Interzicerea controalelor de rutina ale Politiei

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
Post Reply
croc

Post by croc » 24 Aug 2005, 09:59

dragostea lui ma sperie; :(

sofia

Post by sofia » 24 Aug 2005, 10:05

De ce? :skul:

ildi

Post by ildi » 24 Aug 2005, 10:08

Cred ca din cauza asta :evil:

sofia

Post by sofia » 24 Aug 2005, 10:24

Acum am inteles !.. :-D :-D :-D

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 24 Aug 2005, 12:28

haioasa discutia asta pe 8 pagini, nu pot sa nu remarc.
croc, ai fost bestiala! (daca suferi ca nu te iubeste nimeni spune-mi ca aranjez eu sa primesti pe messengerul familiei 20 - 30 declaratii de dragoste pe zi dan dupa aia sa nu te plangi)
Comisar draga atitudinea ta este specifica "organului" de la noi din toate institutiile de control, organ care crede ca e coborat cu harzobul din cere si ca atare i se poate permite orice. I have news for you: politia e platita din banii nostri si ca atare e cazul sa pricepeti fratilor odata ca ne datorati respect daca vreti sa fiti tratati cu respect.

la chestionarul tau raspund "d) trec pe scaunul din dreapta lasand sotul/sotia la volan si-mi continui drumul spre alte tari mai calde si mai destepte ca a noastra. eventual definitiv" (asta ca m-a irititat grav aerul de superioritate)

By the way, daca esti tentat sa raspunzi in stilul in care i te-ai adresat lui Croc e bine sa stii ca nici nie si nici lui Croc, daca ne opreste vreun politist de circulatie pe strada, nu ne tremura nici macar vocea, darami-te chilotii si asta din simplul motiv ca in orice formula suntem de aprox 10-15 ori mai destepte decat ei. Numai tie si altora ca tine li se pare ca ar trebui sa tremuram de teama in fata "organuluin. In realitate chestia asta nu se intampla niciodata. Sigur ca colegi ai tai profund convinsi de importanta publica a functiei lor s-au gandit ca daca omul nu-i speriat e cazul sa-l snopeasca in bataie asa incat sa moara (vezi cei 4 de la Constanta) insa lucrurile nu vor sta pe veci asa.

PS. zicea cineva de Garda: e textul lor favorit: "garda nu da certificate de buna purtare" Ideea e ca ei nu din asta traiesc (adica din amenzi), din asta li se dau numai stimulentele. Ei traiesc din salarii, care daca li se par mici nu sunt obligati sa le accepte, sunt liberi sa-si gaseasca altceva de lucru. iar pe tine nu te obliga nimeni sa platesti, poti contesta (daca amenda e aberanta)

PENTRU toti ceilalti membri ai forumului: scuze pentru aceasta iesire, m-am enervat nitel. dar mi-a trecut.

nicuvar

Post by nicuvar » 24 Aug 2005, 13:12

Ca membru al forumului, nu m-am simtit deranjat. Am avut si eu rabufniri, refulari, m-am enervat un picut (picut=nitel - sinonim), am primit sfaturi, m-a calcat si garda, am contestat, cat despre croc, nu se poate spune ca nu o iubeste lumea, eu :floare: :floare: :floare: chiar m-am oferit sa fac un drum pana la Buzau sa ne intalnim. Nu am avut noroc. Croc e din Bucuresti.
Sunt dispus sa merg si la Vatra Dornei, numai sa fie pace.
Daca nu, va mai stresez :-x :evil: cu un alt pitic... Care nu are carnet de conducere.

wittmann

Post by wittmann » 24 Aug 2005, 14:23

Mai, fara pitici si femei cu chibrituri!! :-x

dinubocos

Post by dinubocos » 24 Aug 2005, 14:47

Si fara zmeurici. Sau cand ziceai de pitici la ei te refereai?
(zmeurica=politist de la circulatie)

serafim

Post by serafim » 24 Aug 2005, 16:15

Nicuvar
1. :oops: m-am "simtit"cu..musca pe caciula :oops: siii m-am interesat de rovinieta!!!!!!!
Legea de scutire a pers. cu handicap a fost aprobata!?! daaar nu a aparut in Monitorul Oficial asa ca...daca circuli fara, circuli pe riscul tau....
95 % din pers. cu handicap din Jud. Timis circula fara, au fost oprite...au spus de lege si...au scapat ( nu toti politistii cunosc legea :grin: )
5% au roviniete...faci cum crezi de cuvinta !!!!
2. felicitari :aplauze: pt. STELUTA...acum ...mai tu si drapelul american veti avea la steleeeeeee normal si cerul :-D

attorneyatlaw
:aplauze: :aplauze: :aplauze:
apropos - nici mie nu-mi tremura chilotii ...daca ma opreste "organul"...la cum arata bichinii mei de protocol ar fi....cam greu NU CREDETI?????
siii inca ceva am fost implicata intr-un accident rutier si am cerut "organului " sa-mi dea si mie fiola dar mi-a spus "vai D-na la D-voastra nu este posibil asa ceva !!!! ...siiii nu sunt pocaita ( doar POCNITA .... :-D :-D :-D )
asa ca achiesez la cele spuse de attorneyatlaw si croc :mrgreen:

maxxin - bichinii "normali " sunt...aceia descrisi de comisar...2 ate :-D
dar ai auzit ce a spus comisar....ca NU SE MAI POARTAAAAA deloc...deci...noi ...suntem de MODA VECHE :-D :-D :-D

b_42_jim

Post by b_42_jim » 24 Aug 2005, 21:21

Daca ar fi sa critic ceva la Politia Rutiera (ca sofer), ar fi ca niciodata nu gasesti un politist in apropierea locului unui accident, pentru a constata prompt circumstantele intr-un proces verbal. [img]http://www.chezmaya2000.com/gifs/emo1/emo_cogne.gif[/img]

Intotdeauna trebuie sa iei masina "la stanga" pana la Candiano Popescu, la Sectia 12 sau mai stiu eu unde, sa povestesti si sa desenezi ce s-a intamplat, eventual sa te si tiganesti cu celalalt sofer daca nu exista consens; abia apoi se incheie procesul verbal de "constatare" (cu ochii mintii, probabil) a accidentului.

Asta mi-as dori sa fie: intersectia si politistul.

In rest, despre amenzi, conduita si altele... se vor rezolva pe parcurs.

PS: si s-o lase mai moale cu degajat asfaltul cand trebuie sa treaca o coloana oficiala. Inteleg demnitarii de prim-rang (presedinte, prim-ministru) sau oficialitatile straine, dar cand apare cate vreun senator al melcilor [img]http://www.chezmaya2000.com/gifs/emo7/a15.gif[/img] de care n-a auzit nimeni, dand din goarna, parca de drag m-as pune in mijlocul drumului.

serafim

Post by serafim » 24 Aug 2005, 22:47

BRAVO JIM :aplauze: :aplauze: :aplauze:

student_com

Post by student_com » 25 Aug 2005, 00:23

attorneyatlaw eu ziceam de garda . Se pare ca salariile sunt mici al naibii de pun asa mare accent pe stimulente.
"Infractziunea" a constat in faptul ca nu am introdus nominal un produs nou in memoria casei de marcat . Proces si implicit dusmanie cu "organele" pentru 20 de milioane ?
Fie pomana , ducanse draku. :grin: Traim in Romania ..

nicuvar

Post by nicuvar » 25 Aug 2005, 08:18

In privinta contestarii, sunt un pic de alta parere. Daca am gresit, platesc. Daca stiu ca am dreptate, ma lupt si pentru 1 leu. Dureaza, dar nu ma deranjeaza.

dinubocos

Post by dinubocos » 25 Aug 2005, 08:47

Nicuvar, esti un pioner al luptei pentru descoperirea Romaniei de maine. :aplauze: :aplauze: :aplauze:

nicuvar

Post by nicuvar » 25 Aug 2005, 09:06

Nu are legatura directa cu subiectul (poate doar ca m-am deplasat cu masina), dar eu am folosit un control al Garzii financiare intr-un proces cu finantele.
In 1995 am fost amendat de garda pentru ca nu tin corect evidenta contabila conform productiei (fise de magazie, rapoarte de productie). Am platit si m-am conformat.
In 1997 finantele au considerat ca activitatea mea nu este de productie, ci de prestari servicii. In lungul proces in contencios am anexat si procesul-verbal de la garda ! Si in final am castigat.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests