cota partaj

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
Post Reply
eugenia21

cota partaj

Post by eugenia21 » 19 Aug 2005, 12:19

chiar nu ma ajuta nimeni?
Am primit de la matusa mea o casa.Ea nu a putut face act de donatie pentru mine, pentru ca mai avea o sora, asa ca am facut act de vanzare-cumparare cu intretinere.Eu fiind deja casatorita, fostul sot a fost trecut in acte.Se tine cont de procentul de contributie la dobandirea si conservarea bunului in aceste conditii?(daca nu era casatorit cu mine nu avea nimic, nu ne-a fi permis sa ne cumparam o locuinta pentru ca el este alcoolic si nu aducea banii acasa, fiind im marea parte a casniciei noastre un intretinut).Copilul mi-a fost incredintat mie, dar fie ca are, fie ca nu are servici nu prea plateste pensie de intretinere pentru el, la fiecare 3-4 luni fac plangere la Parchet in acest sens.Partajul s-a definitivat, dar el a facut apel, nefiind multumit de sulta pe care trebuia sa i-o dau.Se poate considera ca doreste o imbogatire fara justa cauza? Pot cere eu o cota mai mare de 50%?

norocel

Post by norocel » 19 Aug 2005, 12:33

1. Daca in prima instanta ai cerut 1/2, nu poti cere mai mult in apelul lui;
2. Cota pentru toate bunurile din masa partajabila, se stabileste in functie de contributia la dobandirea bunurilor comune
3. In cazul donatiei in care ambii soti au fost beneficiari (cum este cazul tau) la partaj, valoarea bunului se imparte la 2 si in functie de situatia concreta, bunul poate reveni in intregime unuia dintre soti (celalat va primi alte bunuri sau va fi obligat la sulta) sau se va imparti in natura intre cei doi.

kinga

Post by kinga » 19 Aug 2005, 14:11

Norocel, scuze dar nu a fost donatie. Au cumparat. Iar in acest caz se poate cere o alta cota in functie de contributia sotilor la dobandirea imobilului.Parerea mea....

norocel

Post by norocel » 21 Aug 2005, 14:04

Iti multumesc Kinga! :cafea:
Am citit superficial speta si am confundat-o cu alta scrisa tot de eugenia (sau cel putin asa cred) in care era vorba despre donatie.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests