa pui deoparte cate 25.000E pe an, de ce mai vrei sa te faci notar??????

ruiamit

Post by ruiamit » 21 Feb 2006, 13:23

mersi RETRY pentru "jutorul" dat, dar asa ca fapt divers sa stii ca nu ai nevoie nici de medicina sau filosofie....ci de de CONSERVATOR! si acuma sa nu-mi spui ca notarii nu stiu sa cante... :razz:

"Ce misto intrebarea.
Ca sa te faci notar cred ca-ti trebuie dreptul". Si daca am un singur picior ...si ala e stangun...atunci nu mai pot face notar public? :-(

nicuvar

Post by nicuvar » 21 Feb 2006, 13:45

ruiamit wrote:mersi RETRY pentru "jutorul" dat, dar asa ca fapt divers sa stii ca nu ai nevoie nici de medicina sau filosofie....ci de de CONSERVATOR! si acuma sa nu-mi spui ca notarii nu stiu sa cante... :razz:

"Ce misto intrebarea.
Ca sa te faci notar cred ca-ti trebuie dreptul." Si daca am decat un singur picior...si ala e stangul...atunci nu mai pot sa ma fac notar? :-(
Ba da. Poti sa te faci notar. Daca termini facultatea care trebuie, (cred ca pana acum ti-ai dat seama care este), apoi mai dai unele examene, trebuie sa dovedesti ca esti competent si incearca,te rog, sa nu mai vii cu asemenea intrebari aici. Isi aveau locul la barfe sau la descretitul fruntilor. Aceasta sectiune este rezervata problemelor care tin de practica notariala. Pana acolo mai ai. Poate iti vine mintea la cap.

ruiamit

Post by ruiamit » 21 Feb 2006, 14:05

cine te crezi matale sa te iei de sireturile mele? daca esti un om caruia nu-i incape limba in gura du-te frumos in fata oglinzii si vorbeste de unul singur! am pus o singura intrebare la care trei prosti nu ati fost in stare sa raspundeti dand-o la balacareala specifica prostiei voastre cu intoarsa si stramba ....specific tzaranilor de teapa voastra ...multumesc pentru magariile pe care le-ati indrugat si astept (in zadar) o revenire pe linia omeniei din partea voastra si anume la AJUTA PE CEL CE ARE NEVOIE DE AJUTOR...chiar si cu o vorba buna ...daca pretindeti ca aveti studii superioare sau cel putin "cele de viata" in fata mea "v-ati dat examenul cu brio! mai mult de niste circari nu v-as putea numi! si alta data daca o problema va depaseste sau nu sunteti siguri de raspunsul la ea fiti naibii barbati si recunoasteti sau nu va bagati! o sa va ajute pe viitor!

iar in legatura cu studiile superioare...s-ar putea sa nu va permit sa discutati cu mine de la egal la egal asa ca fapt divers!

retry

Post by retry » 21 Feb 2006, 14:13

Iertare, Ruiamit. M-am amuzat un pic pe seama intrebarii tale. Nu trebuia.

Revenind la topic:
Intrebarea ta este simpla:

Cum pot ajunge notar public?
Raspunsul este simplu: NU POTI. NU VEI AJUNGE NOTAR PUBLIC.

Acum hai sa-ti explic de ce am dat un raspuns asa simplu si direct.
Este o suma de deductii si rationamente, dupa cum urmeaza:

Daca ai fi intrebat :"Ce zice legea ca trebuie sa fac ca sa ma fac notar public?" ti-as fi raspuns: fa matale dreptul, gaseste-ti maestru, inscrie-te la concurs de stagiari, fa-te stagiar, fa-ti stagiul, da examenul de definitivat, ia-l, si asteapta decizia de la MJ.
Dar tu nu ai intrebat asta.

Tu ai intrebat cum poti tu ajunge notar public.
Pai in meseria asta nici copiii de notari nu mai au loc sa se faca notari.
N-ai forta necesara, ma-ntelegi?
Ca daca ai fi avut-o tu sau tata tau, n-ai fi pus tu intrebarea ca asta pe un forum.
Si cred ca n-ai nici inteligenta necesara. Daca habar n-ai cu ce se mananca notaria, de ai fost in stare sa intrebi ce facultate tre sa faci pentru asta ???

Dar n-ai decat sa incerci, speranta moare ultima.
Sau dezamagirea este urmarea fireasca a amagirii. :-D :-D :-D

nicuvar

Post by nicuvar » 21 Feb 2006, 14:23

ruiamit wrote:cine te crezi matale sa te iei de sireturile mele? daca esti un om caruia nu-i incape limba in gura du-te frumos in fata oglinzii si vorbeste de unul singur! am pus o singura intrebare la care trei prosti nu ati fost in stare sa raspundeti dand-o la balacareala specifica prostiei voastre cu intoarsa si stramba ....specific tzaranilor de teapa voastra ...multumesc pentru magariile pe care le-ati indrugat si astept (in zadar) o revenire pe linia omeniei din partea voastra si anume la AJUTA PE CEL CE ARE NEVOIE DE AJUTOR...chiar si cu o vorba buna ...daca pretindeti ca aveti studii superioare sau cel putin "cele de viata" in fata mea "v-ati dat examenul cu brio! mai mult de niste circari nu v-as putea numi! si alta data daca o problema va depaseste sau nu sunteti siguri de raspunsul la ea fiti naibii barbati si recunoasteti sau nu va bagati! o sa va ajute pe viitor!

iar in legatura cu studiile superioare...s-ar putea sa nu va permit sa discutati cu mine de la egal la egal asa ca fapt divers!
Eu sunt moderator in acest forum. Subiectul tau e de barfe, asa ca l-am mutat unde ii este locul.
Cat despre studiile superioare, fa-le si apoi mai vorbim, daca iti poti permite asa ceva.

retry

Post by retry » 21 Feb 2006, 14:59

Uite ca scriam si n-am vazut ce cuvinte grele ne-ai adresat aicea, in vazul lumii. Ne-ai facut prosti, si tzarani, si magari, si circari... vai-vai-vaaaai, nu-i frumos ce-ai facut. Asa te-a invatat mama ta, in timpul doctoratului de 7 ani de-acasa????

Uite, o mana de ajutor.
Du-te si fa dreptul, ca acuma e pe bani si orice natang poate sa-l faca. Deci si tu.
Dupa ce-l faci, fa-te notar. Tara are nevoie de tine.
E usor. Faceti dumneavoastra o cerere si se rezolva. :-P
Dupa aceea, sterge-te la gura, vezi ca mai ai un pic de cas in coltul gurii.

Si, ca sa te parafrazez, fii barbat si spune raspicat: "young, dumb, and full of cum".

ladyinred

Post by ladyinred » 21 Feb 2006, 15:26

nicuvar wrote:
ruiamit wrote:cine te crezi matale sa te iei de sireturile mele? daca esti un om caruia nu-i incape limba in gura du-te frumos in fata oglinzii si vorbeste de unul singur! am pus o singura intrebare la care trei prosti nu ati fost in stare sa raspundeti dand-o la balacareala specifica prostiei voastre cu intoarsa si stramba ....specific tzaranilor de teapa voastra ...multumesc pentru magariile pe care le-ati indrugat si astept (in zadar) o revenire pe linia omeniei din partea voastra si anume la AJUTA PE CEL CE ARE NEVOIE DE AJUTOR...chiar si cu o vorba buna ...daca pretindeti ca aveti studii superioare sau cel putin "cele de viata" in fata mea "v-ati dat examenul cu brio! mai mult de niste circari nu v-as putea numi! si alta data daca o problema va depaseste sau nu sunteti siguri de raspunsul la ea fiti naibii barbati si recunoasteti sau nu va bagati! o sa va ajute pe viitor!

iar in legatura cu studiile superioare...s-ar putea sa nu va permit sa discutati cu mine de la egal la egal asa ca fapt divers!
Eu sunt moderator in acest forum. Subiectul tau e de barfe, asa ca l-am mutat unde ii este locul.
Cat despre studiile superioare, fa-le si apoi mai vorbim, daca iti poti permite asa ceva.
:-D Dragutza, de ce nu mutasi, mataluta, intrebarea la penal ..... ca-i penala rau! :grin:
Vine omun de buna-credinta si va intreaba cum poate ajunge si el a face ceva maruntis de cheltuiala si voi ....... pastrati doar pentru voi secretul! :mrgreen: Rusinica! Rusinica!

tristan

Post by tristan » 21 Feb 2006, 17:28

Nicu ai facut totusi o mare mare greseala mutand acest subiect aici.Parerea mea sincera este ca trebuia integrat prozei futuriste scrisa de justice4all.. :-D :-D

Propun administratorului deschiderea unei sectiuni cu aceasta ocazie de genul
"CE MAI SCOT FOSTII PACIENTII DE LA SPITALUL 9" cred ca ar prinde...

kko

Post by kko » 21 Feb 2006, 17:53

Yo totusi cred ca ruiamitul are chef de glume si a facut mishto de dreptul....ca pe stangul il are si-l respecta :-D
Cand eram mic si ma intrebau aia mari ce vreau eu sa ma fac cand oi fi mare, le raspundeam cosomonaut sau balerin iar facultatea....aia de cosmonauti ori de cosmonautica... pt. ca si mie imi placea cum "dansau " cosmonautii in imponderabilitate.
Posibil sa fi observat el cum notarii doar semneaza si fac copy paste de prin modelele lor de contracte si s-a gandit ca este simplu... adik si el poate face chestia asta daca face vo facultate notariala , notariatala sau ma rog....cum s-o numi facultatea asta mintala/intelectuala

rosia_montana

Post by rosia_montana » 21 Feb 2006, 18:00

ruiamit wrote:cine te crezi matale sa te iei de sireturile mele? daca esti un om caruia nu-i incape limba in gura du-te frumos in fata oglinzii si vorbeste de unul singur! am pus o singura intrebare la care trei prosti nu ati fost in stare sa raspundeti dand-o la balacareala specifica prostiei voastre cu intoarsa si stramba ....specific tzaranilor de teapa voastra ...multumesc pentru magariile pe care le-ati indrugat si astept (in zadar) o revenire pe linia omeniei din partea voastra si anume la AJUTA PE CEL CE ARE NEVOIE DE AJUTOR...chiar si cu o vorba buna ...daca pretindeti ca aveti studii superioare sau cel putin "cele de viata" in fata mea "v-ati dat examenul cu brio! mai mult de niste circari nu v-as putea numi! si alta data daca o problema va depaseste sau nu sunteti siguri de raspunsul la ea fiti naibii barbati si recunoasteti sau nu va bagati! o sa va ajute pe viitor!

iar in legatura cu studiile superioare...s-ar putea sa nu va permit sa discutati cu mine de la egal la egal asa ca fapt divers!

Ai cumva un frate pe care il cheama Razvan? :fluierat:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests