Bani pentru forum?

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
nicuvar

Bani pentru forum?

Post by nicuvar » 11 Oct 2005, 08:46

Prins cu fel de fel de discutii, am trecut cu vederea ce a spus un coleg: "nicuvar consider ca ar trebui sa fie mai obiectiv si mai rational pt ca nu el aduce bani acestui site". Doar acum mi-am dat seama cat de ineficient si inutil sunt, din punct de vedere economic, pentru acest forum. :lol:
Nu am inteles prea bine cum poti aduce bani acestui site, dar ma gandesc ca poate sunt si altii in situatia mea.

norocel

Post by norocel » 11 Oct 2005, 08:47

Nu stiu cine a scris asta si nici cum si cine aduce bani acestui forum.
As fi si eu curios sa aflu.
Stie cineva?

croc

Post by croc » 11 Oct 2005, 08:56

habar nu am;

norocel

Post by norocel » 11 Oct 2005, 09:10

Am dat de curiozitate o cautare si uitati ce am gasit:
Lawprofile wrote:nicuvar consider ca ar trebui sa fie mai obiectiv si mai rational pt ca nu el aduce bani acestui site ci persoanele tot mai numeroase care posteaza pe forum si care nu sunt obligate sa suporte replicile gen "vacanta mare" pe care acest moderator le emite.
Tu il iei in serios pe Lawprofile?
N-ai observat ca majoritatea forumusitilor il evita si prefera sa nu-si mai spuna parerea in legatura cu subiectele la care intervine?

nicuvar

Post by nicuvar » 11 Oct 2005, 09:13

Am crezut ca poate este vorba de o taxa pe care nu am platit-o si ma voi trezi intr-o zi cu "acces denied" ...

croc

Post by croc » 11 Oct 2005, 09:17

:-D :-D :-D

acces denied la posturile lui law, poate; :lol:

toata lumea isi doreste asta :mrgreen:

krisstina

Post by krisstina » 11 Oct 2005, 09:20

Eu nu vreau sa plece nimeni, nici Lawprofile, chiar daca nu prea e de treaba.

maxxim

Post by maxxim » 11 Oct 2005, 09:26

Daca numele l-ar reprezenta!? Ar fi foarte bine! :evil: :evil: :evil:

:( Ce rau sunt!
:floare: :floare: :floare: pentru domnite.

norocel

Post by norocel » 11 Oct 2005, 09:30

Nu-i vorba ca n-ar fi de treaba dar mesajele lui iti creeaza o stare de disconfort.
Nu-l intereseaza ce scriu ceilalti asa ca nu prea poti purta un dialog cu el, motiv pentru care eu m-am obisnuit sa-i cam trec cu vederea mesajele.
Am vazut ca si altii procedeaza la fel.

denominatus

Post by denominatus » 11 Oct 2005, 09:42

Propunem mai multe variante:

varianta 1:
:mrgreen: publicitatea e sufletul comertului.
test de acuitate vizuala: cate reclame gasiti pe o pagina?
:-D

Varianta 2: cineva colectioneaza perlele de pe forum si va scoate o carte "din putzul gandirii juridice la romani".

Eu nu ma supar.
La urma urmei, forumul sunt eu. Si tu. Si tu. Biiiine, hai si tu.

Ca daca nu e al meu, atunci e al urmasilor urmasilor urmasilor vostri.

alcali

Re: Bani pentru forum?

Post by alcali » 11 Oct 2005, 11:10

nicuvar wrote: nu el aduce bani acestui site
[img]http://www.smileyville.net/user/ban.gif[/img]
tu poti aduce ban pe site,numai ca e dintr-acela pe care nimeni nu il vrea pentru ca ... nu se poate cheltui.[img]http://www.smileyville.net/user/banned.gif[/img]

flaviusnet

Re: Bani pentru forum?

Post by flaviusnet » 14 Oct 2005, 13:51

pai bannerele care apar pe site costa direct prop cu nr de membri care acceseaza site-ul.este cam acelasi principiu care se aplica la televiziuni.asa ca intr-un fel,noi chiar aducem bani pt site-ul asta...vrenm banii inapoi!!!!!!!!!!!!!!!!!! :grin:

sebi77

Post by sebi77 » 14 Oct 2005, 14:07

Daca e vorba de BANI ma inscriu si eu....! :-D ... Evident sa primesc!

costy81gl

Post by costy81gl » 14 Oct 2005, 16:01

Banii vin din reclamele de pe site.

De exemplu am afisat timp 2 saptamani reclame de le neogen.ro dupa primul mesaj din fiecare topic. Dupa 2 saptamani am adunat fabuloasa suma de 82.000 de lei vechi (8 RON). De aici mai trebuie scazute si niste impozite(10%). Acum, dupa ce m-am lamurit, am scos reclamele alea.

Legat de "cine aduce mai multi bani forumului", raspunsul este urmatorul:

1) cine scrie mai multe mesaje. Desi nu pare logic, cu cat forumul este mai mare, cu atat mai mari sunt sansele sa vina mai multi vizitatori care cauta ceva pe google, yahoo sau msn, indiferent de calitatea mesajelor. Insa daca forumul contine obscenitati vor veni vizitatori care cauta bancuri sau poze cu femei, daca mesajele sunt la obiect, vor veni avocati, judecatori, studenti,etc.
2) cine pune titluri interesante mesajelor. Acum cateva zile cineva a postat un mesaj cu titlul "Ce parere aveti de cazul Romanita Iovan?". Ieri, acest mesaj a adus sitului 100 de vizitatori. Toti care au cautat pe google termenul "Romanita Iovan" au vazut situl www.avocatura.com pe primul loc.
Deci mesajele care aduc mai multi vizitatori, vor aduce mai multi bani din reclame, insa ma intereseaza calitatea traficului pe site mai mult decat cantitatea.

flaviusnet

Post by flaviusnet » 14 Oct 2005, 19:36

cu privire la modurile de atragere a vizitatorilor,ai dreptate.daca punem titluri care au in continut cuvinte obscene atragem prin aceasta(involuntar) pustani si onanisti.daca vrem sa facem asa,atunci trebuie sa gandim si niste reclame de gen(vanzare produse sexuale etc)
daca punem titluri sau discutam pe teme juridice atragem publicul pe care ni-l dorim, dar nu cred ca mai putem sa plasam reclame de genul pescuitul sportiv in romania.mai ales ca tu,costy ai spus ca banii care vin pana acum din bannere sunt insuficienti.
chiar ma intrebam de ce nu ai spus pana acum ca e asa ieftina o pancarda, ca imi faceam si eu reclama.... :grin:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests