noile tipizate cu regim special

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
Post Reply
sonia_cruceru

noile tipizate cu regim special

Post by sonia_cruceru » 23 Aug 2005, 10:08

Ma poate lamuri si pe mine cineva privitor la aceste tipizate raportat la situatia avocatilor stagiari???
Mai exact, acestea se pot elibera si stagiarilor, sau numai maestrului??

PERSEFONA

Post by PERSEFONA » 23 Aug 2005, 21:16

Au si avocatii stagiari dreptul la formulare tipizate, chiar au obligatia ca dupa inregistrare la Administratia fInanciara sa conduca contabilitate in partida simpla. Trebuie sa mergi la un magazin specializat in distribuirea acestora si iti vor da o lista cu documente pe care trebuie sa le prezinti prima data, acolo vei fi inregistrata si daca ulterior vei cumpara de la acelasi magazin nu va mai trebui decat actul de identitate.

sonia_cruceru

Post by sonia_cruceru » 24 Aug 2005, 15:36

Persefona, eu ma refeream la formularele securizate,eliberate de Baroul Bucuresti, in speta delegatier si contractier!!!

minodora

Post by minodora » 06 Sep 2005, 09:49

Nici stagiarii, nici colaboratorii nu mai au dreptul sa aiba "contractiere" si delegatiere.

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 06 Sep 2005, 12:24

numai baroul bucuresti elibereaza astfel de tipizate. restul barourilor din tara nu
nicaieri in lege nu scrie ca trebuie sa le cumperi de la ei
problema nu e ca nu ai voie sa ai contracte si delegatii proprii ci ca nu ai ce sa faci cu ele cata vreme nu ai voie sa ai clienti proprii

michell

Post by michell » 16 Sep 2005, 22:30

Inseamna ca nu sunteti la curent cu mai vechile lamuriri si anume:
-avocatii stagiari si ma refer in mod deosebit la cei colaboratori, au dreptul sa li se elibereze tipizate de catre Baroul Buc. numai cu acordul maestrului si cu o delegatie eliberata de acesta in sensul ca este de acord ca avocatul colaborator sa poata desfasura si o activitate proprie in cadrul cabinetului spre exemplu
- acesta delegatie trebuie insotita de o imputernicire prin care maestrul da dreptul colaboratorului sa foloseasca stampila proprie, stampila ce trebuie sa poarte in mod obligatoriu mentiune "avocat colaborator".
Conditia este sa fiti cu taxele la zi.

Daca nu credeti mergeti la barou si va veti convinge. Eu ca stagiar si in acelasi timp colaborator am imprimate proprii date de catre barou inca din luna martie.

minodora

Post by minodora » 16 Sep 2005, 22:33

In urma Congresului s-a stabilit clar ca nu mai ai voie, in calitate de colaborator sa ai tipizate proprii.

michell

Post by michell » 16 Sep 2005, 22:35

Atunci imi poti explica faptul ca in urma congresului mi-au fost eliberate noile tipizate?

minodora

Post by minodora » 16 Sep 2005, 22:36

Ai spus ca le ai din martie. Congresul a fost in iulie. :grin:

michell

Post by michell » 16 Sep 2005, 22:38

Iar in luna august, in baza delegatiei eliberata de maestru mi-a fost eliberat cate un carnet de delegatier si contractier.

michell

Post by michell » 16 Sep 2005, 22:42

Nu ai inteles un lucru... colaboratorul isi desfasoara activitatea in cadrul formei de exercitare a profesiei , adica, "avocat colaborator al ...." si are dreptul la clientela proprie in cadrul acestei forme si numai cu acordul prealabil al maestrului, acord manifestat prin eliberarea delegatiei pentru ridicarea imprimatelor de la barou.
Ce-i asa de greu de inteles?

minodora

Post by minodora » 16 Sep 2005, 22:46

Inseamna ca esti mai norocoasa decat mine. Eu sunt colaborator si mie mi-au spus in septembrie ca nu se mai dau pentru colaboratori. Sfatul a fost sa-mi fac cabinet.

michell

Post by michell » 16 Sep 2005, 22:49

E foarte adevarat ca eu le-am luat la inceputul lunii August. Dar tot in urma congresului.
Nu vad de ce nu au vrut sa-ti elibereze.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 6 guests