proba video in penal

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
MAMUTU

proba video in penal

Post by MAMUTU » 28 Jun 2005, 09:02

vreau sa aflu si eu daca in situatia cand un post TV ma calomniaza pot cere instantei penale proba video a emisiunii,daca da in ce temei legal.

wittmann

Post by wittmann » 28 Jun 2005, 14:11

Poti, in temeiul art. 91 ind.6 alin. 2 cpp.

excalibur

Post by excalibur » 10 Aug 2005, 16:52

Daca organele de cercetare penala considera ca ar fi necesar sa faca anumite inregistrari pe care sa le foloseasca ca probe, au nevoie de autorizarea instantei.
Daca n-ar avea autorizarea atunci nu ar putea fi folosita.

Fata de situatia asta, o inregistrare facuta de un particular poate fi folosita ca mijoc de proba ?

roxanagalateanu

Post by roxanagalateanu » 10 Aug 2005, 17:07

art 91.6 (2) Inregistrarile prevazute in prezenta sectiune, prezentate de parti, pot servi ca mijloace de proba, daca nu sunt interzise de lege.

cel la care se referea wittmann

excalibur

Post by excalibur » 10 Aug 2005, 17:13

Daca intr-un birou este montata o camera video, pot folosi inregistrarea ca mijloc de proba in proces?
Cred ca o sa-mi raspunzi ca da si de aceea pun urmatoarea intrebare, de ce organele de cercetare penala nu pot face inregistrari decat cu autorizarea instantei si particularii pot face astfel de inregistrari si le pot folosi ca probe in proces?

roxanagalateanu

Post by roxanagalateanu » 10 Aug 2005, 17:16

:-D asa este, o sa raspund cu da. totusi..cred ca se poate folosi ca mijloc de proba doar daca acea camera video este la vedere si persoana al carei birou este are cunostinta despre existenta lui. cel putin asa cred eu.. :)

excalibur

Post by excalibur » 10 Aug 2005, 17:19

Imi exprim si eu nedumeririle dar cred ca daca ne gandim mai bine si inregistrarile facute de particulari nu pot incalca dreptul la intimitate si daca o fac nu vor fi acceptate.
As cred. :grin:

wittmann

Post by wittmann » 10 Aug 2005, 17:48

Intr-adevar, legea nu o spune, dar este clar daca inregistrarea a fost facuta in conditii in care se incalca sreptul la intimitate, dreptul la proprietate privata sau confidentialitatea comunicatiilor, inregistrarea nu poate fi folosita in instanta. (Ex: inregistrarea unei convorbiri a fost facuta de catre o persoana care nu a participat la convorbire)

inconnu

Post by inconnu » 16 Aug 2005, 15:29

wittmann wrote:Intr-adevar, legea nu o spune, dar este clar daca inregistrarea a fost facuta in conditii in care se incalca sreptul la intimitate, dreptul la proprietate privata sau confidentialitatea comunicatiilor, inregistrarea nu poate fi folosita in instanta. (Ex: inregistrarea unei convorbiri a fost facuta de catre o persoana care nu a participat la convorbire)
Dar daca inregistrarea e facuta de o persoana care participa la convorbire dar fara stirea celeilalte/celoralte persoane???

roxanagalateanu

Post by roxanagalateanu » 16 Aug 2005, 16:32

cred ca tot ilegal este.

inconnu

Post by inconnu » 18 Aug 2005, 14:37

si fiindca mai avem un topic pe care eu il consider foarte trist...

Credeti ca politistii care bateau amaratul ala de ospatar erau in reuniune publica sau intima? Adica filmarea efectuata fara stirea lor de un amator e buna sa-i inchida pe veci la beci sau le incalca dreptu la viata privata?

roxanagalateanu

Post by roxanagalateanu » 18 Aug 2005, 14:54

pai..nu poate fi folosit ca un mijloc prin care organele in drept au luat cunostinta de savarsirea unei infractiuni?

sofia

Post by sofia » 01 Sep 2005, 17:08

inconnu wrote:si fiindca mai avem un topic pe care eu il consider foarte trist...

Credeti ca politistii care bateau amaratul ala de ospatar erau in reuniune publica sau intima? Adica filmarea efectuata fara stirea lor de un amator e buna sa-i inchida pe veci la beci sau le incalca dreptu la viata privata?
Cand functionarul public este in exercitiul functiunii nu mai este vorba despre viata sa privata.

inconnu

Post by inconnu » 01 Sep 2005, 17:17

Sofia wrote:
inconnu wrote:si fiindca mai avem un topic pe care eu il consider foarte trist...

Credeti ca politistii care bateau amaratul ala de ospatar erau in reuniune publica sau intima? Adica filmarea efectuata fara stirea lor de un amator e buna sa-i inchida pe veci la beci sau le incalca dreptu la viata privata?
Cand functionarul public este in exercitiul functiunii nu mai este vorba despre viata sa privata.
Auzi, atunci arunca un ochi si pe topicul "legalitate a inregistrarii" de la penal, cred ca ADR are dreptate, cel putin din art 91 din cpp asa reiese:

"Inregistrarile pe banda magnetica ale unor convorbiri efectuate cu autorizarea motivata a procurorului desemnat de prim-procurorul Parchetului de pe langa Curtea de Apel, in cazurile si in conditiile prevazute de lege, daca sunt date sau indicii temeinice privind pregatirea sau savarsirea unei infractiuni pentru care urmarirea penala se face din oficiu, iar interceptarea este utila, pentru aflarea adevarului, pot servi ca mijloace de proba,...."

b_42_jim

Post by b_42_jim » 01 Sep 2005, 23:06

inconnu wrote:Auzi, atunci arunca un ochi si pe topicul "legalitate a inregistrarii" de la penal, cred ca ADR are dreptate, cel putin din art 91 din cpp asa reiese:

"Inregistrarile pe banda magnetica ale unor convorbiri..."
Ai scapat din vedere cuvantul determinant: convorbiri.

Ceea ce faceau cei 4 politisti nu stiu daca se poate numi astfel; in caz contrar, cred ca si-au supraincarcat factura de aditionale la bulanele gsm :-D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests