Proba scrisa - admiterea in Baroul Bucuresti

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
Post Reply
silviaburecu

Proba scrisa - admiterea in Baroul Bucuresti

Post by silviaburecu » 20 Jun 2004, 20:02

Poate cineva sa ma lamureasca care esta modalitatea de sustinere a probei scrise pt. admiterea in Baroul Bucuresti? Eu stiam ca sunt grile, dar am auzit si alte variante.

Alta intrebare: care ar fi cea mai probabila data a organizarii examenului de admitere? Secretariatul uar este f. secretos in aceasta privinta.

Multam frumos :)

silviaburecu

Post by silviaburecu » 21 Jun 2004, 13:03

CE MAGARIE!

Am sunat astazi la 10:00 la secretariatul Baroului Bucuresti si mi-au spus ca examenul de admitere in profesie este pe 20 NOIEMBRIE 2004 si ca inscrierile incep pe 15 iulie. Pana acum totul e ok.

Sun la 14:00 pt. alte detalii si o voce recalcitranta ma anunta, printre altele, ca nu s-a stabilit inca data. I-am spus ca tot cineva din secretariat mi-a dat o data exacta si suparata mi-a zis sa mai sun in septembrie pt. amanunte.

Pacatosii de noi! Cum indraznim sa sfidam Marele Barou?!

andre

Post by andre » 21 Jun 2004, 18:01

8O

andre

Post by andre » 21 Jun 2004, 18:04

mai astia nu sunt normali la cap. eu stiam ca examenul va fi in septembrie !...
l-au amanat cu 2 luni ?!!!!

maine ma duc la barou ... :x

silviaburecu

Post by silviaburecu » 09 Aug 2004, 11:18

ATENTIE!

silviaburecu

ACTE NECESARE ADMITERE BAROUL BUCURESTI

Post by silviaburecu » 09 Aug 2004, 11:19

ACTE NECESARE PT. INSCRIEREA IN BAROUL BUCURESTI publicate pe site-ul www.baroul-bucuresti.ro:


1. Doua cereri adresate (scrise pe imprimanta - tehnoredactate) in doua dosare cu sina

a. Decanului Baroului Bucuresti
b. Presedintele UNBR

2. Cate doua copii xerox:

a. Adeverinta licenta
b. Foaie matricola
c. Cazier
d. Certificat de nastere
e. Certificat de casatorie
f. Buletin de Bucuresti (mutatie sau viza flotant pe o perioada de minim 1 an)
g. Adeverinta medicala
h. Recomandare (formular tip, se ridica de la Baroul Bucuresti) de la un avocat cu minim 8 ani vechime, care sa aiba dreptul de a pune concluzii la Curtea Suprema de Justitie
i. Indrumare (formular tip, se ridica de la Baroul Bucuresti) de la un avocat cu minim 8 ani vechime, care sa aiba dreptul de a pune concluzii la Curtea Suprema de Justitie
j. Declaratie pe propria raspundere sau dovada ca nu v-ati inscris in alt Barou din tara
k. Negatie de la Baroul de domiciliu - pentru solicitantii din provincie

Program de inscriere: 8:30 - 11:30

BAFTA!

michell

Post by michell » 29 Aug 2004, 22:31

Din ce stiu eu se pare ca inscrierile se vor inchide undeva in jurul datei de 10 Oct.2004 iar examenul se va sustine in jurul datei de 24 Noiembrie 2004. In Septembrie, am inteles ca se va stabili programa si modalitatea de examen. Cel putin asa mi-a spus o secretara de la Barou.

defacto

Post by defacto » 30 Aug 2004, 21:34

Salutare. Eu daca vreau sa ma prezint la examen ptr un barou din provincie ce conditii trebuie sa indeplinesc ?
care e treaba cu avocatii? prima data trebuie sa iei examenul si apoi sa faci stagiul ?nu cunosc procedura, deloc..
multumesc ptr explicatii

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests