Dreptul de a vorbi si gandi romaneste

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
Post Reply
AIVIL

Dreptul de a vorbi si gandi romaneste

Post by AIVIL » 21 Jan 2006, 12:39

Inca de la inceput va spun ca apreciez persoanele care cunosc mai multe limbi,mai ales de circulatie internationala!
Recunosc faptul ca daca tintesti spre ucuparea unei functii mai ales in cadrul unei companii internationale,necunoasterea unei limbi straine constituie un mare handicap.
Ce nu inteleg eu este, de ce odata ajunsi in acele functii,romanii nostri ne obliga si pe noi executantii sa intelegem si sa ne exprimam in limba straina respectiva?!
Eu sunt contabil domnilor si contabilitatea se tine in primul rand in limba romana;pentru raportari in afara sunt altii,bine platiti.
Oare, daca un cetatean roman isi deschide firma in alta tara,indrazneste sa le ceara salariatilor sa vorbesca romaneste?
Voi nu credeti ca usor,usor,de limba asta romaneasca care si asa este vorbita destul de prost de catre unii romani,o sa se aleaga praful?

minodora

Post by minodora » 21 Jan 2006, 13:15

Intrebarea asta mi-am pus-o si eu.
Am aflat ca romanii nostri sunt "obligati" sa vorbeasca in limba respectiva.
Dar atata timp cat ei, angajatii, nu fac nimic...

bog28

Post by bog28 » 21 Jan 2006, 16:46

Eu sunt contabil domnilor si contabilitatea se tine in primul rand in limba romana;pentru raportari in afara sunt altii,bine platiti.
eu stiam ca contabilitatea sa tine in primul rand in LEI... sau .....ma rog.... in RON :grin: :mrgreen:
Oare, daca un cetatean roman isi deschide firma in alta tara,indrazneste sa le ceara salariatilor sa vorbesca romaneste?
Voi nu credeti ca usor,usor,de limba asta romaneasca care si asa este vorbita destul de prost de catre unii romani,o sa se aleaga praful?
Am aflat ca romanii nostri sunt "obligati" sa vorbeasca in limba respectiva.
Dar atata timp cat ei, angajatii, nu fac nimic...
--- eu nu cred ca e ceva anume cu limba romana, ci se pune problema de a cunoaste o limba de circulatie internatioanla, adica pe care sa o priceapa oameni din tari diferite. daca si limba romana ar fi de circulatie internationala, ar constitui si ea o conditie de admitere intr-o companie multinationala.

cunoasterea unei limbi straine mi se pare o conditie justificata pentru angajarea intr-o companie ce are lagaturi cu "exteriorul".

dar pana la urna nu vad legatura cu dreptul si tematicile acestui forum :?: 8O

AIVIL

Raspuns pentru "bog28"

Post by AIVIL » 22 Jan 2006, 11:26

Inainte de a promite ca nu voi mai posta niciodata pe acest forum,vreau sa fac cateva precizari:
1.Daca nu ai fi tratat superficial acest sit,ai fi observat ca exista un modul dedicat cantabilitatii.Nu am postat acolo deoarece nu aveam deloc nelamuriri pe plan profesional.Pentru contabili exista un alt sit, profesional cu adevarat.
2.Faptul ca am postat unde trebuie mi-a fost confirmat de catre "minodora".Daca ai fi citit cu atentie genericul "Barfe.Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?"precum si subiectul meu,interventia ta nu-si avea rostul.
3.Contabilitatea nu inseamna numai cifre:RON sau ROL cum ai zis tu(pentru analize financiare,datorita inflatiei, convertim leii in valuta forte).Contabilitatea inseamna si o serie de proceduri,cum ar fi:provenienta veniturilor,departajarea cheltuielilor s.a.
4.Compania multinationala a venit ea peste majoritatea salariatilor si nu ne-am dus noi la ea.Nu s-au facut cursuri si nu s-au tradus noile proceduri in limba romana.Astfel,pregatirea profesionala a ajuns sa fie data de priceperea fiecaruia ca traducator.Are puncte de lucru aproape in toate orasele din tara si va fi jale cand se va centraliza aceasta pricepere.
5.Am in familie un judecator si un avocat stagiar si pentru ei subiectul a fost destul de interesant.Avocatica mea a terminat facultatea in anul 2005 si tot atunci a reusit sa treaca cu brio de testul grila la INM.Poate anul asta o sa aiba mai multa bafta.Oricum,in avocatura a intrat prima pe judet.
6.Nu-i asa ca de cele mai multe ori esti numit avocat din oficiu?Superficialitatea ta se vede "din avion"-expresia iti apartine,dupa numarul mare de iconite care-l folosesti si care este specific adolescentilor pe msn.

bog28

Post by bog28 » 22 Jan 2006, 15:40

raspund punctual la mesajul tau pe care il consider jignitor si tendentios (desi prin mesajul meu nu ti-am raspuns urat ci doar am facut o gluma si ti-am explicat cu argumente viabile cerinta limbii engleze)

deci:
Daca nu ai fi tratat superficial acest sit,ai fi observat ca exista un modul dedicat cantabilitatii.
--nu am tratat superficial acest sit (desi se scrie site, ca nu e vorba de un sit arheologic :grin: ) ci accesez doar ce ma intereseaza.
Nu am postat acolo deoarece nu aveam deloc nelamuriri pe plan profesional.Pentru contabili exista un alt sit, profesional cu adevarat.
--dar intrebarea ta nu e nici tocmai de drept.
Daca ai fi citit cu atentie genericul "Barfe.Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?"precum si subiectul meu,interventia ta nu-si avea rostul
.--- subiectul "barfe" vizeaza barfele juridice, ce a mai facut CSM, Monica Macovei, barfe despre INM si examenul de admitere si subiecte de genul asta...si nu barfe de ordin general si chiar populist. asa ca interventia mea isi avea locul cu atat mai mult cu cat ti-am dat o explicatie valabila pentru cerinta limbii engeze.
3.Contabilitatea nu inseamna numai cifre:RON sau ROL cum ai zis tu(pentru analize financiare,datorita inflatiei, convertim leii in valuta forte).Contabilitatea inseamna si o serie de proceduri,cum ar fi:provenienta veniturilor,departajarea cheltuielilor s.a.
-- stiu si eu ce inseamna contabilitatea, din intamplare sunt masterand la o facultate de profil economic: "Management financiar contabil", asa ca nu sunt chiar asa de off-topic cum crezi tu. :grin:
Am in familie un judecator si un avocat stagiar
.- foarte bine, ma bucur ca ai asemenea rude. si eu am in familie contabili.
si pentru ei subiectul a fost destul de interesant
-- a fost interesant pentru ei in calitate judecator si avocat, sau in calitate de rude la o discutie in afara serviciului si a dreptului in general :?:
oricum, faptul ca lor li s-a parut intersant, nu inseamna ca subiectul este interesant sau avenit si pentru acest forum, si nu este un argument in sustinerea mesajului tau.
Avocatica mea a terminat facultatea in anul si tot atunci a reusit sa treaca cu brio de testul grila la INM.Poate anul asta o sa aiba mai multa bafta.Oricum,in avocatura a intrat prima pe judet
.-- felicitari ei :!: (si nu persoanei care o lauda) :!: si eu am trecut cu brio de testul grila de la INM :mrgreen:
cu privire la la cele scrise aici, as putea face mai multe remarci obraznice, dar nu vreau sa jignesc persoanele mentionate, doar pentru a raspunde unuia care nu stie sa accepte pareri si critici diferite.
Nu-i asa ca de cele mai multe ori esti numit avocat din oficiu?
-- da, asa e, si :?: stii tu cum imi sustin eu dosarele din oficiu :?: stii cate achitari am obtinut ? esti tu in masura sa ma judeci :?: :!: fara sa ma cunosti?
Superficialitatea ta se vede "din avion
"-expresia iti apartine- ma simt flatat de faptul ca m-ai citat :oops: :grin: , desi nu cred ca da bine pentru tine sa citezi un superficial.
dupa numarul mare de iconite care-l folosesti si care este specific adolescentilor pe msn.
- intai o remarca de ordin gramatical: corect se spune "numar mare de iconite pe care-l folosesti" si nu cum gresit ai scris tu. cum vrei sa aperi o limba pe care nici nu stii sa o folosesti corect?[b]
si...fiecare mi se pare liber sa isi aleaga cate si ce avataruri doreste, sau ai vreo propunere comunista de uniformizare?
si iata un motiv pentru care mi-am luat iconita asta:http://www.evz.ro/comentarii/?news_id=209256

In final, imi pare rau ca a trebui sa pierd asa de mult timp pentru a raspunde unuia ca tine.
Nu te obosi sa revii cu un nou mesaj deoarce promit ca nu voi raspunde la noi atacuri. Nu acesta este scopul forum-ului, mai bine trimit mesaje juridice decat sa stau sa ma cert cu tine !
[/i][/i][/b]

orange

Post by orange » 22 Jan 2006, 16:11

bog28 wrote:
dupa numarul mare de iconite care-l folosesti si care este specific adolescentilor pe msn.
- intai o remarca de ordin gramatical: corect se spune "numar mare de iconite pe care-l folosesti" si nu cum gresit ai scris tu. cum vrei sa aperi o limba pe care nici nu stii sa o folosesti corect?[b]
[/b][/i][/i][/b]
Offtopic: bine, acum corect e "numarul mare de iconite pe care LE folosesti" (in principiu, folosesti iconitele, nu numarul; desi stiu ca se accepta ambele variante)... dar nu era asta ideea.
AIVIL, nu cred ca e cazul sa fii asa radical...Daca fugi de fiecare data cand ai o problema cu cineva, unde ajungi?

bog28

Post by bog28 » 22 Jan 2006, 16:15

am presupus ca a facut acordul cu "numarul" si intr-adevar sa accepta ambele variante ....totusi, observatia mea cu "pe" ramane justa !

orange, poate am fost prea dur in raspunsul meu...dar omun ala chiar m-a enervat :-x :-x :-x si eu ma enervez greu :!:

ildi

Post by ildi » 22 Jan 2006, 16:27

Nu ai fost prea dur, insa ma mir ca ai raspuns la un asemenea mesaj, chiar am vrut sa te intreb daca te-ai tacanit???


Omu s-a simtit obligat sa ne sublinieze ca fiica lui, intrand prima la baroul din judetul lor, a si dobandit un certificat de genialitate iar pe noi oficiile sa ne manance!

Ei, ei, parca e ceva rau sa ai cateva oficii.

mariusms

Post by mariusms » 22 Jan 2006, 16:31

Hei, ce va ascundeti pe aici? Inapoi la penal cu voi ! :-x :evil: :mrgreen:

bog28

Post by bog28 » 22 Jan 2006, 16:35

[quote]insa ma mir ca ai raspuns la un asemenea mesaj, chiar am vrut sa te intreb daca te-ai tacanit??? asa este, de obieci nu raspund la mesaje de astea (si in general la provaocari) insa acum chiar m-a scos din sarite[/quote] :-x :-x :-x

si faza e ca ii si rapsunsesem la nedumerire...

Lmihai

Post by Lmihai » 23 Jan 2006, 09:34

pt. AIVIL:

Stimate domn,

Dintru inceput doresc sa precizez ca vina pentru primirea de care ati avut parte pe acest forum va apartine in exclusivitate. Daca ati fi respectat cea mai elementara regula de politete, ati fi inceput primul mesaj cu o scurta prezentare, dupa care puteati trece la problema care va framanta. Astfel, cu un minimum de efort, ati fi observat din mesajele fostilor debutanti care este formula introductiva agreata pe acest forum. Nu era necesar sa dati date personale, fiind suficienta o scurta descriere, ceva simplu, de bun simt, de genul: sunt un bobocel care urmaresc de multa vreme mesajele de pe acest forum care, in treacat fie spus, este mustul musturilor si doresc sa va felicit pentru treaba extraordinara pe care o faceti. Sunteti cei mai buni (speciali) si va multumesc pentru ca existati etc. Eventual, mesajul dumneavoastra putea fi impodobit zglobiu cu simboluri emotionate si agrementat cu lol-urile si nope-urile atat de dragi Chiritelor noastre moderne, devenite internaute peste noapte.
Trecand la fondul intrebarii dumneavoastra, eu cred ca pe un forum francez sau american vi s-ar fi raspuns ca patronul strain, daca este nemultumit de calitatea resurselor umane locale, poate sa-si stranga jucariile si investitiile de doi bani (a trois sous, in orig.) si sa se reintoarca in tara sa. Dumneavoastra, insa, ati preferat sa puneti intrebarea pe un forum romanesc si, in consecinta, ati primit un raspuns pe masura. La ce v-ati fi asteptat de la noi, romanii, care, se stie, suntem (unii) ospitalieri, francofoni, americanofili, homofobi si coprofagi!
O a doua greseala ati savarsit-o postand intrebarea la rubrica "barfe", cu toate ca la aceasta rubrica se dezbat numai aspecte cu aroma de I.N.M. si iz de barou. Dupa cum, la rubrica "va place sportul", se discuta numai despre dimensiunea juridica a fenomenului fotbal, iar la sectiunea "sa ne descretim fruntile" sunt postate numai bancuri cu avocati, notari si alti breslasi din domeniul juridic.
In concluzie, eu cred ca v-ati inselat asupra specificului acestui forum.
In incheiere, doresc sa mentionez ca pe acest forum raspund si profesionisti foarte bine pregatiti, nu numai mascarici si persoane care barfesc la toate subiectele, astfel incat, daca veti avea nevoie vreodata de un sfat juridic, nu intarziati sa apelati.

Cu stima,
Lmihai

P.S. Potrivit dispozitiilor art. 3 alin. (1) din Legea nr. 82/1991R, contabilitatea se tine in limba romana si in moneda nationala. Prin exceptie, pot fi utilizate si cifre arabe.

minodora

Post by minodora » 23 Jan 2006, 11:26

Vorba lui Marius:
Haideti fratilor inapoi la penal!

Krondet

Re: Dreptul de a vorbi si gandi romaneste

Post by Krondet » 26 Jan 2006, 08:22

AIVIL wrote:Inca de la inceput va spun ca apreciez persoanele care cunosc mai multe limbi,mai ales de circulatie internationala!
Recunosc faptul ca daca tintesti spre ucuparea unei functii mai ales in cadrul unei companii internationale,necunoasterea unei limbi straine constituie un mare handicap.
Ce nu inteleg eu este, de ce odata ajunsi in acele functii,romanii nostri ne obliga si pe noi executantii sa intelegem si sa ne exprimam in limba straina respectiva?!
no, gandesc si eu ca tot Romanul impartial:
- pentru ca, fiind in functie de executie, mai esti nevoit sa cauti in materiale specifice....Standarde, proceduri, etc...din UE! Chiar si prietenul comun -Google, gaseste mai multe in limbi straine decat in limba romana.
- daca este o firma internationala, in mod inevitabil mai vine CFI-ul, Auditul de la "centru", cu posibilitatea sa fie tot straini...iar Executantul ar trebui sa stie ce sa raporteze, nu?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests