cum sa nu-ti platesti penalitatiile la factura connex !!!

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
david_tiberiu

cum sa nu-ti platesti penalitatiile la factura connex !!!

Post by david_tiberiu » 13 Aug 2005, 15:50

dupa cum stiti sau veti stii de acum, creanta pentru rau platnici la connex se cesioneaza catre un birou de avocatura - stefanica -
dar atentie se cesioneaza doar temporar creanta reprezentand factura restanta(pana la achitarea acesteia la connex-emitentul de servicii) iar definitiv penalitatea ii revine lui "stefanica"

deci dupa 1,2,3,x luni/ani cand ai platit factura la connex - nuda si nepenalizata, se reia starea initiala de prestare/consumare de servicii ... iar connex ramane cu "stefanica" si buza umflata

mult succes :-D

david_tiberiu

Post by david_tiberiu » 13 Aug 2005, 15:58

a ... si mai e ceva, serviciile sunt blocate pe perioada neplatii facturii asa ca, contractul nu este suspendat nu sufera o prescriptie extinctiva ci se deruleaza

deci in consecinta puteti sa va luati telefoane la superoferta, blocati serviciile si reveniti cu plata la scadenta de reziliere

gavril

Post by gavril » 13 Aug 2005, 16:35

pe mine m-ai pierdut pe drum ...

comisar

Post by comisar » 13 Aug 2005, 18:17

Si ce legatura are asta cu ...........prefectura !!??

dinubocos

Post by dinubocos » 13 Aug 2005, 19:28

De fapt cea mai buna varianta sa nu platesti penalitati este sa-ti platesti factura in timp. :!:

gavril

Post by gavril » 13 Aug 2005, 20:37

subscriu

adi_avo

Post by adi_avo » 13 Aug 2005, 22:22

eu am intarziat de multe ori,,,chiar si 2 sapt si nu am avut de platit nici o penaliz( nu mai vb de intrerupt abonam)

alcali

Post by alcali » 13 Aug 2005, 22:27

8-) cred ca incearca sa ne "serveasca" o subtilitate dar....prea codificata...si...incurcata..si...fara legatura si...cine-i stefanica????
david_tiberiu,poate mai incerci o data ...

david_tiberiu

Post by david_tiberiu » 14 Aug 2005, 00:42

"stefanica" e biroul de avocatura ales de connex sa-i urmareasca pe rau platnici ... se numeste "cab de avocatura Stefanica"
:lol:

am vrut sa va arat o disfunctionalitate a litigiilor cu cei de la mobifon (connex), nu e pacat ca sunteti adunati aici o ceata de avocati din diferite orase si orasele si poate v-ati face mult mai bine treaba decat venerabilul recuperator fara succes mentionat mai sus ?!

sa aveti o zi placuta :)

kko

Re: cum sa nu-ti platesti penalitatiile la factura connex !!

Post by kko » 14 Aug 2005, 08:49

david_tiberiu wrote:dupa cum stiti sau veti stii de acum, creanta pentru rau platnici la connex se cesioneaza catre un birou de avocatura - stefanica -
dar atentie se cesioneaza doar temporar creanta reprezentand factura restanta(pana la achitarea acesteia la connex-emitentul de servicii) iar definitiv penalitatea ii revine lui "stefanica"

deci dupa 1,2,3,x luni/ani cand ai platit factura la connex - nuda si nepenalizata, se reia starea initiala de prestare/consumare de servicii ... iar connex ramane cu "stefanica" si buza umflata

mult succes :-D
Cum adica se cesioneaza temporar creanta si definitiv penalitatile la creanta respectiva ???
Cum ramane cu art.1393 C.civ ?

Siunt pe aproape, David-Tiberiu , de "gandirea" lui stefanica??? :mrgreen:

ainsof

Post by ainsof » 14 Aug 2005, 09:22

Nu cesioneaza nimic.
Connex a incheiat un contract prin care "stefanica" asta se obliga sa se ocupe de incasarea facturilor (inclusiv a penalitatilor).
Proprietarul creantei este tot Connexul.
Pretul contractului este reprezentat de penalitatile incasate si care se cuvin firmei de avocatura.
david_tiberiu confunda acest contract cu o cesiune de creanta.

david_tiberiu

Post by david_tiberiu » 14 Aug 2005, 10:03

ainsof wrote:Nu cesioneaza nimic.
Connex a incheiat un contract prin care "stefanica" asta se obliga sa se ocupe de incasarea facturilor (inclusiv a penalitatilor).
Proprietarul creantei este tot Connexul.
Pretul contractului este reprezentat de penalitatile incasate si care se cuvin firmei de avocatura.
david_tiberiu confunda acest contract cu o cesiune de creanta.

intereseaza-te, altfel o sa o tinem intr-o filozofie continua si vei crede ca ai dreptate :lol:

connex !cesioneaza! creanta, dupa cum ti-am explicat, lui Stefanica ... incredibil dar adevarat :o ... dupa care vin implicatiile ( si speculatiile ) ulterioare :-D in detrimentul celor de la connex
teretic ar fi trebuit sa va puna pe ganduri chestii de genul asta ... sper sa nu suferiti de reactii adverse si ... mai stiu ceva, stiu sigur ca puteti sa fiti mult mai mult decat niste babute barfitoare la un colt de cartier :lol:

kko

Post by kko » 14 Aug 2005, 10:16

Pe mine m-a pus pe ganduri... si nu sufar de reactii adverse :grin:
Insa am asteptat raspunsul tau in forum ca sa -mi "clarific" aspectele "ciudate" ale spetei prezentate... intrucat tu ai vorbit despre o "cesiune" si nu de altceva..... :evil:

ainsof

Post by ainsof » 14 Aug 2005, 10:24

david_tiberiu wrote: connex !cesioneaza! creanta, dupa cum ti-am explicat, lui Stefanica ... incredibil dar adevarat :o ... dupa care vin implicatiile ( si speculatiile ) ulterioare :-D in detrimentul celor de la connex
Nu am de ce sa ma straduiesc sa te conving.
Daca vrei sa crezi ce spui este problema ta.
Tu ai citit ce spune codul civil si Legea nr. 99/1999 despre cesiunea de creanta?

kko

Post by kko » 14 Aug 2005, 10:36

Referitor la opozabilitatea cesiunii, Ainsof, tu ai dreptate! Insa problema interesanta se pune atunci cand "stefanica " il actioneaza in instanta pe debitorul Connex ( creanta Connext i-a fost cedata lui Stefanica temporar iar penalitatile definitiv) Cine are calitate procesuala activa ?Si ce se intampla daca debitorul ar lua act de aceasta cesiune (prin act autentic) la un moment la care el considera ca acest fapt i-ar fi avantajos?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests