ce ziceti de asta?

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
Post Reply
norocel

ce ziceti de asta?

Post by norocel » 27 Jul 2005, 18:32

Comunicat PNA- http://www.pna.ro/rum/frames.htm

Procurorii Parchetului National Anticoruptie au continuat si extins cercetarile in dosarul 131/P/2005, dispunand in cursul zilei de 26 iulie 2005 retinerea pentru 24 de ore si punerea in miscare a actiunii penale impotriva inculpatului ANGHELOIU MARIN - fost vicepresedinte in cadrul Consiliului National de Evaluare Academica si Acreditare, in prezent inspector la aceasta institutie - pentru savarsirea infractiunii de complicitate la trafic de influenta.

Din probele administrate in cauza rezulta ca, pe parcursul lunii iulie 2005, inculpatul ANGHELOIU MARIN a pretins si primit in doua transe suma totala de 6200 EURO de la inculpatul Bratu Lucian - asistent universitar la Facultatea de Drept a Universitatii Ecologice "Dimitrie Cantemir" din Iasi, arestat in cauza.

Suma de bani a fost primita in scopul de a fi data unui cadru universitar al Academiei de Politie "Alexandru Ioan Cuza" Bucuresti, pentru a se interveni in vederea obtinerii unor note de promovare la examenul de licenta, sesiunea iulie 2005, in cazul a 6 studenti de la Universitatea Ecologica "Dimitrie Cantemir" Iasi.

sebi77

Post by sebi77 » 27 Jul 2005, 18:52

CNEAA va fi desfintata ..... In locul ei s-au infintat 2 agentii cica independente dar sub controlul MEC si "Agreate" de MEC.

Cele 2 agenti se numesc ARACIP si ARACIS una pentru preuniversitar si cealalta pentru universitar ....

Concluzie ... vom avea 2 surse noi de spagi, pile si alte acareturi...
Cine spunea ca coruptia nu se dezvolta... atat pe orizontala cat si pe verticala?

norocel

Post by norocel » 27 Jul 2005, 19:14

Si mai era pe site-ul PNA-ului si un comunicat ma vechi:

Procurorii Parchetului National Anticoruptie l-au prins in fragrant, la data de 18 iulie 2005, pe BRATU LUCIAN - asistent universitar la Facultatea de Drept din cadrul Universitatii Ecologice Dimitrie Cantemir din Iasi - in timp ce primea suma de 700 euro ca pret al unui act de coruptie in legatura cu sustinerea si promovarea examenului de licenta.

In cursul aceleasi zile, anchetatorii au dispus inceperea urmarii penale pentru infractiunea de trafic de influenta, stabilindu-se ca BRATU LUCIAN a mai pretins si primit de la alti 7 studenti care urmau sa sustina examen de licenta la Academia de Politie Alexandru Ioan Cuza din Bucuresti - sesiunea iulie 2005 - suma de 7.000 euro, cu promisiunea de a interveni pe langa anumite persoane din cadrul institutiei mentionate in vederea promovarii examenului respectiv.

La data de 19 iulie 2005, procurorii anticoruptie au pus in miscare actiunea penala si au solicitat Tribunalului Bucuresti emiterea unui mandat de arestare preventiva pe numele inculpatului BRATU LUCIAN, judecatorii luand aceasta masura pentru o perioada de 20 de zile.

Tot la data de 19 iulie 2005, a fost luata masura retinerii si fata de un alt participant la aceasta activitate infractionala - POPA DUMITRU, lector universitar la Catedra de Drept Procesual Civil al aceleiasi facultati din Iasi, din probele administrate in cauza rezultand ca acesta a savarsit acte de complicitate la traficul de influenta comis de BRATU LUCIAN, beneficiul sau infractional fiind de 6.200 euro.

sebi77

Post by sebi77 » 27 Jul 2005, 19:19

La astia li s-a pus pata pe universitatea din Iasi...

Sa se mai duca si pe Cluj, unde subsemnatul a sesizat niste chesti tare ciudate... si sesizarea s-a plimbat de la Parchet la Politie... sfarsind sa fiu actionat in judecata pentru insulta si calomnie ...cerand expertize psihiatrice si internare la nebuni (masuri de siguranta)

Aveti de toate acolo: Campanie electorala prin universitate, Fals si uz de fals, Trafic de influenta, etc

norocel

Post by norocel » 27 Jul 2005, 19:22

Aici au avut probe clare.

roxanagalateanu

Post by roxanagalateanu » 27 Jul 2005, 19:25

cred ca din cauza salariilor mici s-a ajuns aici. ce salariu poate avea un lector..? aiurea, tocmai de la facultatea de drept! :(

sebi77

Post by sebi77 » 27 Jul 2005, 19:27

Pai si eu am probe foarte clare... Si am luat-o ca un haiduc sa ma razboiesc singur cu ditamai universitatea.... Pana acum am primit dreptate de la ITM (si am ramas cu ea) si am promisiuni de control pentru anul 2006 de la Curtea de Conturi si Agentia Socrates...

norocel

Post by norocel » 27 Jul 2005, 19:30

roxanagalateanu wrote:.. tocmai de la facultatea de drept! :(
Asta ma gandeam si eu.

Sebi, stii ca te admir si imi place ca incerci sa pui lucrurile la punct.
Drumul insa este greu.

sebi77

Post by sebi77 » 27 Jul 2005, 19:31

roxanagalateanu wrote:cred ca din cauza salariilor mici s-a ajuns aici. ce salariu poate avea un lector..? aiurea, tocmai de la facultatea de drept! :(
Depinde de universitate... Cred ca pe undeva pe la 7 mil ...

La UBB de exemplu se calculau salariile (doar pentru unii profesori) dupa legi abrogate... si cum legile erau abrogate si salariile erau infinite .. a se vedea salariu domnului ministru Mircea Miclea undeva pe la 80 mil /luna in schimb ce acelas profesor universitar la UB are 14 mil/luna

inconnu

Post by inconnu » 28 Jul 2005, 09:31

Odata, demult... pe cand eram eu student la ASE... tot anul a luat 10 la cel mai scarbos examen... acela de comert... . Asta nu e proba clara????

sechmet

Post by sechmet » 21 Oct 2005, 09:02

Nu, ar putea fi cel mult o prezumtie simpla.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests