Parlament Unicameral

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
michell

Parlament Unicameral

Post by michell » 21 Sep 2005, 08:34

"Presedintele Traian Basescu s-a decis sa organizeze referendum pentru modificarea Constitutiei, in sensul instituirii parlamentului unicameral. El a anuntat ca va incepe consultari pe aceasta tema cu partidele parlamentare si a dat asigurari ca, si daca ele se vor declara impotriva, referendumul tot va avea loc.

Referendumul pe tema modificarii Constitutiei in sensul instituirii unui parlament unicameral va fi organizat chiar daca partidele parlamentare nu o vor. Aceasta pare sa fire decizia definitiva si irevocabila a presedintelui Traian Basescu dupa intoarcerea din vizita efectuata in SUA."

Ei ce ziceti de asta ? Voi vreti parlament unicameral?

elis

Post by elis » 21 Sep 2005, 08:36

Eu da.

adi_avo

Post by adi_avo » 21 Sep 2005, 10:03

da, este preferabil.

constable

Post by constable » 21 Sep 2005, 10:17

Este de preferat in locul adunaturii de acum.

Tare imi este frica de faptul ca si aceasta este o diversiune pentru a abate atentia opiniei publice de la problemele grave cu care se confrunta Romania : saracie, somaj, coruptie si NU SE VA INTAMPLA NIMIC !

adi_avo

Post by adi_avo » 21 Sep 2005, 10:18

Si cam cand vom scapa noi de saracie ...CORUPTIE??? de cea din urma nu se va scapa nicodata, poate diminuata....

constable

Post by constable » 21 Sep 2005, 10:24

Nu am spus ca scapam. Si daca vrei parerea mea eu cred ca mergem spre America de Sud si nu spre Europa.
Nu ai inteles. Sunt de acord cu parlamentul unicameral doar ca nu cred ca se va ajunge la asa ceva. Prea multe interese....

Acum fi sincer ! Daca am fi bogati nici nu ne-ar mai interesa cine si cum conduce... Este ?

adi_avo

Post by adi_avo » 21 Sep 2005, 10:28

Pe mine oricum nu ma intereseaza(din partea mea sa cada toti cei care ne conduk).... ieri ma uitam la stiri si am vazut cum a patruns apa in nu stiu ce vile de miliarde ale unor "oameni cinstiti" ...si mi se "rupea sufletun" cand le vedeam canapelele de piele fina sub apa... :-D :-D

constable

Post by constable » 21 Sep 2005, 10:29

In final spun si eu DA parlamentului unicameral.

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 21 Sep 2005, 10:34

si eu sunt pentru parlamentul unicameral

adi_avo

Post by adi_avo » 21 Sep 2005, 10:40

Ma intreb cam cat ar trebui sa dureze "promovarea" parlam unicam.....mai ales in cea de-a doua Romanie....sau de ce nu chiar si in prima, ca doar n-or fi totzi instruitzi.

Zgabeata_Iftode

Post by Zgabeata_Iftode » 21 Sep 2005, 14:24

Unicameral sau nu pe mine ma deranjeaza in momentul de fata modalitatea de adoptare automata a legilor prevazuta de art.75 alin.2 din constitutie. Este o crasa lipsa de respect pentru contribuabil. Si ma gandesc ca referendu-mul ala ar trebui sa se aplece si asupra acestei probleme intrucat altfel ne vom trezi cu un parlament (unicameral) care va adopta legi in fata televizorului.
In masura in care parlamentul unicameral va fi si mai eficient decat cel actual ma pronunt si eu "pentru"

Parerea mea...

wittmann

Post by wittmann » 21 Sep 2005, 15:27

Nu sunt de acord cu un Parlament unicameral si am sa va spun si de ce:
Modul in care merge Parlamentul nu se datoreaza numarului de parlamentari sau de camere, ci "materialului" din care sunt facuti alesii nostri. Daca partidele politice nu isi schimba criteriile dupa care isi propun candidatii, vom ajunge chiar mai rau: in loc sa avem doua camere care sa lucreze in paralel la proiecte de lege diferite, vom avea una singura care va face ceea ce faceau pana acum doua camere.
Acesta este marea "buba" a sistemului nostru politic: pregatirea parlamentarilor si persoanelor din conducerea institutiilor. Atata vreme cat vom avea un legislativ (sau consilii locale) format(e) din profesori, agronomi, ingineri, doctori sau cantareti, in loc de juristi, lucrurile vor merge lafel de prost. Putem sa trecem la un Parlament unicameral format din 50 de membri, ca tot incet si ineficient va functiona, atat vreme cat sunt alesi oameni care habar n-au de ceea ce inseamna o lege, cum se aplica si cum se interpreteaza. Stiu ca vor fi multi care vor zice ca spun prostii; raman la convingerea ca orice cetatean roman de la maturator de strada pana la profesori cu zeci de doctorate are dreptul de a fi ales intr-o functie publica, insa fiecare din noi are locul nostru in societate. The right man in the right place, spune englezul. In alte tari nici nu poti sa te gandesti sa candidezi si sa la sustinerea partidului ptr. vreun post in legislativ fara sa ai o diploma in stiinte juridice. Peste ani de zile poate vom ajunge si noi la concluzia asta, dar ma indoiesc; in Romania va triumfa in veci spiritul balcanic...

nicuvar

Post by nicuvar » 21 Sep 2005, 17:53

Parlament unicameral. Vot nominal.
Fiecare candidat sa dea dovada ca are cunostinte in domeniul juridic. Ca stie sa citeasca o lege si sa o interpreteze.
Eu nu as vota pe unul care are oi din care face bani ca sa il plateasca pe altul sa o faca in locul lui si apoi face o lege pe care trebuie eu sa o respect si sa o aplic iar el habar n-are despre ce-i vorba.

sofia

Post by sofia » 21 Sep 2005, 18:05

Sunt sincera si recunosc ca imi este indiferent.
Nu stiu daca va fi mai bine sau mai rau si nici macar indicii nu am ca sa-mi fac o parere.
Oamenii politici, stim cu totii, ca mint tot timpul si isi urmaresc propriile interese, asa ca am motive intemeiate sa nu-i iau in serios.

michell

Post by michell » 21 Sep 2005, 18:11

De acord cu tine wittman... Ce ma nedumereste pe mine este faptul ca desi nu se prefigureaza nici un avantaj al parlamentului unicameral, de ce totusi se insista.
Stau si ma intreb de ce cu banii ce ar trebui cheltuiti pentru organizarea referendumului nu se face altceva.
Spre exemplu de ce nu se duc la sanatate acesti bani, sau nu se majoreaza pensiile asa cum ar trebui, etc. Pentru ca mare mi-a fost mirarea cand am auzit o prietena ca bunica ei are o pensie lunara de 50.000 lei vechi. Oare acesti oameni chiar nu mai merita sa traiasca chiar daca au muncit la colectiv?
Parerea mea este ca se incearca o noua diversiune pe fata si inca odata se dovedeste faptul ca noi oamenii obisnuiti nu valoram nimic si ca nimanui nu-i pasa.
Lor sa le fie bine si sa se tina bine in scaune, sa beneficieze de avantaje peste avantaje, ca restul nu mai conteaza.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests