voluptoriu

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
Post Reply
lorelei89

voluptoriu

Post by lorelei89 » 02 Feb 2006, 22:35

nu stiu daca intrebarea mea trebuia pusa la sectiunea asta, dar in fine. vreau si eu sa aflu urgent ce inseamna cuvantul voluptoriu

gavril

Post by gavril » 02 Feb 2006, 22:41

nu exista in DEX


tu ai gasit cuvantul asta intr-o speta ICCJ ?

Sectia comerciala, decizia nr.1817 din 13 martie 2002

lorelei89

Re: voluptoriu

Post by lorelei89 » 02 Feb 2006, 23:03

stiu ca nu e in dex ca am cautat si eu. si dupa am dat un search pe google si v-am gasit pe voi. de fapt m-a sunat matusa mea, a zis ca are un contract de incheiat si ca apare termenul asta "voluptoriu". m-am gandit ca poate stiti voi cate ceva. nu stiu ce alte detalii sa va dau pentru ca nu ma pricep deloc. incerc doar sa o ajut pe ea. multumesc anticipat

orange

Post by orange » 03 Feb 2006, 01:19

Probabil se refera la cheltuielile voluptorii = cele care nu sunt nici necesare, nici utile, ci sunt facute in scop de lux sau placere (art. 1346 C.civ. le numeste "de simpla placere").
Despre ce contract e vorba?

orange

Post by orange » 03 Feb 2006, 01:23

P.S. Mai gavrile, nu in dex sau pe net se cauta cuvinte din astea :-?

fuji

Post by fuji » 03 Feb 2006, 08:52

Orange, daca omul cauta pe net ceva din familia de cuvinte (de ex. voluptos/voluptoasa) avea ce vedea.... :-D

lorelei89

Post by lorelei89 » 03 Feb 2006, 09:32

orange wrote:Probabil se refera la cheltuielile voluptorii = cele care nu sunt nici necesare, nici utile, ci sunt facute in scop de lux sau placere (art. 1346 C.civ. le numeste "de simpla placere").
Despre ce contract e vorba?
era vorba de un contract de inchiriere. oricum va multumesc mult de tot, si cred ca orange a cam nimerit-o cu definitia. aa, si fuji, daca aveam de gand sa caut vreun cuvant din familia "voluptate" pe net, sa fii sigur ca nu va mai stresam acum pe voi cu intrebari legate de definitie :grin:

croc

Post by croc » 03 Feb 2006, 09:58

orange nu a nimerit-o, chiar asta este, adica o stia si ti-a spus-o, nu a luat-o la nimereala;

iar fuji l-a completat :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

gavril

Post by gavril » 04 Feb 2006, 14:50

ok. sensul acela dat de orange este.

orange ma ataca .. ca am cautat pe net .. cu toate ca nu spusesem ca am cautat si pe google .. rezulta ca si orange a cautat pe internet. Prin urmare orange ( sau tu fuji) ai gasit ceva care sa iti placa la cautarea pt. cuv. "voluptos" ? :)

PS: daca sunteti cuminti poate va sugerez eu niste site-uri unde sa intelegeti, pe deplin, semnificatia cuv. voluptate :grin:

orange

Post by orange » 04 Feb 2006, 16:07

Gavril wrote:ok. sensul acela dat de orange este.

orange ma ataca .. ca am cautat pe net .. cu toate ca nu spusesem ca am cautat si pe google .. rezulta ca si orange a cautat pe internet. Prin urmare orange ( sau tu fuji) ai gasit ceva care sa iti placa la cautarea pt. cuv. "voluptos" ? :)

PS: daca sunteti cuminti poate va sugerez eu niste site-uri unde sa intelegeti, pe deplin, semnificatia cuv. voluptate :grin:
Nu, gavrile, nu am cautat pe net. Am facut o coroborare intre ce ai zis tu si ce a zis lorelei89. Ma refeream, oricum, ca astfel de cuvinte trebuiau stiute, nu te-am acuzat direct cand am zis de net.
De parca asta ar fi problema acum. :-|

gavril

Post by gavril » 04 Feb 2006, 22:42

nici nu se pune problema sa nu stiu ce sunt cheltuielile voluptorii.
Doar ca nu am facut ... imediat .. conexiunea. Imbatranesc si eu .. :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests