cum sunt tratati proaspetii judecatori

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
elecktra

cum sunt tratati proaspetii judecatori

Post by elecktra » 30 Sep 2005, 09:13

Nu stiu ce stiti voi dar eu am vazut cum se procedeaza intr-un loc si m-am gandit ca merita ca toata lumea sa stie!
Ceva de genul: ASA NU! :-?
In urma intregirii echipei s-a considerat ca este utila infiintarea unui nou complet, complet pe care intra judacatorii stagiari si care au parte de munca dupa ora 17 iar la 9 seara mai erau 31 dosare civile! In conditiile in care a doua zi mergi la programul normal de la 8.
Va mirati si va ganditi ca poate nu erau sali?! Va spun eu: era doar o sala ocupata si 4 libere!
Asta e un simplu exemplu din lungul sir de umilinte pe care acestia trebuie sa-l suporte :-x
Ma gandesc: merita sa inveti si sa te zbati pentru asta?! ma apucasem de invatat pentru noul examen dar parca......locul meu e mai caldut.

erc

Post by erc » 30 Sep 2005, 10:25

PAREREA MEA:
INTRE A FI JURIST, AVOCAT, NOTAR SAU JUDECATOR EU ALEG AVOCATURA. ESTI INDEPENDENT, ITI FACI SINGUR PROGRAMUL, AI O MARE LIBERTATE DE MISCARE. SIGUR NICI CALITATEA DE NOTAR NU ESTE DE LEPADAT INSA "PRETUL" E CAM MARE
DACA NU MA INSEL JUDECATORUL DA SENTINTA IN FUNCTIE DE DOVEZILE DIN DOSAR SI .. PROPRIA CONSTIINTA. NU INNEBUNITI?

dibmar

Post by dibmar » 01 Oct 2005, 20:00

Cu toata stima , dar in acest caz ar trebui sa citez"inchidem toate instantele"(si in acest caz te intreb ce vei face cu libertatea de avocat),asa a spus cineva si drept a vorbit,pt a se angaja judecatori"curati "si de ce nu tineri ,de ce cei mai cu "vechime "sa-i "exploateze" pe ceilalti?
Eu va sfatuiesc SA INVATATI SI SA LE LUATI REPEDE LOCUL...,si sa" NU INNEBUNITI",mai ales ca unii sunt corecti,probabil cei care intr-adevar au invatat.

elecktra

Post by elecktra » 04 Oct 2005, 13:30

Ce vis.....ce frumos...dar tocmai mi-ai amintit de ex-ministra justitiei care a spus despre noi, pe un post tv, ca suntem o generatie de prosti si ca ea s-a straduit sa-i tina pe cei mai experimentati pe functie tocmai din cauza asta. Sut si persoane de la care avem ce invata, nu zic "nu", dar nu cred ca sunt ei dispusi sa dea o mana de ajutor in sensul acesta (poate un sut in..... :grin: )

dibmar

Post by dibmar » 05 Oct 2005, 01:17

"Meseria se fura ,nu se invata "
-eu incercam sa te incurajez sa inveti pt.ca spuneai ca"nu merta sa inveti si sa te zbati...",este clar ca trebuie sa va ajutati singuri,...si poate furati si meseria de judecator.

denominatus

Post by denominatus » 05 Oct 2005, 11:27

dibmar wrote:"Meseria se fura ,nu se invata "
[...] si poate furati si meseria de judecator.
parca vad titlu in ziar, si seara la pro tv:
"Tanar judecator surprins in flagrant delict de furt de meserie. Pagubitul se constituie parte civila."

:)

sechmet

Post by sechmet » 05 Oct 2005, 11:43

:-D :-D :-D

nicuvar

Post by nicuvar » 05 Oct 2005, 11:57

elecktra wrote:... dar nu cred ca sunt ei dispusi sa dea o mana de ajutor in sensul acesta (poate un sut in..... :grin: )
Pai asta inseamna un pas inainte... :lol:

simmy

Post by simmy » 06 Oct 2005, 10:02

Eu stiam ca e un salt inainte....
E mai mult decat un pas..... incep sa fiu iar plina de speranta...
Primarul de la noi din oras ne-a urat un an plin de sperante, la inceputul anului, apoi de 1-8 martie acelasi mesaj... o primavara plina de sperante .... oare o fi de bine sau ne injura ?

:grin: :grin: :grin:


:floare: :floare: :floare:

carcotasha

Post by carcotasha » 08 Oct 2005, 14:14

cum sunt tratati tinerii judecatori? cu neincredere. de catre justitiabili, avocati, colegii mai in varsta. cat despre conditiile materiale, sa recunoastem, sunt la fel de proaste, indiferent de vechime...

sechmet

Post by sechmet » 08 Oct 2005, 14:20

Cu neincredere sunt tratati toti judecatorii, nu numai cei noi sau/si tineri.
Sistemul functioneaza prost si asta este evident pentru oricine.
Cine isi poate permite cauta avocati buni pentru a solutiona litigiile pe cale amiabila, prin mediere.

carcotasha

Post by carcotasha » 09 Oct 2005, 13:43

iata un efect al neincrederii de care ne-am bucura cu totii. daca s-ar duce macar o parte din milioanele de justitiabili la mediere, instantele ar fi mai putin aglomerate :). din pacate, dupa cum spuneai, nu sunt prea multi cei care isi permit sa o faca...

norocel

Post by norocel » 09 Oct 2005, 13:49

Dar multi isi pun deja intrebarea: ce sa mai cauti in instanta daca tot nu ai incredere ca vei obtine o solutie dreapta?

sechmet

Post by sechmet » 09 Oct 2005, 14:09

Saptamana trecuta am vazut intr-o sala de judecata cum "justitiabilul" striga la judecator ca a auzit el ca acum judecatorii sunt slab pregatiti si corupti dar ca merge el la CEDO si se rezolva lucrurile asa ca sa fie atent cum judeca.
Va dati seama ce atmosfera solemna si plina de respect era in sala.

fira

Post by fira » 11 Oct 2005, 14:33

pai isi permite ca daca-i arzi o amenda se duce si te reclama peste tot, ca asa l-a invatat partidul. bataia de joc si lipsa de respect nu e cu sens unic

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests