Denumire improprie a siteului. Recomandari pentru moderatori

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
Post Reply
giovanni

Denumire improprie a siteului. Recomandari pentru moderatori

Post by giovanni » 24 Sep 2005, 23:49

Desi se numeste "avocatura.com" nu exista nici macar o rubrica speciala dedicata exclusiv avocaturii, baroului, etc. In schimb "magistratura" avem la greu. Mar corect ar fi fost poate "magistratura.com". Ceea ce recomandam moderatorilor sau, ma rog, celor care au atributii de acest fel, este crearea unei noi rubrici unde sa putem discuta exclusiv despre admiterea in barou, mai ales ca dupa rezultatele neasteptate la examenul de admitere la institut baroul va deveni in curand subiectul de cea mai mare actualitate.

constable

Post by constable » 25 Sep 2005, 07:24

Eu cred ca domeniul este destul de bine structurat. Exista informatii din plin iar forumul este ok.
Poti deschide un topic destinat admiterii in barou. Cred ca si este asa ceva. Sau adminii pot cauta toate discutiile ce privesc baroul si sa le grupeze intr-un singur topic cum a fost si cu CEDO.

Daca domeniul ar fi destinat numai avocatilor ar pierde vizitatori. Vezi si tu juridice.ro, dreptonline.ro s.a. care nu se ridica la aceeasi valoare.

comisar

Post by comisar » 25 Sep 2005, 09:18

Inclin sai dau dreptate lui Giovani,in prezent forumul este sufocat de subiecte cu "INM" si cred ca propunerea lui Giovanii este pe deplin justificata ca ei sa-si faca un site,daca dintre cei care nu au luat ar pune cite un leu fiecare,ar asigura functionarea site-lui cel putin .....100 ani!!

elis

Post by elis » 25 Sep 2005, 10:32

Cei mai multi utilizatori sunt totusi cei care se pregatesc pentu INM sau pentru examenul pentru admitere in magistratura.
Se discuta spete, se incearca clarificarea unor aspecte controversate din practica si doctrina etc.
Si cei care se pregatesc pentru avocatura pot discuta intre ei si daca nu doresc pot sa nu citeasca sau sa participe la discutiile celor care se pregatesc pentru magistratura.
Nu prea inteleg revolta lui Giovanni.

serafim

Post by serafim » 25 Sep 2005, 11:41

:roll: Giovanni nu te supara dar nu inteleg - citez -"ceea ce recomandam moderatorilor" ?????
cine mai recomanda pe langa tine?????..... sau nick-ul Giovanni reprezinta un cerc de prieteni care folosesc acelasi pseudonim?????

giovanni

Post by giovanni » 25 Sep 2005, 12:20

Pentru Elis: desi ne aflam la rubrica "barfe" nu este vorba despre vreo revolta. Sa fi fost poate termenii prea imperativi... Se prea poate. Este, asa dupa cum rezulta din titlul topicului doar o simpla recomandare. Mai ales ca mai exista multe discutii pe teme avocaturii, iar alte rubrici abia daca au vreo 10 topicuri (deci sunt foarte rar accesate). Propun doar o mica restructurare.

Pentru Serafim: am folosit pluralul ca un "reflex" la modul de sustinere a unor teze al autorilor de drept care achieseaza unui anumit punct de vedere, chiar si atunci cand opinia este unica. Probabil de la prea multa literatura juridica care mi-a cam umplut toata vara.
Ca sa fiu mai explicit, se regasesc formulari de genul: "intr-o opinie..."; "intr-o a doua opinie...", [...] "in ceea ce ne priveste consideram ca..." - desi in acest ultim caz opinia apartine doar unei persoane.

elis

Post by elis » 25 Sep 2005, 12:38

Giovanni wrote: Este, asa dupa cum rezulta din titlul topicului doar o simpla recomandare. Mai ales ca mai exista multe discutii pe teme avocaturii, iar alte rubrici abia daca au vreo 10 topicuri (deci sunt foarte rar accesate). Propun doar o mica restructurare..
Acum am inteles, dar nu pot explica de ce, atunci cand am citit mesajul tau, mi s-a parut ca te nemultumeste ca se discuta despre alte subiecte decat despre avocatura, desi, ma gandeam eu, pe forum fiecare este liber sa discute sau nu despre ceva.
Ce spui tu in lagatura cu gruparea discutiillor despre avocatura, mi se pare corect.
Trimite-i un mp lui Costy si sunt sigura ca se va rezolva.
Nu cred ca are timp sa citeasca tot ce se scrie pe forum.

giovanni

Post by giovanni » 25 Sep 2005, 12:49

Doua vorbe sa mai spun: in primul rand ne aflam la rubrica "barfe", unde atata vreme cat ea exista fiecare isi poate spune parerea liber, singurele limite fiind "ordinea publica si bunele moravuri".
In al doilea rand, am vrut sa spun ca denumirea siteului este in opinia mea si va ramane relativ improprie atata vreme cat nu va fi creata o rubrica speciala pe forum dedicata exclusiv avocaturii, unde sa ne putem plange de dificultatea de a gasi un "maistru" (pt. ca un maestru nu ti-ar cere sume fabuloase pt. indrumare), de dificultatea de a face fata ca mic avocatel printre marii rechini, de dificultatea de a-ti castiga painea la inceput de cariera, de programa incarcata pentru examenul de barou, etc.
Oricine interesat de avocatura care acceseaza pagina pentru prima data si intra pe forum se asteapta ca prima rubrica sa fie "Avocatura"; "Baroul", etc. Iar aceasta nu doar ca nu este prima din lista, dar nici nu exista.
Acestea fiind spuse, de lege ferenda "propunem" o mica adaugire la forum.

Crtistina

Post by Crtistina » 26 Sep 2005, 19:20

Sper ca mesajul meu nu va starni supararea nimanui, dar cred ca observatia lui Giovani este de bun-simt. Este ceva ce toata lumea de pe forum a observat, dar cred ca nimeni nu a indraznit sa "comenteze" :grin: , de teama ca si o remarca sub forma de gluma risca sa fie gresit inteleasa.

Apropo de ultimul mesaj al lui Giovani, cred ca tocmai grijile si frustrarile pe care le enumerai ii fac pe cei mai multi dintre cei care sunt pe forum, sa incerce de atatea ori sa intre in magistratura. Un lucru e clar: cand simti ca ai inghitit destul ori incerci pe cont propriu, ori schimbi macazul cu totul.

De dragul discutiei, eu propun urmatoarea tema: Vocatia pentru a fi avocat sau judecator. Pentru ca in momentul in care esti dispus sa faci saltul dintr-o parte in alta, cu siguranta trebuie sa iti pui si aceasta intrebare.

excalibur

Post by excalibur » 27 Sep 2005, 11:34

Dintre toate posibilitatile pe care le ai dupa ce termini facultatea, magistratura este cea mai ravnita dar este foarte greu sa iei examenul.
In avocatura se intra usor dar nu poti trai din veniturile pe care le obtii ca avocat asa ca revii la examenul pentru magistratura.

TudorB

Post by TudorB » 01 Nov 2005, 09:53

Sitenul lucreaza pe un motor PHPNuke - un cms gratis (gpl) - care se misca cam incet, si pe conexiuni cablu. Nici nu vreau sa ma gandesc cum ar naviga pe site cineva cu dialup!

florian267

Post by florian267 » 01 Nov 2005, 16:10

propun ca site-ul sa se intituleze http://www.avocatura_magistratura_consilierijuridici_notaripublici_executorijudecatoresti_precumsialteprofesiidenaturajuridica.com

poate vor fi multumiti cu totii... :-D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests