O mie de poliþiºti penaliºti, transformaþi în procurori

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
mariusms

Post by mariusms » 15 Dec 2005, 19:46

.......si daca tot e democratie "originala", atunci de ce sa nu votam procurorii si judecatorii, ca pe primari, parlamantari si, nu in ultimul rand, ca pe presedinte. :grin:

Vorbind serios, procurorul stagiar invata de la un alt procuror cu vechime si experienta. Politistul care abia a terminat Academia, invata de la cei cu vechime. Sa nu incurcam borcanele, ca iese un amalgam nefericit. :mrgreen:

serafim

Post by serafim » 15 Dec 2005, 20:33

:evil: da sunt de acord sa fie procurori daaaaar cu conditia sa dea examen ca tot restul lumii !!!
de ce eu cu 8 ani vechime si scoli peste masterat nu pot sa am acelasi drept ca "superpolitistul" ???? de ce ??? ca ala are doua perechi mde "c...e" si eu...nici macar o pereche ????? :grin: :-( :-( :-( :-(

mariuca

Post by mariuca » 15 Dec 2005, 22:03

nu am nimik impotriva ...cunosc politisti care "mananca penalun si procedura pen. pe paine" ... pe de alta parte nu a spus nimeni cum se vor transforma cei 1000 de politai in procurori...adica mai mult ca sigur vor exista niste selectii riguroase....nu va accede oricine in functia de procuror....
serafime te plangi ca ai 8 ani vechime ...etc.... ff bine dar cate dosare penale ai rasfoit? un politist viseaza numai dosare penale... serafime in penal si nu numai practica este muma invataturii..poti avea si 10 masterate fara practica degeaba :-D
daca sunt buni este ok ..toata stima....si cred ca ati observat si aci pe forum ca sunt fff bine pregatiti...nu se joaca ci glumesc :-D

serafim

Post by serafim » 16 Dec 2005, 00:15

:-D :-D :-D :-( :-( :-( :-D :-D :-D Mariuca prin asta vreau sa arat ca...ma sparg de ras in sensul ca plang de ras !!!!!

Te rog fi atenta cand imi interpretezi emoticon-urile ( iti trebuie putina imaginatie ..."bolnavicioasa " chiar....as putea spune .... :-D :-D :-D )
nu m-am vaitat ca...am 8 ani vechime ci ca nu am nici macar "o pereche de oute !!!!!" daramite...doua perechi !!!! ca altii ( cei cu PCR - Pile Cunostinte Relatii si stii foarte bine ca se mai uziteaza !!!)

siiii chiar asa...un politist viseaza numai dosare penale ?!?!? :-| :roll: :-| SARACII mi-e mila de ei !!! :skul:

Daca bine aqi observat n-am nimic impotriva celor care stiu !!!!
Daca stie omul...de acord facase si Dumnezeu nu doar procuror daaaar daca Nu !!!! ...sa stea acasa in banca lui...
si hai fi sincera ... :-P cunosti si tu oameni slab pregatiti :mrgreen: in cadrul Politiei !!!! ( am avut si eu colegi care la UP cand aveam de pregatit un referat si de completat toate formularele de rigoare / declaratii etc./ ) au copiat toti de la un coleg de-al lor care intradevar STIA avea penalul in degetul mic ( dar era incadrat mult inferior acestora...) daaaar au uitat sa-i stearga numele de pe referat si astfel profesorul s-a trezit cu 30 de lucrari ( identice-xerocopiate ) facute de studentul Popescu !!! :-D :-D :-D
macar prima pagina daca o schimbau si-si treceau propriul nume.....
NO COMENT !!!!
siii apropo nu m-am referit la masterate citeste mai atent.... :grin: :-D :-D :-D

mariuca

Post by mariuca » 16 Dec 2005, 08:23

(off topic!) serafime nu stiu maica ce ai vrut sa spui cu :-D :-D :-D :-( :-( :-( :-D :-D :-D !!! ?????
hotaraste-te si tu ori razi ori plangi ca m-ai derutat ...ahahaha

Luana

Post by Luana » 16 Dec 2005, 10:00

Nea Traian a facut o gluma, in stilul lui caracteristic, iar noi am luat-o in serios. Tztztztz, urat din partea noastra :-D

serafim

Post by serafim » 17 Dec 2005, 12:20

:mrgreen: Mariuca asta era scopul...SA TE DERUTEZ !!! :-D :-D :-D
:-( :-( :-( :-D :-D :-D

serafim

Post by serafim » 17 Dec 2005, 12:23

:-D :-D :-D Luana :grin: din pacate :grin: muuulte din glumitzele celor care ne/ne-au condus se /sau adeverit !!! :mrgreen:

parole

Post by parole » 17 Dec 2005, 14:11

Cea mai ingusta si mai daunatoare solutie! Cine pretinde ca militienii ar trebui sa intre in parchete pt ca sunt bine pregatiti fie se concepe drept etalon de valoare pt breasla militaiului, ori e lovit cu leuca ignorantei.

La Parchetul de pe langa TB sunt dosare penale pe talharie si furt calificat ce in mod normal nu ar tebui sa puna probleme, dar pentru ca materialul probator strans de militai este ingrozitor lucrurile stationeaza.
Incadrarile juridice facute de militai sunt incomplete. Si asta pe normele codului penal; de procedura nici nu mai vorbim.

O idee proasta, distrugatoare pt interesul general al societatii, inechitabila; daca vor sa intre in magistratura sa-si miste dosurile puturoase la INM; iar de facultatile lor de drept si practica lor electrizanta in penal scutiti-ma;

Lucrurile astea nici nu ar trebui sa ne ocupe timpul; sunt aberatii basesciene.... te doare capul de cata prostie exista in tara asta...

comisar

Post by comisar » 17 Dec 2005, 15:50

Baiete de unde ai venit,cred ca te-a lovit soarele in cap de spui numai prostii si nu stii unde te afli.
1.militieni de care vorbesti sunt politisti acum foarte bine pregatiti (au dat examen la intrarea facultate cu 14 pe un loc,nu concurs de dosare,asta asa numai pentru tine)in penal si procedura,nu confunda ce vezi pe la televizor agentii de ordine ori circulatie care dau amenzi la betivani si scandalagii cu profesionisti de la compatimentele operative.
2.Incadrarea juridica a faptelor inca de la inceperea urmaririi penale o face procurorul,politistul doar propune solutii si atit.
3.Pune mina pe carte ca esti depasit de situatie,iar daca mai debitezi asemenea prostii la adresa politisitlor poti so faci dar cu argumente solide,e foarte usor sa stai in tribuna ia intra un minut pe teren si pe loc iti vine mintea la cap
si pentru Seby contabilul,pentru linistea ta sectoristi de care ai amintit au toti facultati din astea care au facut si cei de pe aici.
p.s Chiar nu este nici un procuror pe aici,sa spuna si el ceva

parole

Post by parole » 17 Dec 2005, 16:04

comisare stiu f bine despre ce vb; ia-i pe "militieini" intr-un sens metaforic. Nu asta importa ca sunt militieni sau politisti. Importa ca sunt neseriosi, mediocri si neprofesionisti. Ti-o poate confirma oricine din sistem. Poate esti un profesionist adevarat, nu stiu, nici nu ma iintereseaza... militaii sunt mici si josnici; nici nu mai discut pe subiectul asta...

Si in ce priveste parerea procurorilor, iti garantez ca sunt stupefiati doar de simpla vehiculare a unei asemnenea idei... haideti sa fim seriosi... procurori sunt procurori cu bunele si relele lor iar politistii raman militai...
si cu asta basta... haideti incheiati bancul cu militai si treceti la treburi importante....

ildi

Post by ildi » 17 Dec 2005, 16:24

Parole, esti tare suparat azi, ai dat examen pe post?

bog28

Post by bog28 » 17 Dec 2005, 18:55

Propunerea lui Mr. T. nu numai ca este absurda dar si NELEGALA.
Modalitatile de primire in magistratura sunt clare si prevazute de lege.
1. admitere Inm
2. concurs direct pe post, cu 5 ani vechime in profesie juridica.--Or, dupa cunostintele mele, meseria de politist nu este profesie juridica
3. primirea in magistratura a fostilor magistrati.
....

Asa ca numirea a 1.000 sau 10.000 de politisti ca procurori ar fi vadit nelegala.

Oricum Nea Traian ne-a aratat in diferite randuri ca stie sa dribleze legea si va veni el si cu o propunere pentru a sustine ideea sa.

bog28

Post by bog28 » 17 Dec 2005, 19:00

Propunerea lui Mr. T. nu numai ca este absurda dar si NELEGALA.
Modalitatile de primire in magistratura sunt clare si prevazute de lege.
1. admitere Inm
2. concurs direct pe post, cu 5 ani vechime in profesie juridica.--Or, dupa cunostintele mele, meseria de politist nu este profesie juridica
3. (re) primirea in magistratura a fostilor magistrati.


Asa ca numirea a 1.000 sau 10.000 de politisti ca procurori ar fi vadit nelegala.

Oricum Nea Traian ne-a aratat in diferite randuri ca stie sa dribleze legea si va veni el si cu o solutie si pentru asta. SUPER TARIAN :!:

Iar in discutii referitor la cat de "penalisti" sunt sau nu copper-ii, nici nu mai intru.

Politistul opereaza mai mult cu penalul si mai putin cu procedura penala.
Chiar mi-ar placea sa vad un politai, procuror de sedinta :lol:

elecktra

Post by elecktra » 18 Dec 2005, 20:07

Daca este bun ce-l retine sa dea examenul (militzian sau politzai)?! Daca nu vor examen....atunci pardon :-?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests