cum sunt tratati proaspetii judecatori

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
norocel

Post by norocel » 11 Oct 2005, 14:39

Asa este.
Depinde de judecator.
Am vazut judecatori care impun respect si altii la care, in timpul sedintei, toata lumea tipa la toata lumea.
Si asta nu depinde de varsta judecatorului ci de modul in care stie sa se impuna.

fira

Post by fira » 11 Oct 2005, 14:51

asta tine de faptul ca inca traim in copac, situatiile in care judecatorul trebuie sa se impuna ar trebui sa fie cu titlu de exceptie, ca doar sala de sedinta nu e cazarma

norocel

Post by norocel » 11 Oct 2005, 14:58

Oricat ai vrea sa faci abstractie, nu se poate sa nu te gandesti ca nu te poti astepta la prea mult de la cei care vin sa se judece pentru ca au de impartit doua linguri si o perna.
Litigiile intre oameni civilizati, sunt totusi mai rare in civil (prin opozitie cu comercialul).

nicuvar

Post by nicuvar » 11 Oct 2005, 15:27

Norocel wrote:Oricat ai vrea sa faci abstractie, nu se poate sa nu te gandesti ca nu te poti astepta la prea mult de la cei care vin sa se judece pentru ca au de impartit doua linguri si o perna.
Litigiile intre oameni civilizati, sunt totusi mai rare in civil (prin opozitie cu comercialul).
Problema e ca ajung aproape toate, in prima instanta, la acelasi judecator. In aceeasi sala se judeca si cei cu doua linguri si o perna si in comercial, pentru un pic sub 1 miliard.

norocel

Post by norocel » 11 Oct 2005, 16:30

Da ajung in aceeasi sala si dupa ce judecatorul si-a epuizat nervii cu cei cu lingura (ati vazut cam cum se desfasoara audierea martorilor in astflel de cauze), nu mai are rabdare cu oamenii civilizati.

minodora

Post by minodora » 11 Oct 2005, 21:05

Da, se mai intampla si asta. Eu ma mir ca au, totusi, foarte multa rabdare. Sa ai 70 de dosare in complet de dupa-amiaza...
Si ca avocat e greu sa stai acolo, venit de dimineata, dar ... cred ca nu se compara.

dibmar

Post by dibmar » 11 Oct 2005, 22:32

Cu tot respectul dar daca se rezuma totul la "o lingura si o perna",eu le cedez pe amandoua;INSA cand exista riscul de a-ti pierde casa,si te vezi aruncat in strada cu un copil de 13 LUNI,chiar nu stiti ce mai cauta in insatanta acel justitiabil?,-mai ales ca acel jude" saracu "a avut foarte multe cauze,si a gresit dand o astfel de solutie -probabil se mai gandea la lingura ......sau de ce nu la perna....
In cazul asta chiar nu merita sa inveti pt.a ajunge ....
Sau de ce sa nu-i lasam sa doarma in timpul sedintei,asa cum se intampla la ICCJ!
Ori tocmai asa s-a pus problema "ca isi bat joc de unii...mai tineri",care au 70 de cauze,iar alte sali sunt goale;OARE nu mai existau judecatori in acea insatanta?

noemi

Post by noemi » 12 Oct 2005, 11:39

Eu am vazut de curand un judecator tanar - chiar foarte tanar, as spune - punand-o la punct pe o doamna avocata ceva mai in varsta, dar foarte obraznica. Si a pus-o la punct pentru ca era foarte bine pregatit, pe chestii de procedura. Si, desi sunt de cealalta parte a baricadei(adica avocat), mi-a picat grozav de bine pentru ca era un tanar! Si inca unul pregatit! Adica si tinerii pot !

dibmar

Post by dibmar » 13 Oct 2005, 02:16

Ei ! ! ! Altfel suna ! "judecator bine pregatit"-bravo lui.

papagalul

chiar asa, oare merita???

Post by papagalul » 25 Jan 2006, 23:27

"Nu stiu ce stiti voi dar eu am vazut cum se procedeaza intr-un loc si m-am gandit ca merita ca toata lumea sa stie!
Ceva de genul: ASA NU!
In urma intregirii echipei s-a considerat ca este utila infiintarea unui nou complet, complet pe care intra judacatorii stagiari si care au parte de munca dupa ora 17 iar la 9 seara mai erau 31 dosare civile! In conditiile in care a doua zi mergi la programul normal de la 8.
Va mirati si va ganditi ca poate nu erau sali?! Va spun eu: era doar o sala ocupata si 4 libere!
Asta e un simplu exemplu din lungul sir de umilinte pe care acestia trebuie sa-l suporte
Ma gandesc: merita sa inveti si sa te zbati pentru asta?! ma apucasem de invatat pentru noul examen dar parca......locul meu e mai caldut."
As mai adauga si situatia in care un jud face naveta zilnic sa zic cam 120km, uneori chiar mai doarme in acea localitate ca doar are dosare pana la ora 18 a doua zi iar dupa sedinta trebuie sa-si faca si condica, asa se face ca mai ajunge acasa dupa 3 zile.
OARE MERITA???

Krondet

Post by Krondet » 26 Jan 2006, 08:26

carcotasha wrote:cum sunt tratati tinerii judecatori? cu neincredere. de catre justitiabili, avocati, colegii mai in varsta. cat despre conditiile materiale, sa recunoastem, sunt la fel de proaste, indiferent de vechime...
nu neaparat...
daca tinerii judecatori sunt pregatiti profesional, si au in spate cativa ani de avocatura, vor avea parte atat de increderea avocatilor-fosti colegi, cat si a judecatorilor-noi colegi!
Este vorba de seriozitate la locul de munca

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 26 Jan 2006, 09:22

asa crezi tu.
de regula judecatorii cam au boala pe avocati si nu prea dau doi bani pe ei (asta pentru ca in orice padure exista uscaturi iar in minte nu-ti raman avocatii destepti ci numai aia care habar nu au ce mormaie in fata ta)
Eu cred ca optica tine de om. Asa incat, de fapt, totul se rezuma la noroc. Ai noroc sa gasesti la instanta colegi care sa fie "oameni" e OK. Daca nu... inveti sa traiesti si cu asta. Sau nu.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests