999 de contracte perfecte

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
Post Reply
conjurnd

999 de contracte perfecte

Post by conjurnd » 08 Aug 2005, 13:34

sa nu-ti vina sa crezi ce marketing agresiv si la limita legii fac unii. Cica ma suna una de la mare editura internationala sa-mi spuna ce buna e lucrarea lor scrisa de niste ilustri necunoscuti. Dupa care primesc prin fax, pe numar ascuns, OFERTA.
Cica in cel mult 3 minute , folosind produsul lor miraculor, termini de redactat un contract, o actiune in justitie, etc.
si cia , in felul asta elimini costurile legate de consultarea sau angajarea unui consilier juridic sau avocat!!! :-x

dinubocos

Post by dinubocos » 08 Aug 2005, 15:30

Exista o firma cunoscuta de consultanta care ofera cele 999 de modele atat tiparit cat si pe CD. Nu e nimic ilegal. Cat despre cat de perfecte sunt aceste contracte e loc de discutat. Are si Crisu Ghidul juristului cu n modele.

serafim

Post by serafim » 08 Aug 2005, 21:46

Stati linistiti ! Dupa parerea mea, un contract tip, tot un contract tip ramane, ce normal trebuie "adecvat/aranjat " la cerintele clientului ori daca clientul isi comanda aceste contracte....tot nu-si va cuprinde clauze in favoarea lui...iar daca partea cealalta este mai "desteapta"...cine are de tras ????
Eu va spun altceva...pe langa aceste contracte, mai sunt n firme de contabilitate care, ofera consultanta complexa in domeniu ( si redactare de contracte, consultanta juridica etc. ) ori asta este o activitate ilegala ...dupa parerea mea.

roxanagalateanu

Post by roxanagalateanu » 09 Aug 2005, 14:07

de ce sa fie ilegal? ofera doar "modele", nu se spune nicaieri ca este forma obligatorie pt contracte. cand pe forum s-au cerut modele pt diverse cereri, cel care a oferit modelul a procedat ilegal?

conjurnd

Post by conjurnd » 09 Aug 2005, 14:24

publicitate inselatoare - legea 148/2000
e ca si cum ai spune ca citind cartea respectiva esti la fel de bun ca orice jurist. vreun intreprinzator mai mic ar putea cadea in plasa si sa renunte la un serviciu specializat

roxanagalateanu

Post by roxanagalateanu » 09 Aug 2005, 14:35

atunci este publicitate inselatoare si atunci cand la elevizor vad 10 detergenti de haine/vase si la fiecare se spune "cel mai bun"...sau ca "scoate orice pata". este la fel ca si la modelele de contracte.

serafim

Post by serafim » 09 Aug 2005, 16:32

Roxanagalateanu are dreptate daca nu stii ce sa faci cu ele...tot degeaba, vorba ei cu detergentul iei o cutie x dar nu stii ca are si clor si-ti speli rufele colorate....vei avea la peteeeee

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests