cum sa nu-ti platesti penalitatiile la factura connex !!!

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
ainsof

Post by ainsof » 14 Aug 2005, 10:53

"Stefanica" nu poate avea calitate procesuala activa decat daca a respectat procedura legala privind preluarea creantei ("cesiunea temporara a creantei" ar fi permisa cumva in dreptul nostru? ...hmmm?!), daca nu atunci plateste si taxa de timbru si se alege cu o plata pe masura inteligentei... :-D :-D :-D

Daca ar fi valabila cesiunea (adica ar fi acceptata/notificata/inscrisa la AE) atunci ar fi o cesiune partiala si ar trebui introdusa actiunea in numele celor doi creditori (stefanel si connex).
Penalitatile ar fi datorate lui stefanel :grin: .. pana la plata creantei catre connex :grin:

dinubocos

Post by dinubocos » 14 Aug 2005, 10:59

Poate ca om fi niste babute care barfesc pe la colt dar informatiile date de tine sunt exprimate la un nivel mult inferior pana si pentru aceste babute. Nu mai vorbesc pentru un asistent universitar.

Cum vine asta: contractul nu este blocat nu sufera o prescriptie extinctiva?
Si spre rusinea mea nu am mai auzit de o cesiune temporara. Ori e cesiune pur si simplu ori e ceva ciudat precum speta asta!

Daca intelegi ce vreau sa spun...mosule!

david_tiberiu

Post by david_tiberiu » 14 Aug 2005, 13:24

dinubocos wrote:Poate ca om fi niste babute care barfesc pe la colt dar informatiile date de tine sunt exprimate la un nivel mult inferior pana si pentru aceste babute. Nu mai vorbesc pentru un asistent universitar.

Cum vine asta: contractul nu este blocat nu sufera o prescriptie extinctiva?
Si spre rusinea mea nu am mai auzit de o cesiune temporara. Ori e cesiune pur si simplu ori e ceva ciudat precum speta asta!

Daca intelegi ce vreau sa spun...mosule!
daca este nivelul inferior, atunci de ce nu le intelegi ?? sau poate trebuie sa-ti desenez cu carioci colorate si sagetele :lol:
citeste si tu cate ceva la dreptul comercial- e putin asemanator cu mecanismul unei relatii cambiale(a unei trate) numai ca se defalca in 2 titluri obiectul cesionat: primul e creanta datorata initial, al doilea e penalitatea asupra creantei; ce e asa greu de inteles?! asta e punctul slab al lor
asistent sunt la cat. de economie asa ca nu te mai lua de mine, piciule :)

ainsof

Post by ainsof » 14 Aug 2005, 13:39

Daca ai avea cunostinte juridice ai sti ca doar pentru ca ai numit un act "cesiune", nu este suficient ca el sa produca efectele cesiunii.
In speta ta creditorul cedent ar transmite temporar o creanta.
In dreptul nostru transferul temporar de proprietate nu este admis pentru ca a fost mult timp folosit ca forma de garantie in contractele de imprumut si legiuitorul a inteles sa interzica astfel de clauze in contractele de vanzare cumparare (o exceptie ar putea fi time-sharingul dar are o reglementare speciala).
Ce ai numit tu transfer temporar sau cesiune temporara poate insemna ca s-a transmii creanta in scopul incasarii in numele creditorului (dar nu a fost cesionata adica vanduta).
Sunt atat de multe inadvertente in speta ta incat un jurist va spune imediat ca "ceva nu se leaga" si daca o sa vada actele si situatia va fi exact cum o spui tu va califica acel act ca fiind altceva decat cesiune de creanta.

kko

Post by kko » 14 Aug 2005, 14:02

Daca era vorba despre o cambie ( emisa pt. c/v creanta Connex in favoarea beneficiarului Connex si girata lui Stefanica cu mentiunea "pt.procura" sau "pt. incasare") , cambie acceptata de debitor sau protestata pt. neacceptare/ neplata.... era si mai interesant
Iar in plus, o alta cambie (emisa de connex pt c/v penalitatilor in favoarea beneficiarului stefanica) cambie acceptata de debitor sau protestata pt. neacceptare/ neplata.....
Insa cum ai povestit tu, davide... este altceva (chiar daca se aseamana cu un raport cambial)....si de aici deriva ciudateniile.... :grin:

dinubocos

Post by dinubocos » 14 Aug 2005, 14:18

nivel inferior = informatii confuze, notiuni ciudate

Daca eu iti spun ca am cumparat un bun mobil pe firma, pe baza acestei informatii poti sa stabilesti daca este mijloc fix sau obiect de inventar?

Si daca esti la ec. nu te mai da jurist. Pune mana pe un tratat de drept comercial si vei vedea cum sta treaba in juridic. Putin diferit fata de economic.

Desi nici in economic nu cred ca exista notiunea de cesiune temporara.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests