De-ale CSM -

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
Post Reply
attorneyatlaw

De-ale CSM -

Post by attorneyatlaw » 09 Jan 2006, 12:52

Plenul, cu unanimitatea voturilor membrilor prezenti, si-a insusit nota Directiei resurse umane si organizare, in sensul acordarii posibilitatii candidatilor care indeplinesc conditiile prevazute de art.10 alin.5 din Regulamentul privind organizarea si desfasurarea concursului de admitere in magistratura, de a ocupa un post de procuror dintre cele care au ramas neocupate in urma desfasurarii concursului. Repartizarea va avea loc astfel: prioritate vor avea candidatii care au concurat initial pentru posturile de procuror, urmand ca cei care au concurat pentru posturile de judecator si care au obtinut nota peste 7, sa fie repartizati dupa afisarea rezultatelor finale.

aiurel

Post by aiurel » 09 Jan 2006, 13:53

Romanism.
8O 8O 8O

ss

Post by ss » 09 Jan 2006, 14:29

Decizia CSM mi se pare corecta.In conditiile unei lipse acute de procurori/judecatori in toata tara, e normal sa li se ofere aceasta posibilitate celor care neprinzand locuri la jud.(au fost numai 70 de posturi) si care indeplinesc conditiile ptr. a fi admisi sa poata opta ptr. posturi de procurori(mai ales ca urmatorul examen va fi peste un an).
Problema este alta-posturile la procurori sunt mult mai bune ca cele ptr. judecator.Din experienta proprie,stiu ca un transfer,delegare/detasare le obtii mult mai usor ca procuror-exceptand Bucurestiul (ex. la noi la sect. 4 si din ce stiu la celelalta sectoare schemele sunt cam pline),in tara este nevoie urgenta de procurori(mai ales in resedintele de judet),asa ca cei picati initial la jud. nu vor regreta.Cei admisi la judecatori (am vazut lista cu posturi),cu unele exceptii vor pleca in localitati mici de unde (dat fiind lipsa unor inlocuitori) cu greu vor pleca(ceea ce nu-i prea usor ptr. oameni cu 5 ani vechime,de regula avocati care si-au cam facut un rost).Ve-ti face naveta la greu,asa ca din experienta va spun,ganditi-va foarte bine inainte de optiuni(vizitati instantele care vreti sa le alegeti,vedeti cum sunt presedintii ptr. ca de ei atarna avizele de plecare,cum stau cu personalul etc),altfel riscati o alegere gresita .Am colegi care dupa 3 ani si acum nu au putut pleca,unii chiar si-au cam distrus viata personala.
Poate ca ar trebui sa li se ofere tuturor celor admisi posibilitatea de a opta (in ordinea mediilor)ptr. un post de jud./proc. indiferent de inscrierea initiala,asa ar fi mult mai corect.

claire

Post by claire » 09 Jan 2006, 16:13

ss, stii sigur ca urmatorul concurs :?: :idea: pe post va fi peste un an?
Ai dreptate in privinta posturilor de procuror. Sper sa nu ai dreptate in privinta concursului.[/b]

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 09 Jan 2006, 16:30

da, e postat deja pe si-ul CSM la nouitati, calendarul de organizare a concursurilor/examenelor pe anul urmator.
Admiterea in magistratura este programata pentru dec. 2006, 1-15 decembrie

claire

Post by claire » 09 Jan 2006, 22:06

Multumesc pentru informatie, "Attorneyatlaw". A trebuit sa ies de pe site si nu am observat decat acum raspunsul. Voi pleca in cautarea timpului pierdut.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests